Фото:

Міністерство оборони Вірменії

Зранку 27 вересня на кордоні Азербайджану і Вірменії, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачують один одного в провокації конфлікту. У невизнаній Нагірно-Карабаській республіці заявили про наступ противників на місто Арцах. Ми збираємо головне, що відомо про загострення ситуації.

Головне:

  • є загиблі й поранені серед цивільних і військових;
  • у Вірменії, Азербайджані та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан;
  • ЄС, Україна, НАТО та Росія закликають припинити військові дії.

Оновлено о 22:20: в авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» заявили, що тимчасово припиняють рейси до столиці Вірменії, Єревана, через бойові дії на кордоні з Азербайджаном та воєнний стан у країні. Також там роздумують, чи продовжувати виконувати рейси до столиці Азербайджану Баку.

Оновлено о 20:01: як повідомляє «Інтерфакс-Україна, близько десяти новинних сайтів Вірменії зазнали хакерських атак. Якщо зайти на них, з'являється зображення президента Азербайджану. 

Влада Вірменії заявила, що через ескалацію конфлікту звернулася до Європейського суду з прав людини. 

Оновлено о 18:30: Азербайджан повідомляє про 19 госпіталізованих місцевих жителів після обстрілів. Також Генпрокуратура заявила про загибель 5 членів родини унаслідок обстрілів.

Омбудсмен невизнаної Нагірно-Карабаської республіки повідомляє про двох загиблих і десятки поранених жителів.

Що каже Азербайджан

Парламент країни ухвалив указ про введення воєнного стану по всій країні, його вже підтримав президент Ільмах Ілієв. Указ набуде чинності в понеділок 28 вересня у деяких регіонах Азербайджану. У деяких містах, зокрема в Баку, з 21:00 до 6:00 вводиться комендантська година.

Воєнний стан ввели і в невизнаній Нагірно-Карабаській республіці, а також оголосили мобілізацію чоловіків від 18 років.

Азербайджан підтримує президент Туреччини Таїп Ердоган, він називає Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

Раніше сьогодня, 27 вересня, Міноборони Азербайджану виклало кадри, на яких, як стверджується, обстрілюють позиції протиповітряної оборони Вірменії.

Також у країні повідомляють про 14 госпіталізованих місцевих після обстрілів.

Речник президента Азербайджану заявив, що мета країни — повернути Нагірний Карабах під свій контроль.

Що каже Вірменія

Міністерство оборони Вірменії також опублікувало відео нібито зі знищенням танків Азербайджану.

Речниця міністра оборони країни повідомила про 16 загиблих військових і понад 100 поранених унаслідок обстрілів. Також вона опублікувала відео з начебто втратами військової техніки Азербайджану.

У Вірменії оголосили воєнний стан та мобілізацію, зокрема військовослужбовців запасу до 55 років. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол заявив, що Азербайджан оголосив війну вірменському народові. Він також закликав міжнародних політиків повпливати на Азербайджан та Туреччину (яка підтримує Азербайджан), щоб не допустити масштабної війни.

Пашинян навіть подзвонив президенту РФ Володимиру Путіну. У Кремлі заявили, що підтримують припинення військових дій.

Крім того, Пашинян погодився обговорити визнання незалежності Нагірного Карабаху, оскільки там «немає фіксованої ситуації, вона у стані розвитку».

У соцмережах з'являються фото, як в Єревані (столиці Вірменії) збираються чоловіки, щоб записатися до війська через загострення конфлікту.

А як реагують у світі?

Загалом країни та міжнародні організації закликають Азербайджан та Вірменію припинити бойові дії та повернутися до перемовин. Таку думку підтримують у Європейському Союзі, НАТО, Україні тощо.

А чого конфлікт?

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль спірними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, в якому проживало багато вірменів, в радянські часи входив до складу Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території.

Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Поділитись: