ENRU

Ядерна зброя КНДР: чи порозуміються Трамп і Кім Чен Ин

A92d58c83aa531066
Кім Чен Ин з моделлю ядерної боєголовки, архів wikipedia.org

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин заявив, що КНДР перебуває на останніх стадіях випробування міжконтинентальної балістичної ракети. За його словами, після успішного запуску вона буде здатна вразити територію США. Новообраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп поставив це твердження під сумнів. Громадське з’ясовує, як нова адміністрація Білого дому будуватиме відносини з авторитарним режимом.

У 2016 році Північна Корея провела два ядерні випробування і запуск понад 20 балістичних ракет

Макет ракети з символікою КНДР, Wikipedia.org

6 січня 2016-го на північному заході Корейського півострова зафіксували землетрус магнітудою в 5,1 бала. Керівництво КНДР повідомило, що його спричинило успішне підземне випробування термоядерної бомби. Та підтвердити інформацію з незалежних джерел не вдалося. Поставили її під сумнів представники Південної Кореї – демократичної держави, яка після Корейської війни 1950-53 років перебуває у стані війни з КНДР. За їхніми даними, під керівництвом Кім Чен Ина випробовували механізм створення ядерної боєголовки для ракети великого радіусу дії.

У червні 2016-го Північна Корея здійснила запуск балістичної ракети середньої дальності «Мусудан», буцімто здатної досягнути тихоокеанської військової бази США на острові Гуам. 24 серпня 2016-го КНДР вперше провела успішний запуск балістичної ракети з твердопаливним двигуном. 5 вересня 2016-го північнокорейці відреагували на спільні навчання Сполучених Штатів і Південної Кореї запуском трьох ракет у Японське море. Чотири дні потому Пхеньян здійснив найбільше в своїй історії ядерне випробування – і підтвердив можливість встановлення ядерної боєголовки на ракету.

У такий спосіб КНДР готувалася до створення міжконтинентальної ракети

У новорічному привітанні співгромадян 31 грудня 2016-го це підтвердив Кім Чен Ин. Північну Корею 32-річний лідер назвав «військовою силою Сходу, яку не здатен підкорити навіть найбільш потужний ворог».

Незалежні експерти ставлять під сумнів здатність Пхеньяна виконати запуск ракети, що може вразити ціль на іншому континенті (насамперед – США). Проте вони визнають прогрес, який у цій галузі КНДР здійснила під керівництвом чинного лідера. Перейти від застарілих зразків китайського і радянського озброєння до модернізованих ракетних систем країні вдалося після приходу до влади Кім Чен Ина в 2011 році.

Північна Корея виправдовує розробку ядерної зброї необхідністю захищатися від США

Екс-президент США Білл Клінтон зустрічається з представником КНДР, Wikipedia.org

Окрім підтвердження наміру здійснити запуск міжконтинентальної ракети у новорічному зверненні Кім Чен Ин звернувся до представників Сполучених Штатів. Лідер Пхеньяна закликав американців переглянути їхнє ставлення до КНДР, відмовившись від «агресивних дій щодо країни».

Зокрема, він мав на увазі проект розміщення в Південній Кореї систем протиракетної оборони. Цей проект викликав невдоволення і Півдня: під час масових протестів поблизу Сеула південнокорейці закликали США не провокувати КНДР встановленням оборонних комплексів. Очікується, що їх введуть в експлуатацію до кінця 2017 року.

Сполучені Штати є гарантом безпеки Південної Кореї

Понад 30 тисяч американських військових підтримують порядок на лінії розмежування між Південною Кореєю і КНДР. Відповідно до рішення ООН, контингент США виконує миротворчі функції з 1953 року – це дозволило припинити активну стадію Корейської війни.

Від небезпеки ядерної загрози Сполучені Штати покликані оберігати й сусідню Японію. Згідно з післявоєнною конституцією колишньої імперії, Японії заборонено застосувати силу для вирішення міжнародних конфліктів – зокрема, розробляти ядерну зброю.

Трамп не боїться погроз КНДР

«Північна Корея щойно заявила, що вона здатна розробити ядерну зброю, зона ураження якої досягає території Сполучених Штатів. Та цьому не бути!», – поділився зі своїми підписниками в твіттері новообраний американський президент.

Трамп не пояснив, чому він не схильний переоцінювати загрозу КНДР. Натомість пов’язав заяву Пхеньяна зі своїми суперечностями з Китаєм: «Китай забирає у США величезні суми коштів через недоліки торговельних угод, але не допомагає нам розібратися з Північною Кореєю. Чарівно!», – написав він. 

Трамп, вочевидь, натякає на те, що Пекін як основний союзник КНДР не використовує свій вплив на Кім Чен Ина належним чином.

Детальніше про ставлення Трампа до Китаю Громадське розповідало в контексті історії з телефонною розмовою із лідером Тайваню.

Політика Трампа щодо Пхеньяна досі не визначена

Під час виборчих перегонів кандидат від Республіканської партії запропонував одразу кілька полярних думок з приводу відносин із Північною Кореєю. У квітні 2014 року Трамп назвав Кім Чен Ина «маніяком», кілька місяців потому ж запрошував його до США «на обговорення за гамбургерами».

Змінювалася позиція Трампа і з приводу зобов’язань Сполучених Штатів перед азійськими партнерами. Він переконаний, що Вашингтон витрачає надто багато ресурсів на організацію безпеки інших країн. Трамп припускав, що США можуть дозволити Південній Кореї та Японії розробити власний ядерний арсенал – аби ті могли самі себе захистити.

Уряд Японії миттєво відреагував на цю заяву, заперечивши наміри отримати зброю масового знищення.

Чого очікувати?

Дональд Трамп, WikiMedia

Заяву про розробку міжконтинентальної ракети Кім Чен Ин зробив у новорічному зверненні. Проте, ймовірно, пов’язана вона була не лише зі спробою підбити підсумки року. Період зміни адміністрації у Білому домі характеризується певною невизначеністю, і Пхеньян, цілком можливо, хоче використати її на свою користь.

Що можна сказати напевно, так це те, що КНДР зазвичай присвячує випробування озброєння пам’ятним датам. Приміром, ядерні випробування 9 вересня 2016 року присвятили 68-й річниці заснування Північної Кореї. Зазначимо, що 8 січня Кім Чен Ин святкуватиме 33-й день народження. А 20 січня відбудеться інавгурація Дональда Трампа.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 2016: 10 головних подій світу