Медведчук, начальник тюрми «Ізоляція» та «злодії у законі». Найгучніші розслідування-2021

«Спіймали, сфотографували, відпустили», — так метафорично керівний директор Європейського банку реконструкції та розвитку Френсіс Маліж свого часу порівнював боротьбу з корупцією в Україні зі спортивною рибалкою. Але такий фінал характерний не лише для корупційних справ.
Який «вилов» нам приніс 2021 рік і що відбулося зі справами після гучних затримань? Підозри Медведчуку, яскраве повернення екссудді Миколи Чауса, який переховувався в Молдові від українських правоохоронців, та війна зі «злодіями у законі» — пригадуємо найважливіші розслідування року, що минув, та розказуємо про їхні перспективи у 2022-му.
Медведчук, Козак, Порошенко
«Інформую суспільство про те, що сьогодні я поставила свій підпис на повідомленнях про підозру двом народним депутатам українського парламенту – М і К», — йшлося в травневому дописі генеральної прокурорки Ірини Венедіктової, який буквально сколихнув Україну. Одному з лідерів ОПЗЖта куму Путіна Віктору Медведчуку і його найближчому соратникові Тарасу Козаку оголосили підозри в державній зраді та порушенні законів війни. Розслідування вели за кількома епізодами:
— розграбування національних ресурсів в окупованому Росією Криму;
— передання Росії секретних даних про розташування одного з військових підрозділів Збройних сил України;
— «створення інфраструктури впливу» через українських трудових мігрантів у Росії. За версією слідчих, нардепи створили організацію для навчання та працевлаштування українців, реальною метою якої було вербування громадян.

Тараса Козака оголосили у розшук, а Віктора Медведчука відправили під цілодобовий домашній арешт. Сам же підозрюваний назвав справу політично вмотивованою. «Такий інструмент як стаття про державну зраду використовується владою для боротьби з тими, хто думає інакше, хто сповідує іншу ідеологію, хто має свій погляд на розвиток подій, на розвиток країни, на її реформи; з тими, хто звертає увагу на питання, з якими влада нічого не робить», — заявив тоді Віктор Медведчук.
Восени Віктор Медведчук отримав ще одну підозру — за сприяння діяльності терористичної організації. Він нібито перешкоджав, щоб Україна отримувала дешеве вугілля з Південної Африки під час енергетичної кризи у 2014-2015 роках. А також допомагав організувати незаконні схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України. Слідство зафіксувало розмови нардепа з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, де вони обговорюють «вугільне питання». У схемі, за даними слідства, також брав участь бізнесмен Сергій Кузяра. Суд взяв його під варту з можливістю внести заставу 250 мільйонів гривень. Але той досі цього не зробив.
Згодом про підозру повідомили й колишньому міністру енергетики та вугільної промисловості Володимиру Демчишину. Він перебуває в розшуку. Сам політик назвав звинувачення сфабрикованими.
Сам Медведчук і цього разу заявив про «тиск на інакодумців» та акцентував на кількох обставинах, які нібито спростовують його причетність до злочину: те, що «ДНР» та «ЛНР» у цей період не були оголошені терористичними організаціями, а підприємства, які працювали на окупованій території, нібито сплачували податки до державного бюджету України. Цікаво, що тоді ж на уточнювальні запитання журналістів, чи вважає він «ДНР» та «ЛНР» терористами, — Медведчук не зміг відповісти.
Наразі в обох провадженнях триває досудове розслідування, Віктор Медведчук вже понад пів року залишається під домашнім арештом, а Тарас Козак — досі в розшуку.

Ще навесні в цій справі спливало прізвище п’ятого президента України Петра Порошенка, зокрема, і в 35-годинних записах розмов Медведчука, які опублікували журналісти «Бігус.Інфо». А 20 грудня йому оголосили підозру в державній зраді та сприянні діяльності «ДНР» та «ЛНР». Як розповіли в Державному бюро розслідувань, ідеться про ту ж саму схему постачання вугілля з тимчасово окупованих територій в Україну.
Сам Петро Порошенко наразі перебуває у Варшаві та обіцяє повернутися в Україну в першій половині січня. Звинувачення він назвав «подарунком для Путіна».
Якщо їхню вину доведуть, фігурантам може загрожувати до 15 років тюрми.
Повернення екссудді Миколи Чауса
У квітні в центрі Кишинева невідомі викрали Миколу Чауса — українського екссуддю, який переховувався в Молдові від правоохоронців з 2016 року. З України він утік після того, як його спіймали на хабарі. Чаус намагався отримати в Молдові політичний притулок, а після відмови — судився з місцевою владою. Це й затягнуло процес його екстрадиції до України, де про «любителя ховати гроші в банках» почали потроху забувати. А втім, «загадкове зникнення» екссудді в Кишиневі повернуло йому популярність. Вже за кілька днів після інциденту правоохоронці Молдови затримали першого підозрюваного у викраденні та повідомили, що до злочину причетні іноземні громадяни, які вже перетнули молдавсько-український кордон.
Журналісти-розслідувачі отримали копії паспортів десяти людей, яких молдовські правоохоронці перевіряли на причетність до викрадення і з’ясували, що всі вони є громадянами України. Щонайменше двоє з них безпосередньо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один — колишній посадовець Національної поліції. У ГУР Міноборони назвали цю інформацію провокацією російських спецслужб. А СБУ відкрила справу за фактом зникнення екссудді.
Важливою деталлю в цій історії є те, що екссуддя Микола Чаус є цінним свідком у справі, де фігурують члени команди та особистої охорони Петра Порошенка. Зокрема, у 2016 році саме люди з оточення п’ятого президента могли допомагати Чаусу втекти з України.

Чим це завершилося? Влітку Миколу Чауса знайшли в одному з сіл на Вінниччині — «голодного та в самих шортах». Суд відправив його під домашній арешт. Розслідування у справі про хабар 2016 року завершили, а Вищий антикорупційний суд нещодавно почав розгляд справи по суті. На перше засідання Чаус прийшов у бронежилеті та відмовився спілкуватися зі ЗМІ. Згодом узагалі заявив, що втратив слух, і засідання відклали до січня.
Також Микола Чаус звернувся до Окружного адмінсуду Києва, аби поновитися на посаді судді.
А що ж із детективним викраденням у 2021 році? Його розслідують у Молдові та Україні. Наприкінці минулого року Молдови Мая Санду заявила, що досі не отримала пояснень від української влади про те як Микола Чаус опинився на батьківщині.
Семен Семенченко і «ПВК»
У березні в СБУ заявили, що затримали членів незаконної приватної військової компанії (ПВК), яка працювала під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій. Її керівником слідство вважає колишнього командира батальйону «Донбас» Семена Семенченка. Загалом у справі шестеро обвинувачуваних: Семен Семенченко, Анатолій Виногродський, Євген Шевченко, Сергій Акимович, Олександр Новіков «Хамер», Ігор Орленко «Соболь».

За даними слідства, у 2018році обвинувачені створили в США компанію Donbass Battalion corporation і планували підписати контракти на охорону об’єктів в Афганістані, Сирії та Іраку. У них була база для тренувань під Києвом, на якій також зберігали зброю. Після нібито невдалих спроб Семенченка укласти угоди в Іраку та Афганістані вони з напарником створили українське представництво американської компанії з назвою «Донкорп Україна». Це підприємство, як стверджують в українській спецслужбі, працювало як незаконна приватна військова компанія. За даними СБУ, вона налічувала понад 150 осіб.
«Я не керую і не є бенефіціаром “Донкорп Україна”. Там є засновники, керівники компанії, знайомство з якими я не заперечую. Donbass Battalion corporation — компанія, створена добровольцями України, які борються з російською агресією з 2014 року. Основне її завдання — підтримка безпеки в тих країнах світу, де працює на розхитування ситуації російська ПВК “Вагнера”, допомога урядам та міжнародним організаціям тих країн, де “Вагнер” провокує різні злочини», — запевняв Семен Семенченко, який досі перебуває під вартою. Він стверджував, що на їхній базі не було зброї, а СБУ нібито завжди знала про діяльність цієї компанії.

Журналісти-розслідувачі ще до затримання Семена Семенченка розповідали, що приватна військова компанія, пов’язана з екснардепом, впродовж останніх років виконувала завдання в інтересах українського олігарха Ігоря Коломойського.
Питання ПВК в Україні справді наразі не врегульовані на законодавчому рівні. Про це ми писали раніше в матеріалі Приватні армії. Які ризики має легалізація військово-консалтингової діяльності?
А втім, тепер уже суд буде оцінювати докази, які зібрала СБУ. Справу почали слухати в одному з районних судів столиці. За участь у незаконній ПВК фігурантам розслідування може загрожувати до 5 років позбавлення волі.
«Умка» і КО
«Я жодним чином не стосуюся цієї справи. Жодних законів не порушував. Це якийсь наклеп», — так коментував свою підозру у поширенні злочинного впливу Сергій Олійник, якого називають «злодієм у законі» на прізвисько «Умка».
Правоохоронці затримали Олійника в травні 2021 року в аеропорту, коли він нібито намагався втекти з України, за його ж словами — поїхати на лікування. Слідство вважає його одним із найвпливовіших «злодіїв у законі» в Україні. В будинку Сергія Олійника знайшли мільйони готівки нібито «злодійського общаку» та десятки дорогоцінних речей із зображенням або у вигляді казкового ведмедя «Умки».

«”Умка” є представником так званого новітнього, або сучасного злочинного світу, він був “коронований” у Санкт-Петербурзі у 2014 році і, перебуваючи у своєму статусі “злодія у законі”, жодного разу не був затриманий правоохоронцями», — розповідав ексочільник кримінальної поліції України Євген Коваль. Сергію Олійнику оголосили підозру у поширенні злочинного впливу.
За даними слідства, Олійник нібито дозволив іншим «злодіям» відкупити за 200 тисяч доларів певну людину від екстрадиційного арешту за запитом Іспанії. Також, за даними слідства, він брав участь в розподілі «злодійського общака» для фінансової підтримати рідних та близьких померлого «злодія в законі», вирішував спори між представниками кримінального світу та підтверджував «призначення» «смотрящого» за містом Чорноморськ на Одещині (йдеться про затриманого авторитета «Гнома» Віталія Флоренка). Сергій Олійник також нібито організовував постачання харчів та цигарок засудженим в одну з колоній Дніпропетровщини.

Адвокат Олійника Юрій Іващенко сказав нам, що в матеріалах відсутні докази вини його підзахисного, а також факти отримання ним статусу «злодія у законі». Окрім цього, він наголошує, що інкриміновані епізоди датовані роками, коли ще не набрав чинності так званий «антизлодійський закон».
«Я звертав увагу прокурора на те, що в інтернеті є купа інформації, яку пов'язують з нами. Клієнт каже, що це вигадки. Обговорювати можна лише те, що є у справі. Поки у справі немає жодного факту, щоби можна було говорити про злочин», — каже нам адвокат Юрій Іващенко.
Сам Сергій Олійник з журналістами спілкуватися відмовляється. З травня він перебуває під домашнім арештом у Дніпрі. Попри те, що з дня затримання пройшло вже понад пів року, розслідування досі триває.

Разом з «Умкою» правоохоронці затримали «злодія у законі» «Лашу Свана» (Джачвліані) та «смотрящего» за містом Чорноморськ (якого нібито призначив «Умка») Віталія Флоренка «Гнома». Його нещодавно суд звільнив з-під варти під цілодобовий домашній арешт, а «Лаша Сван» перебуває під вартою. Трохи згодом правоохоронці також затримали «смотрящего» за містом Кривий Ріг Олександра Овчаренка «Хіпака». Олійник на наші питання про зв'язок із «Хіпаком», якого називають його ставлеником, не відповів.
«Палич»
На початку листопада правоохоронці затримали в Києві бойовика терористичної організації «ДНР», колишнього начальника незаконної в’язниці «Ізоляція» в окупованому Донецьку Дениса Куліковського на прізвисько «Палич». В Україні він був у розшуку з жовтня 2020 року, хоча сам він розказав, що жив у Києві з 2019-го. Його підозрюють у торгівлі людьми, створенні та участі в терористичні організації, порушенні законів війни.

Інформацію про те, що «Палич» з 2019 року жив в Києві, правоохоронці не коментують. Але деякі журналісти та колишні в’язні «Ізоляції» не виключають, що він міг співпрацювати з СБУ. Суд взяв його під варту, а в спецслужба оприлюднила записи розмови з ним. На відео Куліковський розповідає про катування в’язнів та підготовку терактів.
За даними слідства, «Палич» був у складі банди, яка діяла на тимчасово окупованій території, і був правою рукою її лідера — керівника одного з підрозділів так званого «міністерства держбезпеки» «ДНР» Василя Євдокімова на прізвисько «Ленін». В поліції стверджують, що банда мала чітку ієрархію та складалася з близько 40 людей.
Поки триває розслідування, Куліковський знаходиться в київському ізоляторі СБУ. У разі доведення вини йому загрожує довічне ув’язнення.
Щодо «Леніна» та ще семи ймовірних членів банди, справу проти них почали слухати в суді на Донеччині.
Окрім цього, правозахисники наголошують, що президент досі не підписав закон про воєнні злочини (за шість місяців). На наш запит про причини в ОП не відповіли.
- Поділитися: