«Вугільна справа» Медведчука. Суд звільнив з-під варти підозрюваного співучасника Сергія Кузяру

Сергій Кузяра (посередині)
Сергій Кузяра (посередині)Facebook / Sergey Kuzyara

Печерський районний суд Києва звільнив з—під варти ексрадника міністра екології Сергія Кузяру, підозрюваного у «вугільній справі» Віктора Медведчука. Тепер Кузяра перебуватиме під домашнім арештом і має носити електронний браслет.

Про це нам повідомив прокурор Офісу генерального прокурора Іван Кісілевич. Він наголосив, що рішення суду для нього було неочікуваним.

Кузяру затримали восени минулого року після оголошення другої підозри Віктору Медведчуку. Суд узяв його під варту з можливістю внесення застави у 250 мільйонів гривень, яку він не вніс.

Про яку справу йдеться? 

Восени депутат від «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук отримав підозру у сприянні діяльності терористичної організації. Це друга підозра після справи за статтями «Державна зрада» та «Порушення звичаїв війни», де він фігурує з однопартійцем Тарасом Козаком, який наразі в розшуку.

У другій справі, за даними слідства, Медведчук нібито перешкоджав, щоб Україна отримувала дешеве вугілля з Південно-Африканської Республіки під час енергетичної кризи у 2014-2015 роках. А також допомагав організувати незаконні схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України.

Слідство зафіксувало розмови Медведчука з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, де вони обговорюють «вугільне питання». У схемі, за даними слідства, також брав участь бізнесмен Сергій Кузяра. Згодом про підозру повідомили й колишньому міністру енергетики та вугільної промисловості Володимиру Демчишину. Він перебуває в розшуку. Цей політик назвав звинувачення сфабрикованими.

Сам Медведчук заявив про «тиск на інакодумців» та акцентував на кількох обставинах, які нібито спростовують його причетність до злочину: те, що «ДНР» та «ЛНР» у цей період не були оголошені терористичними організаціями, а підприємства, які працювали на окупованій території, нібито сплачували податки до державного бюджету України.

На уточнювальні запитання журналістів, чи вважає він «ДНР» та «ЛНР» терористами, Медведчук не зміг відповісти. Підозру в цій справі отримав і п’ятий президент України Петро Порошенко — у державній зраді та сприянні діяльності «ДНР» та «ЛНР». Як розповіли в Державному бюро розслідувань, ідеться про ту ж саму схему постачання вугілля з тимчасово окупованих територій в Україну.

Сам Петро Порошенко наразі перебуває у Варшаві й обіцяє повернутися в Україну 17 січня. Суд уже надав дозвіл на його затримання. Якщо їхню вину доведуть, фігурантам може загрожувати до 15 років тюрми.