Силовики, Бурейко, тіндер і суд над блогерами: що відбувається

Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід блогеру Барабошку і політтехнологу Петров
Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід блогеру Барабошку і політтехнологу ПетровНужненко Сергій/УНІАН

Українського блогера Олександра Барабошка (Крус) заарештували на два місяці, а його колегу Володимира Петрова відправили під домашній арешт на такий же термін. Їх підозрюють у створенні скандалу з посадовцем Нацполіції Олександром Варченком. Студентка Київського політехнічного інституту Наталя Бурейко звинувачувала його в онлайн-домаганнях в додатку для знайомств Tinder. Але потім вона заявила, що стала жертвою провокації та зникла. 29 листопада в Петрова та Барабошка пройшли обшуки. Громадське розповідає, що відомо про цю заплутану історію.

Що трапилося?

7 листопада Наталя Бурейко у Facebook попросила про допомогу. Дівчина написала, що Олександр Варченко — посадовець Нацполіції та чоловік першої заступниці керівника Державного бюро розслідувань Ольги Варченко — почав агресивно залицятися до неї в Tinder, а відтак і погрожувати. Вона надала скріншоти переписки з ним у додатку.

Сам Варченко всі звинувачення спростував. Наступного дня дівчина написала, що подала заяву до прокуратури, та вже ввечері видалила старі пости та вибачилася перед Варченком. Вона сказала, що стала жертвою провокації «російських хакерів». Після цього дівчина зникла, в університеті її оголосили в розшук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: (Не)вигадана історія: що сталося між імовірно студенткою КПІ та ймовірно силовиком Варченком

Кого й за що заарештували?

29 листопада в блогерів Олександра Барабошка, Володимира Петрова та Василя Крутчака пройшли обшуки. Перших двох затримали. За словами Барабошка силовики прийшли за ним у кафе, де він сидів із друзями, і в момент затримання поводилися жорстко.

Петров сказав, що його затримали на трасі.

Василь Крутчак, який у цій справі проходить свідоком, розповів Громадському, що вчора його помешкання теж обшукали «без відповідної постанови» і вилучили техніку.

Військова прокуратура повідомила, що проводить розслідування за фактами:

— завідомо неправдивого повідомлення про злочин, поєднаного зі штучним створенням доказів обвинувачення;

— порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер, зокрема щодо державного діяча;

— впливу на працівника правоохоронного органу з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків, а також за фактом незаконного збирання, зберігання та використання конфіденційної інформації про особу.

30 листопада відбувся суд у закритому режимі, на якому обом блогерам обрали запобіжний захід: Барабошка заарештували на два місяці з можливістю застави у 3 мільйони гривень (прокуратура просила 6,5 мільйонів гривень), Петрова відпустили під домашній арешт (прокуратура просила заставу за нього у 48 мільйонів). І Барабошко і Петров подаватимуть апеляцію.

Кім Веремейчук, адвокат Володимира Петрова пояснив Громадському, чим імовірно керувався суд, коли обирав підозрюваним різні запобіжні заходи. На його думку, те, що у Петрова є 14-річна донька, могло стати причиною домашнього арешту. Натомість у Барабошка дітей немає.

«Єдина серйозна стаття, яка загрожує Володимиру — це 163, там сім років позбавлення волі. Мова йде про порушення таємниці листування та телефонних розмов. Проте за словами обвинувачення Володимир, можливо, отримував інформацію про факт цих розмов та час, коли це було. А це абсурд», — додав адвокат.

Наталя Бурейкосторінка у facebook

Що з Наталею Бурейко?

Наталя Бурейко до 29 листопада не виходила на зв’язок. В університеті казали, що не бачили її з 8 листопада, її батьки та друзі відмовилися від коментарів. Проте за декілька годин після обшуків у блогерів, на сайті видання «Страна.UA» з’явилося коротке інтерв’ю з нею.

Дівчина розповіла, що її знайомі — Ілля та Вадим — попросили надати доступ до своєї сторінки у Facebook, щоб розмістити там «один допис». Ішлося про перший пост, де були скріншоти нібито переписки з Варченко. За це їй пообіцяли 1500 гривень. Після того, як історія стала резонансною, дівчина написала заяву в прокуратуру. Знайомі забрали в неї телефон та, за її словами, листувалися з її сторінки у Facebook. Відтак Бурейко мала свідчити в поліції, що їй справді погрожували. «Я зрозуміла, що це безглуздо і я даю неправдиві свідчення. Я розповіла, як усе було насправді», — сказала вона. За словами Бурейко, тепер силовики знімають для неї житло. Також вона додала, що ніколи не чула про Володимира Петрова.

У «Страна.UA» повідомили, що зустрілися з дівчиною 29 листопада. Того ж дня видання опублікувало власну версію того, в чому звинувачують Петрова — з посиланням на «джерела в правоохоронних органах». Вони стверджують, що Петров створив піар-структуру, яка виконувала замовлення політиків та займалася «чорним піаром». Нібито восени Петров отримав замовлення проти Олександра Варченка для того, щоб підірвати позиції Ольги Варченко в Держбюро.

Як уже писало Громадське, в Ольги Варченко є конфлікт із керівником ДБР Романом Трубою. У серпні цього року Труба на брифінгу одноосібно вирішив відмовити конкурсній комісії розглядати питання про призначення 27 кандидатів на керівні посади в ДБР

Тоді Ольга Варченко заявляла, що ні про рішення керівника ДБР, ні про факт проведення самого брифінгу Труби не знала. «Провокацію» із секс-скандалом свого чоловіка Ольга Варченко пов'язувала зі спробами «не дати можливості запустити роботу ДБР» згідно з планом 27 листопада.

Петров нібито отримав 9,5 тисяч доларів за замовлення проти Варченка, знайшов через своїх поплічників Наталю Бурейко, яка погодилася взяти в цьому участь. Відтак виконавці «намалювали» переписку в Tinder й далі розпалювали скандал.

За даними головного експерта Антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ Олександра Лєменова, замовники кампанії против Варченка — «окремі народні депутати з БПП». «Інтересантом був Роман Труба, але ніби безпосередньої участі не брав. Якщо взяти в розрахунок, що Труба зблизився з Глібом Загорієм [депутат від БПП], то можливо йдеться саме про останнього», — пише він.

Сам Роман Труба в коментарі Громадському спростував близьке знайомство з Загорієм. «У силу своїх повноважень я спілкуюся з багатьма депутатами. Багатьох я знаю чи підтримую відносини. Особисто із Загорієм я ніколи не спілкувався, але я не виключаю, що ми могли бути в сесійній залі, могли вітатися й говорити на ті чи інші теми. Я не маю жодного стосунку до тих інформаційних атак, які відбуваються на Бюро чи на керівництво Бюро», — заявив Труба.

Громадське зв’язалося з Глібом Загорієм, та він відмовився від коментарів.

Блогери Володимир Петров (ліворуч) та Олександр Барабошкосторінка у facebook

Хто такі Петров та Барабошко?

Олександр Барабошко — київський блогер, який став популярним під час Євромайдану, звідки вів стрім-трансляції. У 2015 році місяць пропрацював радником міністра інформполітики Юрія Стеця, потім звільнився. Барабошко пояснював, що це було «рішення міністра». На сторінці у Facebook він займався рекламою різних брендів, а також проводив лекції в Києві про «тролінг та провокації в журналістиці».

Володимир Петров — ведучий і політтехнолог. В Україні відомий під прізвиськом «Люмпен» — за таким ніком вів сторінку в «Живому Журналі». Також працював з Арсенієм Яценюком у 2009 році, вів усі його сторінки, зокрема й обліковий запис у ЖЖ. Там від імені політика нецензурно облаяв одного з коментаторів. Цей коментар швидко видалили — він потім з’явився під ніком самого Петрова — та це збереглося в кеші.

У 2010 році людина в костюмі сідниць роздавала на Хрещатику газету «Дзеркало тижня» — цю акцію придумав Петров. Йому також приписують просування скандалу з педофілами в «Артеку» — у 2009 році керівництво табору та народних депутатів від «Блоку Юлії Тимошенко» звинуватили в насиллі над дітьми, та через два роки справу закрили через відсутність доказів.

Петров започаткував рух «За чистоту преси» — на противагу «Стоп цензурі», який за часів Віктора Януковича організували незалежні журналісти. Петров створив сайт «Неправда» — як «дзеркало» «Української правди». Сам Петров казав про себе: «Я не приховую, що я продажний — я за гроші шукаю компромат».

Після Євромайдану Петров вів «Люмпен-шоу» на каналі НЛО TV, а також програму «Опасные гастроли» на російському телеканалі «Пятница». Також заснував власні проекти — «Ісландія», «Школа корупції», де критикував чиновників і депутатів.

Петров і Барабошко не визнають свою провину й кажуть, що причина — в їхній журналістській діяльності. «Ми критикуємо [депутата від «Народного фронту» Сергія] Пашинського, [міністра внутрішніх справ Арсена] Авакова, в цьому причина», — стверджує Василь Крутчак.