Субсидії українцям видаватимуть тепер «живими» грошима (на фото — центр соціальних служб у Святошинському районі Києва, 22 серпня 2017 року)
Фото:

Мусієнко Владислав/POOL/УНІАН

З 1 березня в Україні розпочинається новий етап монетизації субсидій. Тепер українці отримуватимуть допомогу від держави не тільки на банківський рахунок, а ще й «живими» грошима. В чому переваги монетизації та чи не проїдять українці ці гроші, з'ясовувало Громадське.

В уряді справді побоювалися, що отримувачі використають готівкові субсидії не за призначенням. Тож рішення ухвалили лише на нараді за участю президента. Тепер з березня до травня тимчасово існуватимуть одразу дві моделі монетизованих субсидій — безготівкова та готівкова, після чого уряд з’ясує, яка з них ефективніша.

Навіщо державі монетизація?

Після наради з президентом Міністерство соціальної політики України змінило свою думку про субсидії у грошовій формі. Тож наразі там впевнені, що виплата допомоги грошима сприятиме економнішому споживанню ресурсів. Цю ж тезу підтверджують експерти.

«Мета монетизації в тому, щоб стимулювати людей економити. Раніше, коли люди не отримували гроші на руки, вони не торкалися цих грошей і нічого про них не знали. Їм у платіжку записували певну суму, яка просто списувалась з рахунку. Тобто, від того, що вони якось зекономили, наприклад прикрутили котел, вони ніякої економії не мали», — повідомив під час прес-конференції заступник директора департаменту енергоефективності Нафтогазу Олексій Хабатюк.

За його словами, коли людина отримає готівкову субсидію, вона буде зацікавлена зекономити, адже що менше газу та електрики вона використає, то більшу частину субсидії зможе використати на власні цілі.

Крім цього, у Нафтогазі підрахували, що отримувач субсидії в середньому споживає набагато більше газу, ніж той, хто сплачує рахунки повністю з власної кишені. Виплата субсидій грошима має цю ситуацію виправити.

Субсидія та енергоефективність

Експерти зазначають, що монетизація субсидій сприятиме також підвищенню енергоефективності будинків, наприклад — утепленню.

«Енергоефективні заходи у багатоквартирних будинках це єдиний комплекс, єдиний механізм, потрібно всі рішення ухвалювати спільно. Утеплення однієї квартири не дасть економії в платіжках», — зазначила на прес-конференції координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.

Проте держава не може вказувати українцям, на що витратити субсидійні гроші.

На думку експертки, українці, отримавши платіжки з «правдивими» сумами, будуть самі зацікавлені зменшити споживання енергоносіїв та впливатимуть на рішення управителів будинку утеплити його.

Робітники утеплюють зовнішньої стіни багатоповерхового будинку у Києві, 19 жовтня 2017 року
Фото:

Іванов Олексій/УНІАН

Чи не проїдять українці субсидії?

«Субсидія призначається кожні півроку: на опалювальний сезон та на сезон, коли опалення вимкнене. Якщо матимемо ситуацію, за якої зростатимуть неплатежі від людей, що отримують субсидії, то позиція уряду така: у червні боржникам нові субсидії просто не призначать», — повідомив під час прес-конференції виконавчий директор асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

Тобто, якщо отримувач субсидії матиме борг більше 340 гривень довше, ніж 1 місяць, наступну допомогу від держави він не отримає.

Експерти зазначають, що субсидії «живими» грошима мають реально стимулювати людей економити. Тим паче, що більшість споживачів комунальних послуг справно оплачують комуналку, тому не довіряти їм причин немає. Водночас, як зазначають експерти, зростання комунальних боргів, яке у Держстаті зафіксували на початку 2019 року, пов’язане з донарахуваннями у платіжках та закликом уряду ці платіжки бойкотувати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто повинен заплатити за газові лічильники?

Поділитись: