УКРАЇНА

Як перетворити багатоповерхівку на енергоефективний будинок

12 березня, 2018 16:29
УКРАЇНА/Як перетворити багатоповерхівку на енергоефективний будинок
Зберегти
Вигляд
У розпал сезону багатоквартирні будинки буквально гріють атмосферу — тепловитрати сягають 80%. Водночас у багатьох квартирах і під'їздах холодно, а мільйони українців переплачують за тепло.

На тлі знов спалахнулого конфлікту між Україною та російським монополістом Газпром, такі трати видаються і зовсім необґрунтованими.

Нафтогаз, а слідом за ним і президент Петро Порошенко, закликали українців долучитися до ініціативи «прикрути», знизивши температуру в оселях на один-два градуси. Утім, можливо «прикручувати» нічого й не довелося б, якби про енергоефективність заздалегідь подбали всі домогосподарства. 

Як перетворити звичайну багатоповерхівку на енергоефективну будівлю, знають у київському ОСББ «Оберіг на Позняках». Об'єднання керує будинком на проспекті Бажана. У той час, коли в усій країні комунальні послуги дорожчають, для його мешканців їхня вартість зменшується.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Газові війни: чому українцям довелося прикрутити опалення

Завдяки заходам ОСББ, вартість опалення однокімнатної квартири площею 50,6 м2 від грудня 2016-го до грудня 2017 року скоротилася з 1240 до 966,5 гривень. А середня вартість обслуговування квадратного метра — з 21,6 до 16,8. Загалом, тепло у квартирах тепер обходиться мешканцям будинку на 22% дешевше.

Роботи з утеплення фасаду житлового будинку ОСББ «Оберіг на Позняках», Київ, проспект Бажана, 13 грудня 2017 року Фото: Андрій Скакодуб/POOL/УНІАН

Будинок почали утеплювати ще 2 роки тому. Програма комплексного утеплення відбувалася в кілька етапів:

  • У місцях загального користування замінили старі дерев'яні двері та вікна. Двері з утеплювачем та двокамерні вікна дозволили зменшити витрати на тепло на майже на 10%.
  • Оновлена ізоляція труб у підвалі запобігає втратам енергії. На 10% скоротити втрати тепла дозволяє встановлення балансувальних клапанів, які вирівнюють температуру на різних поверхах. Отже, тепер мешканці нижніх поверхів не відкривають вікна, коли мешканці горішніх — тремтять від холоду.
  • Установлення теплового насосу дозволяє будинку самотужки нагрівати воду до 45 градусів, це зменшило вартість гарячої води на 20%.
  • Триває утеплення стін базальтовими плитами, наразі залишилось утеплити під’їзди, облаштувати вентильовані фасади й завершити утеплення стін.

Крім того, звичайне освітлення на поверхах замінили на світлодіодне. Датчики руху вмикають світло лише тоді, коли є потреба. Це дозволяє економити на освітленні до 30% вартості щомісяця.

Для програми комплексної модернізації мешканці будинку залучили понад 31 мільйон гривень. Частину грошей ОСББ отримало за міською програмою спільного фінансування «70 на 30» та державною «Теплі кредити». Від суми кредиту на більш ніж 9 мільйонів гривень від державного Укргазбанку мешканці мусили повернути лише 3,5 мільйони, що складає до 15% вартості всіх робіт.

Відчувши смак реальної економії та щедрої фінансової підтримки, мешканці збираються й надалі поліпшувати енергоефективність. У планах ОСББ — запуск альтернативного опалення за рахунок електроенергії власного виробництва. Уже сьогодні на даху електроенергію генерують 5 експериментальних вітряків.

«Електроенергією, яку отримуємо від сонця і вітру, будемо опалювати будинок. У планах — стати незалежними на 70-80%. Сонячними панелями збираємося оздобити крівлю стоянки. І навіть думаємо облаштувати «заправку» для електрокарів», — розповідає член правління ОСББ «Оберіг на Позняках» Вікторія Кравченко.

Роботи з утеплення фасаду житлового будинку ОСББ «Оберіг на Позняках», Київ, проспект Бажана, 13 грудня 2017 року Фото: Андрій Скакодуб/POOL/УНІАН

За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, споживання газу населенням від 2014 до 2017 року в Україні зменшилося з 24 до 18 мільярдів. Попри те, що українці і так уже змушені економити, в агентстві сподіваються в найближчому майбутньому скоротити обсяги споживання:

«Розраховуємо у 2022 році використовувати лише 13 мільярдів кубометрів газу. Тобто ще на 5 мільярдів скоротити. І ми знаємо, як це зробити. Одна гривня, яка вкладається в альтернативну енергетику, залучає 5 гривень суміжних галузей», — запевняє голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Водночас цифри свідчать: лише 1200 ОСББ утеплюють свої помешкання. Згідно з даними відомства, по всій країні потрібно модернізувати ще близько 100 тисяч багатоповерхівок.

Пов`язані новини