УКРАЇНА

Газові війни: чому українцям довелося прикрутити опалення

3 березня, 2018 15:20
УКРАЇНА/Газові війни: чому українцям довелося прикрутити опалення
Зберегти
Вигляд
lead
Увечері 2 березня головний комерційний директор Нафтогазу України Юрій Вітренко повідомив, що українській газовій та газотранспортній системам удалося пережити найскладніший день.

«Ця доба минула. Вона для нас була критичною. Ми довели всім, що можемо за добу переорієнтуватися на європейський газ. Від завтрашнього дня в нас йде з Європи більше, ніж мало йти з Росії», — заявив Вітренко в ефірі телеканалу «Прямий».

Передумови

28 лютого Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольму ухвалив рішення, згідно з яким Газпром має сплатити Нафтогазу України 2,56 мільярди доларів США. Це мало остаточно врегулювати суперечки між Україною й Росією щодо газового питання, які тривають від 2014 року. Крім того, Нафтогаз мав відновити прямі закупівлі газу в Росії, згідно з контрактом 2009 року. За новими обсягами й ціною.

Не так сталося

Але 1 березня російська сторона повернула попередню оплату за газ та відмовилася постачати блакитне паливо в Україну. У Нафтогазі офіційно не кажуть, за якою ціною та в яких обсягах очікували поставки з Росії. Але стверджують, що Україна планувала отримати у березні від РФ 0,5 мільярдів кубометрів газу.

Цього не сталося. Крім того, як повідомив голова Газпрому Олексій Міллер, компанія ініціює розірвання договорів з Україною з постачання й транзиту палива.

Як швидко Росія може виконати погрозу?

Президент України Петро Порошенко заявив, що Росія не може самостійно розірвати контракти. Поза тим, сьогодні зранку під час наради в Укртрансгазі сказав, що «критична ситуація вже позаду».

У Нафтогазі підтвердили, що контрактами передбачена можливість їхнього припинення, але для цього потрібно завчасно попередити контрагента.

«Спочатку по одному контракту за 30 днів, по іншому — за 45 ви попереджаєте, що збираєтеся подавати в арбітраж щодо розірвання контракту. Тобто просто так не можна його розірвати, потрібно подати в арбітраж», — пояснив Юрій Вітренко. Він також нагадав, що Стокгольмський арбітражний суд розглядав попередні справи 3,5 роки, а дія контрактів, які хоче розірвати Газпром, закінчується раніше — у 2019-му.

Якщо росіяни гратимуть за європейськими правилами (а для них це наразі важливо, адже Європа — головний імпортер російського газу), Україна матиме майже два роки, щоб підготуватися до повного припинення поставок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Газові мільярди: чи закінчився двобій Нафтогазу та Газпрому

Навіщо Україні російський газ?

Уже більш ніж два роки Україна для власних потреб не купує природний газ напряму в Росії. Але транзитом через територію країни російське «блакитне паливо» качається в Євросоюз. За це Нафтогаз отримує платню.

Для того, щоб транзит газотранспортною системою України був стабільним, потрібні спеціальні технічні умови. Причому не лише в середині нашої країни, а і на вході з російської сторони.

Проте компанія-оператор ГТС Укртрансгаз повідомила, що росіяни не дотримуються договірних параметрів, що загрожує безперебійному транзиту.

Чому це важливо?

Цього тижня Україна, як і вся Європа, потерпала від потужного холодного циклону. Унаслідок цього українці різко збільшили витрати газу на опалення. Нафтогаз готувався до цього, але, найпевніше, його менеджери розраховували покрити додаткові потреби саме за рахунок закупівлі в Росії.

Учора прем'єр-міністр України Володимир Гройсман з огляду на обставини навіть звинуватив керівництво газової компанії:

«Я вважаю, що НАК Нафтогаз мав би бути обачливішим і мав би розуміти, що треба було створювати запаси. Треба було зробити 10-14 днів запасу, працювати з європейськими постачальниками, щоб зробити м'який режим. Цього не зробили».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ігри з ціною на газ: чому нервує Гройсман?

Чи є інші джерела?

Україна одразу ж оперативно домовилася з Польщею про постачання в березні 60 мільйонів кубометрів газу. Але найголовніше — в українських підземних газосховищах 1 березня зберігалося 9,8 мільярдів кубометрів палива. Цього обсягу достатньо, щоб пережити останні холодні дні весни. Але для того, щоб додаткові обсяги підняти зі сховищ, закачати в газотранспортну мережу й довести до кінцевого споживача, потрібен час.

Поза тим, деякі газовидобувні підприємства можуть напряму постачати газ українцям і підприємствам. Але все одно для збалансування системи потрібно економити.

Тотальна економія

Від самого ранку 2 березня керівництво Нафтогазу, президент України та інші можновладці закликали українців зменшити споживання газу. Це дозволить зменшити добову потребу приблизно на 30 мільйонів кубометрів. Під час холодів Україна споживає приблизно 200 мільйонів кубометрів газу, зі сховищ можна взяти 115-120 мільйонів, власний видобуток — близько 57 мільйонів.

Одними з перших на ініціативу можновладців відреагували в Міністерстві освіти й науки України, дозволивши закрити школи на тиждень і скоротити споживання газу у вишах.

Прогноз

Синоптики обіцяють, що найближчими днями в Україні очікується незначне потепління. Але все одно температура не підніметься вище нуля. А ближче до середини березня прогнозують кілька дуже морозних днів.

Отже, колапсу навряд чи варто очікувати. Але #прикрутити опалення в будинку, квартирі або офісі таки доведеться.

Пов`язані новини