Сьомого вересня до України повернулися 35 військовополонених українських моряків та політв’язнів. В аеропорту «Бориспіль» їх вітали родичі та президент України Володимир Зеленський. Декого із заручників Москви наразі наразі обстежують або лікують у шпиталі. 

Водночас низка уповноважених осіб уже заявили, що держава допоможе своїм громадянам після полону, зокрема грішми і житлом. З-поміж іншого для цього треба ухвалити спеціальний законопроект, в якому будуть інструменти реалізації цієї допомоги. 

У липні 2019 депутати Верховної Ради України у першому читанні ухвалили законопроект «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами”. У ньому вперше чітко прописали, кого вважати незаконно засудженими на тимчасово окупованих територіях і поза межами України.

Поза тим у законопроекті також іде мова про осіб, які брали участь в організації незаконних референдумів на окупованих територіях або ж допомагали окупаційній владі так званих «ДНР» та «ЛНР» і Криму: якщо вони отримали вироки на окупованих територіях, то на них не розповсюджується дія цього законопроекту.

Перш за все надання правової допомоги, компенсація виплат, пільг та реабілітація політв’язнів після повернення в Україну. 

Як саме надаватиметься грошова компенсація — вирішує Уряд, а її розмір — одна мінімальна зарплата за один проведених у в”язниці місяць. 

У 2017 році під час обміну із полону в так званих «ДНР» та «ЛНР» повернулися 74 українці. 71 із них отримав 100 тисяч грошової допомоги — заявили в Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій. 

Олексій Канарський — один із тих, хто цих грошей не дочекався. Він, як і більшість тих, хто повернувся не мав документів — через це й виникли проблеми: 

«У мене не було жодних документів. Мені відновлювали паспорт 8 місяців. А допомогу цю можна було отримати протягом пів року», — розповів Олексій hromadske.

Наразі Канарський судиться із державою за обіцяні гроші. 

Окрім того, грошову компенсацію тоді отримали родини 77 політв’язнів, які перебували у в’язницях в окупованому Криму та Росії, а також родичі військовополонених українських моряків. 

11 вересня Уповноважена з прав людини у Верховній Раді Людмила Денісова повідомила, що всі звільнені 35 громадян України отримають одноразову грошову компенсацію у розмірі 100 тисяч гривень. Це рішення ухвалили на засіданні Кабміну, а виконувати його буде Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Але це не все.

«Ми зараз працюємо з Офісом президента щодо придбання квартир Сенцову, Кольченку, Балуху і Панову Артуру», — сказала Денісова.

У напівухваленому законопроєкті колишніх заручників повинні поновити на роботі, яку вони втратили, а також звільнити від санкцій у банках за несплачені кредити. Попри все цей документ правозахисники називають недосконалим:

«Він настільки некоректний, що коли вносити правки до другого читання, то це по суті переписати цей закон. Тому правозахисники мають розроблений окремий законопроєкт. Ми зустрічалися з Офісом президента ще в травні і пропонували йому внести його як невідкладний від президента. В цілому Зеленський тоді підтримав таку ініціативу», — повідомила hromadske Ольга Скрипник із кримської правозахисної групи.

Окрім матеріальної допомоги, люди, які повернулися з полону потребують також психологічної реабілітації — і з цим влада теж обіцяє допомогти. 

Поділитись: