Володимир Зеленський 3 квітня записав ролик, в якому викликав Порошенка на дебати на НСК «Олімпійський». Серед вимог було і здати медичні аналізи. За дев’ять годин чинний президент виклик прийняв. У штабі Порошенка заявили, що чекають Зеленського в медпункті «Олімпійського», аби той також пройшов аналіз на алкоголь та наркотики. Та у команді Зеленського заявили, що кандидат здасть аналізи в приватній клініці.

Згодом Зеленський висунув додаткову умову — суддею на дебатах має бути Юлія Тимошенко. Зрештою обидва кандидати аналізи таки здали — Петро Порошенко на «Олімпійському», а Володимир Зеленський — у клініці «Євролаб». Але остаточної впевненості, що передвиборчі дебати на стадіоні чи в іншому місці, таки відбудуться, немає ні в кого.

Натомість новий формат передвиборчих змагань та стрімкий обмін медійними «ударами» викликали шалений інтерес громадськості. На «Олімпійський» вже надходять запити про квитки, глядачі хочуть приїхати навіть з-за кордону. Тим часом, Володимир Кличко закликав Зеленського і Порошенка здати аналізи у лабораторії антидопінгового агентства WADA, а до обговорення, як краще перевірити аналізи, долучилась навіть Уляна Супрун.

Громадське зібрало все, що вам варто знати про можливі дебати між кандидатами.

Що сказав Зеленський?

Ролик Зеленського записаний на стадіоні «Олімпійський». «Звертаюся до Петра Порошенка, ви кличете мене на дебати, мріяли, що я втечу, відморожуся? Ні. Я — це не ви у 2014 році», — говорить він. Річ у тому, що у 2014 році Петро Порошенко сам відмовився від дебатів зі своєю головною конкуренткою — Юлією Тимошенко. Він тоді сказав, що не хоче влаштовувати «собачі бої під час війни».

Умови Зеленського: дебати на стадіоні в присутності всіх охочих журналістів і каналів. Окрім того, Порошенко з поваги до «принаймні третини громадян» має сказати, що йде на дебати не з «бидлом», не з «маріонеткою Кремля чи Коломойського», не з «клоуном», не з «ватником», а з кандидатом у президенти Володимиром Зеленським. «Даю вам 24 години, думайТЕ», — завершив звернення Зеленський, обігруючи передвиборчий слоган Петра Порошенка «Думай».

Що відповів Порошенко?

Попри те, що спочатку і представники «Блоку Петра Порошенка», і пропрезидентські лідери думок стверджували, що президент не погодиться на пропозицію Зеленського, бо дебати — це «серйозна річ», Порошенко таки прийняв виклик.

За дев’ять годин на Facebook президента з’явилася відповідь. Петро Порошенко на тлі Адміністрації президента пояснює Зеленському, що дебати мають проходити у студії Суспільного. «Так говорить закон, прочитайте його, будь ласка», — каже Порошенко. Та в кінці додає: «Стадіон — так стадіон. Я чекаю на вас, Володимире Олександровичу».

Пізніше спікер штабу Порошенка сказав, що той чекатиме Зеленського 5 квітня в медпункті стадіону НСК «Олімпійський» для проходження аналізу на алкоголь і наркотики.

Як здавав аналізи Зеленський

Але, незважаючи на заклик Порошенка, вранці 5 квітня Володимир Зеленський здав аналізи у приватній медичній лабораторії «Євролаб». За словами представника його штабу, Зеленський вирішив скористатись послугами приватної лабораторії, а не здавати аналізи в медпункті «Олімпійського», оскільки установи, що контролюються державою, «можуть бути заангажованими».

«Через три дні ми отримаємо результат електронною поштою. Всім покажемо», — сказав Зеленський журналістам.

На питання, чому він здавав аналізи саме в Євролабі, Зеленський відповів, що «просто знає» власника лабораторії Андрія Пальчевського, але той — не його друг. Зазначимо, що Пальчевський відкрито висловлюється на підтримку кандидата.

Також, як повідомив телеканал АТR, аналізи у Зеленського брав лікар, який спеціалізується на масажі. Ймовірно, це був Владислав Кірякулов, який знімався у телевізійному кулінарному шоу «Мастер Шеф 8» та у серіалі «Свати», який виробляла студія «Квартал 95». На сайті медичного центру «Євролаб» він зазначений як масажист і лікар загальної гігієни.

Однак, вже за кілька годин Володимир Зеленський опублікував у Facebook результати свого аналізу крові. Наркотиків лабораторія «Євролаб» не виявила, проте датою здачі аналізу було вказане 2 квітня. Згодом шоумен замінив документ, в новому варіанті вже містилось 5 квітня.

У прес-службі Зеленського Громадському заявили, що дата 2 квітня є помилкою, яку допустили в лабораторії «Євролаб». Речниця команди кандидата зазначила, що спочатку вони отримали документ із вказаною датою 2 квітня, а потім — правильний, де вказано 5 квітня.

У «Євролаб» заявили, що саме через їхню помилку в результатах аналізу була вказана невірна дата. Клініка вибачилася перед Зеленським.

Як здавав аналізи Порошенко

Петро Порошенко вранці 5 квітня здав аналізи у медпункті стадіону «Олімпійський».

Не зустрівши на території НСК свого опонента, чинний глава держави поіронізував:

«Запросили на стадіон «Олімпійський», я сьогодні на стадіоні… Я так розумію, Володимира Олександровича не було? Я прийшов, тебе нема… Я твердо переконаний, що він набереться мужності, доїде сюди і дебати відбудуться. Тим більше, що це вимога українського закону», — заявив Порошенко.

За результатом експрес-аналізу, в організмі Порошенка слідів наркотиків не знайшли.

Як повідомив головний лікар Київської міської наркологічної лікарні соціотерапії Володимир Ярий, протягом двох годин результати експрес-аналізу будуть доступні у письмовій формі.

Крім того, протягом двох годин, за словами медика, завдяки більш ґрунтовному аналізу буде інформація про відсутність чи наявність алкоголю в крові.

Водночас він повідомив, що результати аналізу волосся, відібраного у Порошенка, з'являться протягом двох тижнів.

Також речник виборчого штабу Порошенка Олег Медведєв закликав Зеленського також здати волосся на аналіз (бо сліди наркотичних речовин у волоссі зберігаються близько 90 днів).

Як Зеленський запрошував Тимошенко

Отже, умову щодо здачі аналізів на алкоголь та наркотики, так чи інакше, обидва кандидати виконали.

Незрозуміло, натомість, як вплине на можливість дебатів інша вимога Зеленського — аби арбітром на дебатах була Юлія Тимошенко. Шоумен звернувся до неї ввечері 4 квітня вже традиційно у відеороліку.

«Для уникнення підкупу, провокацій та адміністративного тиску ми пропонуємо призначити окремого, незалежного арбітра та ведучого для проведення дебатів. Юлія Тимошенко, ви зайняли третє місце у першому турі і не підтримали жодного з кандидатів. Чи зможете ви стати гарантом чесних правил та рівних можливостей на дебатах?», — сказав Зеленський. Він дав Тимошенко 24 години на рішення щодо участі у дебатах.

Порошенко звинуватив свого опонента в неповазі до Юлії Тимошенко.

«Я вважаю, що подібне зневажливе або легковажне звернення — це є неповага до політика Юлії Володимирівни Тимошенко, яка посіла третє місце, і неповага до її виборців… щоб вона була сьогодні в такій ролі, яку запропонував їй Володимир Зеленський. Подібне ставлення я вважаю негідним», — заявив Порошенко.

Сама ж лідерка «Батьківщини» упродовж 24 годин так нічого і не відповіла. Про це Громадському заявив спікер штабу Зеленського Дмитро Разумков.

Що говорить закон?

У Законі «Про вибори президента України» немає обмежень на місце проведення дебатів. Та проведення дебатів регламентується окремим положенням про порядок їхнього проведення, яке ЦВК затвердило у 2014 році. Там зазначено, що дебати проводяться в студії (кімнаті) національного мовника.

Що кажуть на Суспільному?

Ще до відповіді президента на каналі сказали, що в них є технічна можливість провести трансляцію на стадіоні. Проте, якщо ЦВК не прийме нове положення, в якому виключать норму про студію, а керуватиметься чинним, дискусію на «Олімпійському» не можна буде назвати дебатами, сказали у прес-службі Суспільного.

Голова правління Суспільного Зураб Аласанія трохи пізніше заявив, що на проведення дебатів на НСК «Олімпійський», за попередніми даними, доведеться витратити близько 1 мільйона доларів.

Але ось офіційні дебати між кандидатами у президенти Володимиром Зеленським та президентом Петром Порошенком мають відбутись 19 квітня, у телестудії Суспільного мовника, між 20 і 21 годиною, заявив Аласанія в ефірі Громадського. Дебати вестимуть журналісти Павло Казарін та Мирослава Барчук.

Як повідомив Громадському Казарін, йдеться про саме офіційні дебати, які мають відбутися перед другим туром виборів президента.

«Ми не знаємо, чи будуть дебати на «Олімпійському» вважатися дебатами. Ми не знаємо, на який день їх призначать», – зазначив Казарін.

Тим часом, ведучий, шоумен Сергій Притула повідомив, що він готовий провести дебати між Порошенком та Зеленським на НСК «Олімпійський».

А ЦВК що говорить?

У ЦВК поки що не поспішають змінювати власні норми щодо дебатів. Натомість там заявили, що дебати на «Олімпійському» — «це форма передвиборчої агітації», тому має оплачуватися з фондів кандидатів. Згідно з законом, дебати можуть також відбуватися під час усієї передвиборчої кампанії — за кошти кандидатів. А головні — в останню п’ятницю перед голосуванням — мають відбутися все ж таки у студії Суспільного. Якщо один з кандидатів відмовиться, то інший може використати цей ефірний час для власного виступу.

Поділитись: