Люди в захисних масках на залізничній станції в Гонконгу, Китай, 26 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/JEROME FAVRE

Другий тиждень у світі не вщухає хвилювання щодо нового коронавірусу з Китаю. Кількість хворих внаслідок нього зростає з кожним днем, нині їх вже понад 6 тисяч. Вірус охопив 20 країн, 132 людини померли — всі в Китаї. За кордоном хворіють здебільшого ті, хто нещодавно повернувся з Уханя — міста, звідки поширився вірус. Наразі 11-мільйонний Ухань повністю ізолювали, а уряди різних країн наполегливо просили не їздити туди своїх громадян. Тепер же іноземців евакуюють і з інших регіонів КРН, навіть віддалених від епіцентру вірусу.

Життя китайських міст зараз сильно змінилося: на вулицях значно менше людей, більшість у захисних масках, а святкування Нового року 25 січня були не такими гучними, як завжди. Ми поспілкувались з українцями, що мешкають у Китаї, щоб з’ясувати, чи настільки все погано, як розповідають. А також розбирались, чому Всесвітня організація охорони здоров’я не оголошує надзвичайну ситуацію та не посилює заходи безпеки.

Післясвяткова пустка

«Я помітила, що у шопінг-молах — мовби після ядерного вибуху — нікого немає. І можна побачити, що на вулицях значно менше людей, навіть на вихідних. Плюс закрили багато громадських місць, як-от музеї», — розповідає Марія Семененко, українка, яка перебуває в Гуанчжоу — одному з найбільших міст південного Китаю.

Від Гуанчжоу до Уханя майже тисяча кілометрів, але тут, як тепер і в будь-якому китайському місті, всі ходять у захисних масках. На китайський новий рік, головне свято року, тут традиційно відбувається ярмарок квітів. Цьогоріч він теж був, але закрився раніше. 

«Я думаю, що це загалом вплинуло на настрій людей. Деякі, особливо ті, у кого родини, бояться заразити інших людей, тому ходять у масках. Але в цілому — спокійно. Я живу в хостелі, тут багато як китайців, так і іноземців. І ми усі нормально це сприймаємо, немає якоїсь загальної паніки», — каже Марія. При цьому тут дуже ретельно відслідковують, хто в’їжджає до міста з Ухань. Їх відправляють на двотижневий карантин. Так само — у Пекіні та Шанхаї.

Порожні полиці в продуктовому супермаркеті у місті Ухань, Китай, 25 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/YUAN ZHENG

Між Уханем та Пекіном відстань ще більша, але у столиці теж посилили заходи безпеки після того, як зафіксували першу смерть від вірусу 27 січня. Напередодні нового року закрили популярний серед туристів музейний комплекс «Заборонене місто» та частину Великої китайської стіни. Усе — аби мінімізувати скупчення людей і запобігти поширенню вірусу.

Туристам з-за кордону, яких на китайський новий рік зазвичай приїжджають тисячі, рекомендували цього року утриматися від мандрівок. Канікули у навчальних закладах продовжили до 2 лютого. Але столиця КНР у післясвяткові дні постійно порожніє, не лише через вірус, пояснює Сергій Пудіч, український режисер, який мешкає у Пекіні.

«Для китайців — це сімейне свято, тож усі роз’їжджаються по домівках. Тому нічого дивного у тому, що все закрито протягом тижня після нового року, усе місто вимирає. Я був у селі під Китайською стіною на Новий рік. Там розмовляв із господарем готелю. Каже: зазвичай у нього на свята 70 людей, тобто місць вільних немає, цього року — 50. Загалом, люди в істериці не бігають вулицями. Іноземці отримують повідомлення від посольств, що потрібно уникати громадських місць, носити маски, дотримуватись гігієни та мити руки. А ще кур’єри більше не приносять їжу під двері, як це було раніше, а залишають на ресепшені внизу. І всі таксисти повинні носити захисні маски».

Порожні туристичні вулиці у дня святкування китайського нового року, район Макао, Китай
Фото:

EPA-EFE/CARMO CORREIA

Транспортне сполучення обмежене між багатьма китайськими містами. Ухань став повністю ізольованим — з нього не можна виїхати і в нього не можна в’їхати. Втім, місцеві мешканці втішають: насправді ні продуктів, ні масок в аптеках не бракує. Обмеження на в’їзд запровадити ще в щонайменше 15 містах провінції Хубей, де мешкають близько 60 мільйонів людей. Крім того, китайський автономний регіон Гонконг розпорядився взагалі заборонити в’їзд із материкового Китаю. І з Пекіна тепер не можна вирушити до деяких міст, таксі не виїжджають за межі столиці.

Ми працюємо кожного дня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.

Захисні маски і паніка

Щоби впоратися з кількістю хворих, яка постійно зростає, в Ухані в прискореному темпі будують дві лікарні на 1000 та 1300 місць. Їх запустять в експлуатацію вже третього лютого. Як розповідає Ірина Чуйко, українська студентка в Ухані, захисних масок в аптеках достатньо, але їх швидко розкуповують. «Я зайшла у дві аптеки. В одній маски скінчилися, тому купила в сусідній. Уряд КНР жорстоко карає за спекуляцію масками та іншими ліками. Можна зателефонувати на спеціальний номер, і порушників оштрафують на значну суму».

Інша ситуація у Шанхаї — там діють обмеження на придбання масок на людину. Мешканець міста Лю Ченлонг, стоячи у черзі до аптеки, у коментарі агентству Reuters каже: «Незважаючи на те, що зараз усі ми можемо придбати маски, нам дозволяють купувати лише п’ять на людину. Якщо я використовую дві маски на день, це означає, що мені потрібно приходити купувати маски щодня. Ми намагаємось залишатися вдома і менше виходити на вулицю».

Щодня китайські фабрики виробляють близько 8 мільйонів захисних масок. Якщо зауважити, що вірус має симптоми, подібні до будь-якого респіраторного захворювання різної тяжкості, і передається повітряно-крапельним шляхом, то маска при правильному використанні може допомогти. 

Згідно з дослідженням Міжнародного товариства з вивчення інфекційних хвороб, під час епідемії гострого респіраторного синдрому у 2003 році, спричиненого іншим коронавірусом, носіння масок справді вповільняло поширення вірусу. Але властивості нового китайського коронавірусу ще вивчені недостатньо, щоби робити остаточні висновки.

Порожня туристична вулиця в Пекіні, Китай, 25 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/WU HONG

Фейки та дезінформація

Деякі світові медіа зазначають: офіційна влада Китаю може приховувати справжню кількість хворих і, ймовірно, їх значно більше. Так було у 2003 році. Тоді SARS («атипова пневмонія» — ред.), спричинена коронавірусом, поширилась у Китаї, Гонконгу та В’єтнамі і забрала життя близько 800 людей, а влада КНР до останнього намагалась приховати масштаби епідемії.

Крім того, офіційний Пекін пильнує за тим, як інформацію про вірус подають світові медіа. Наприклад, через карикатуру, де вірус — замість зірок на китайському прапорі, посольство КНР вимагає вибачень від данського видання Jyllands-Posten.

Водночас, як розповідають очевидці, часом надмірну паніку розганяють навмисно. Наприклад, поширюючи маніпуляційні відеозаписи з лікарень чи будь-яких громадських місць, де люди нібито втрачають свідомість просто на вулицях та помирають від вірусу.

«Так роблять деякі китайці — особливо представники старшого покоління, яким набридло стояти у довгій черзі, і які наділені певними акторськими здібностями. Щоби якнайшвидше потрапити до лікаря, вони роблять такий собі “реверанс” та простягуються на підлозі», — розповідає Ірина Чуйко.

За інформацією від Всесвітньої організації охорони здоров'я, 63 людини з різних країн, які були заражені смертельним коронавірусом, вже одужали, і їх виписали з лікарень. Варто врахувати, що часом і самі китайські лікарні не можуть бути цілком безпечним місцем. Випадки зараження вірусом зафіксували в 14 медичних працівників.

Сергій Пудіч розповідає про інший приклад дезінформації. «Днями хтось написав у мережі, що Пекін будуть дезінфікувати якимось особливим хімікатом з 16 до 18 години. Я цього не знав, і всі мені почали писати, попереджувати. Але о 16:30 нічого не було. Влада Пекіна все спростувала, а тих, хто цю інформацію поширював, притягнули до відповідальності. І я знаю, що чотирьох людей посадили за це. Тож, тут все дуже суворо із фейковими новинами»

Тим часом, жителі Уханя влаштовують флешмоб, аби підтримати самих себе. Люди закликають інших мешканців, починаючи з 20 години, кричати з балконів та вікон «Ухань, давай-давай!» та співати китайський гімн — щоби підняти бойових дух.

Запобіжні заходи

Науковці кафедри інфекційних захворювань Гонконзького університету та Національного інституту охорони здоров’я США кажуть, що вже розробляють вакцину проти нового китайського коронавірусу. Втім, на винайдену вакцину піде щонайменше кілька місяців тестувань на тваринах, а ще рік — на клінічні випробування. 

Вченим з Австралії вже вдалося відтворити китайський коронавірус у лабораторії. Це може допомогти у лікуванні пневмонії, спричиненої цим типом коронавірусу.

Всесвітня організація охорони здоров’я поки вирішила не запроваджувати надзвичайний стан у галузі охорони здоров’я. Там кажуть, що це — вже крайній захід, до якого слід вдаватися, коли епідемія стає некерованою. Глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебреїсус, який нещодавно був у Пекіні, заявив, що китайській владі нині вдається тримати ситуацію під контролем. 

Востаннє ВООЗ оголошувала надзвичайний стан у 2019 році під час спалаху вірусу Еболи. Тоді в Конго від нього померли понад дві тисячі людей. Раніше до таких заходів вдавалися і під час епідемії свинячого грипу у 2009 році, спалаху поліомієліту та Еболи у 2014-му і вірусу Зіка — у 2016-му.

Якщо надзвичайний стан оголосять, усі країни муситимуть запровадити певні обмеження на в’їзд та виїзд, посилити контроль за симптомами хворих, збільшити фінансування та ресурси у сфері медицини.

У Міністерстві охорони здоров’я запевнили, що в Україні проблем з китайським коронавірусом немає. А в разі виявлення захворювання медичні установи готові до боротьби з ним. До того ж, за словами заступника міністра охорони здоров’я Дмитра Коваля, МОЗ двічі на день отримує від Бюро ВООЗ в Україні оперативну інформацію та рекомендації.

Утім, через вірус з 3 лютого Україна припинить авіасполучення з Китаєм. Це вже зробив Казахстан, Велика Британія, Південна Корея, Індонезія, Монголія та Киргизстан. А перед цим авіакомпанія МАУ здійснить два рейси з китайського міста Санья на острові Хайнань для евакуації українських туристів.

Поділитись: