Євросоюз намагається зменшити наплив мігрантів, оголосивши війну гуманітарним організаціям, які рятують їх у Середземному морі. В Італії їх звинувачують у причетності до торгівлі людьми і стимулюванні напливу мігрантів. На діяльність організацій наклали серйозні обмеження. А Лівія заборонила рятувальним суднам наближатися до своїх берегів – у разі порушення заборони обіцяє стріляти.

Погрози Лівії

15 серпня берегова охорона Лівії пригрозила відкрити вогонь по судну іспанської гуманітарної організації «Proactiva Open Arms», яка займається порятунком мігрантів у Середземному морі. Корабель змусили змінити маршрут і вирушити в напрямку Тріполі.

«Нам сказали, що ми порушуємо суверенітет Лівії, хоч насправді ми перебували у більш ніж 24 морських милях від її берегів, у нейтральних водах», – розповів італійському виданню Internazionale координатор судна Ріккардо Гатті.

За кілька днів до цього через погрози лівійської влади корабель «Пруденс» гуманітарної організації «Лікарі без кордонів» був змушений припинити порятунок мігрантів. Подібні рішення ухвалили й організації «Save the children» i «Sea-Eye».

Ми не заперечуємо проти присутності міжнародних організацій, але вимагаємо від них більшої співпраці. Вони мають поважати суверенітет нашої країни», – заявив речник лівійської берегової охорони Аюб Кассем. Тріполі вимагає, щоби рятувальні судна трималися від берегів країни на відстані більше 12 морських миль. Насправді погрози отримують судна, які рятують людей набагато далі від узбережжя.

Судно «Акваріус» «Лікарів без кордонів» – одне з небагатьох, яке попри все продовжує надавати допомогу мігрантам у морі. Його програмний координатор Марселла Крей розповіла «Громадському», що робити це стало значно складніше.

«Тепер нам доводиться триматися якомога далі від берега – близько 24 морських миль, це 30-35 км. Це означає, що до нас рідко допливають маленькі переповнені людьми човни, і ми маємо менше шансів їх урятувати у випадку небезпеки».

Марселла переконана – рішення влади Лівії ставить під загрозу життя людей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Астрологи, ісламісти та китайці: приховані пружини геноциду в М’янмі

Лівія вимагає, щоб рятувальні судна трималися від берегів країни на відстані більше 12 морських миль (на архівному фото — висадка мігрантів на березі у лівійському Тріполі, липень 2017 року) Фото: EPA/STRINGER

Італія: кодекс поведінки для громадських організацій

З іншого боку Середземного моря також розгорілася кампанія проти громадських організацій (ГО). В Італії, куди переважно прямують мігранти, ГО звинуватили у змові з лівійськими контрабандистами.

«Фактично організації, чиї кораблі рятують людей у Середземному морі, звинуватили, що їхня діяльність стимулює мігрантів вирушити у небезпечну подорож – мовляв, люди покладаються на те, що у випадку біди їм допоможуть», – пояснює Удо Енверозор з італійської неурядової організації «COSPE».

Кампанія проти ГО почалася у соцмережах, але дуже швидко стала частиною дискурсу політиків. Італія зараз приймає левову частку мігрантів, які прямують до ЄС, і почувається залишеною напризволяще з цією проблемою. Тож недивно, що напередодні виборів навесні 2018-го року цією темою спекулюють крайні праві та популістські партії, такі як «Північна ліга» і «Рух 5 зірок».

Під їхнім тиском італійський уряд ухвалив так званий «кодекс поведінки» для громадських організацій. Він містить кілька пунктів, які суттєво обмежують діяльність ГО. Зокрема, це вимога мати зброю на борту рятувальних суден (гуманітарні організації проти, бо це обмежує їхній принцип нейтралітету) та заборона пересаджувати мігрантів з одного корабля на інший – це унеможливлює використання швидких та маневрених надувних човнів, які найоперативніше рятують мігрантів.

Кодекс має на меті ускладнити життя громадським організаціям, які допомагають людям у Середземному морі, вважає Удо Енверезор. І він, і Марселла Крей з «Лікарів без кордонів» звинувачення проти ГО відкидають.

«Немає жодних підстав атакувати ГО, – каже Марселла Крей. – У той час, як криза триває і люди щодня тонуть у морі, ми вважаємо неприйнятним стояти осторонь, і саме тому вирішили займатися порятунком людей».

Енверозор наводить приклад масштабної операції з порятунку «Маре Нострум», яку італійський уряд проводив у 2013 — 14 роках. Тоді Італію також звинувачували, що ця операція стимулює наплив мігрантів. Однак через кілька місяців після її згортання у морі потонула рекордна кількість людей – мігранти продовжували прибувати.

Виглядає, що кампанія проти громадських організацій в Лівії та Італії була скоординована. Євросоюз загалом та Італія зокрема неодноразово вели перемовини з Лівією з метою обмежити потік мігрантів, які відпливають звідти. На початку 2017-го Рим і Тріполі підписали угоду, яка зобов’язує Лівію перешкоджати відправленню човнів із мігрантами від своїх берегів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Фортеця «Євросоюз»: Як міста встановлюють антитерористичні бар’єри

Після масштабної операції порятунку мігрантів «Маре Нострум», яку італійський уряд проводив у 2013-14 роках, Італію звинувачували, що ця операція стимулює наплив мігрантів в Європу (архівне фото операції 2014 року) Фото: EPA/GIUSEPPE LAMI

Середземне море – цвинтар для мігрантів

Середземне море в останні два роки перетворилося на головний шлях, яким мігранти з Африки, Близького Сходу та Азії намагаються дістатися ЄС. Після того, як у 2015-му до Європи прибув рекордний мільйон шукачів притулку, котрі розійшлися всіма країнами, ЄС зосередився на перекритті своїх сухопутних кордонів.

Завдяки угоді з Туреччиною потік мігрантів через східний кордон припинився. Фактично єдиним способом потрапити до Євросоюзу, хоч і з ризиком для життя, стало Середземне море.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Криза біженців: радикалізм і людяність — репортаж з Італії

Цього року у Середземному морі, намагаючись дістатися з Африки до Європи, вже потонули 2,5 тисячі мігрантів і шукачів притулку. Допливли до омріяного ЄС близько 130 тисяч. Італія стала вхідними воротами до Європи для 80% із них. Торік на берегах країни висадилася рекордна кількість мігрантів.

І населення, і влада Італії обурюються – Євросоюз фактично покинув країну напризволяще з напливом шукачів притулку. Схвалена у 2015-му система квотного розподілу мігрантів між усіма країнами ЄС так і не запрацювала – із запланованих 160 тисяч наразі розселили лише 27. Насамперед через саботаж з боку Східної Європи – Угорщина та Польща досі не прийняли до себе жодного передбаченого квотами мігранта.

6 вересня Європейський суд відхилив позов східноєвропейців проти системи розподілу. Однак уряди цих країн відмовляються приймати мігрантів, навіть попри загрозу штрафів з боку ЄС. Це обурює Італію, яка звинувачує східноєвропейців у браку солідарності – мовляв, дотації ті брати готові, а от вирішувати спільні проблеми Євросоюзу відмовляються. 

На цьому тлі недивно, що Італія, як може, намагається дати раду невпинному потокові мігрантів. Обмеження роботи рятувальних суден – один зі способів, у який Рим сподівається досягти цієї мети. Так само як і угода із владою Лівії про перешкоджання відправленню мігрантських човнів.

Цього року у Середземному морі, намагаючись дістатися з Африки до Європи, вже потонули 2,5 тисячі мігрантів і шукачів притулку (на фото — співробітники Червоного Хреста витягують тіла мігрантів, які потонули, на березі у місті Янцур, неподалік Тріполі) Фото: EPA/STRINGER

Що відбувається в Лівії

Тим часом у Лівії складається надзвичайна ситуація через величезну кількість мігрантів, які прибувають до цієї країни в надії вирушити морем до Європи. Центри утримання мігрантів переповнені – туди відправляють людей, яких перехоплює лівійська берегова охорона. Правозахисники б’ють на сполох – мігрантів у Лівії катують, вибратися звідти живими вдається далеко не всім.

«Ми чуємо від людей, яких рятуємо біля берегів Лівії, що ситуація там жахлива. Центральна влада дуже слабка, є багато кланів, які правлять в окремих регіонах, всюди беззаконня і насилля. Люди розповідають, що навіть малі діти в Лівії ходять зі зброєю, – розповідає Марселла Крей з «Лікарів без кордонів». – Найвразливіші категорії, серед яких мігранти, стикаються з безпідставними арештами. Люди розповідають нам, як їх викрадають на вулицях, тримають у душних приміщеннях, а потім продають від однієї людини іншій. Їх змушують працювати без жодної оплати, погано годують, знущаються. Наші лікарі часто бачать на їхніх тілах сліди тортур, вогнепальних поранень і побиття».

Європа у своєму прагненні зменшити наплив мігрантів закриває очі на ситуацію у Лівії. Адже статистика показує – кількість людей, які цього року дісталися берегів Європи Середземним морем, таки зменшилась порівняно з минулим.

Утім, боротьба з громадськими організаціями та жорсткий контроль за відправленням човнів з Африки не вирішить проблему масової міграції до ЄС, вважають експерти. Аналітик Інституту міграційної політики у Вашингтоні Сьюзен Фратцке каже, що натомість Євросоюз мав би створити можливість для легального в’їзду мігрантів, яким зараз доводиться ризикувати життям – спершу у Лівії, потім у морі.

«Багато досліджень про причини міграції показують, що люди їдуть до інших країн не лише тому, що втікають від насилля, а й тому, що шукають кращих можливостей для життя. Створення варіантів легальної міграції може зменшити кількість людей, які зараз намагаються перетнути кордони нелегально», – сказала вона у коментарі «Громадському».

Крім того, Євросоюз мав би активніше допомагати країнам Африки, щоб усунути передумови масового виїзду населення. Ситуація з війною проти громадських організацій демонструє – наразі боротьба з міграцією до ЄС більше схожа на пошук «цапа-відбувайла».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Міграція до ЄС — спеціальна тема випуску програми Громадське. Світ

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: