Вчителька освітнього проєкту Всеукраїнська школа онлайн
Фото:

сторінка у facebook керівниці напрямку освіти і науки в Офісі президента Аліси Ляліної

В Україні стартували онлайн-уроки для школярів. Їх показують для учнів 5-11 класів на YouTube-каналі Міносвіти, а також ще на 15 телеканалах та медіаресурсах за розкладом. Вони доступні також для школярів з окупованих територій Донбасу та Криму.

Другий тиждень пильні батьки та й самі учні продовжують помічати помилки в уроках, критикують програму, вчителів, зіркових гостей, формат та обурюються вибором телеканалів, на яких це показують. Інші батьки, депутати та освітяни стають на сторону вчителів та навіть запустили хештег — «#МаюПравоНаПомилку». Попри критику, у перший день понад три мільйони подивились уроки на телебаченні, а наприкінці першого тижня кількість переглядів на YouTube сягнула 3,5 мільйонів. 

Ми запитали у батьків, освітян та організаторів онлайн-школи, як просувається робота над помилками, чи можна вважати проєкт успішним та потрібним та чи є зрада в тому, що в ньому беруть участь політики.

Помилки та підбір учителів

Уже наступного дня після запуску Всеукраїнської школи онлайн у мережі розпочався перший скандал. Він стосувався вчительки математики Олени Бурдун, яка під час уроку для п'ятикласників помилилась і написала, що 30,2–2,2=18.

На захист викладачки голова громадської організації «Освіторія» Зоя Литвин. «Освіторія» залучена до проєкту безпосередньо та консультує організаторів щодо участі вчителів.

«Нетерпимість до помилок — суспільна хвороба, небезпечніша за будь-який вірус. Вона паралізує молодь і агентів змін… Ми всі знаємо, що не помиляються лише ті, хто нічого не робить. А вчителі роблять дуже багато, і будуть ще більше, будуть іноді помилятись та виправляти помилки, вчитись та ставати кращими і сильнішими», написала Зоя Литвин.

Згодом помилок під час онлайн-уроків побільшало. Ось кілька прикладів: учителька історії сказала, що в 1558 році цар Іван Грозний почав “Ліванську” війну з “Ліванським” орденом за вихід до Балтійського моря. Вона переплутала всього одну букву, оскільки війна “Лівонська”, як і сам орден.

Вчителька української мови та літератури під час уроку для 5 класу (на якому була присутня дружина президента Олена Зеленська) сказала, що їй написав повідомлення «Мишко Антарктичний», хоча білі ведмеді мешкають в Арктиці. А вчителька географії, описуючи континент, сказала, що Австралію омиває Атлантичний, а не Індійський океан.

Трапляються і незначні одруки. На уроці всесвітньої історії для 7 класу помилку допустили в інфографіці — «єретики» стали «эретиками». А вчителька історії в розповіді про 33-го президента США показала слайд, в якому Трумен став Турманом.

За словами керівниці проектів ГО «Освіторія» Анна Сидорук, зараз в онлайн-школі беруть участь 42 вчителі з різних шкіл Києва. 

«Вчителів обирали дуже оперативно серед тих, хто відгукнувся на прохання МОН та «Освіторії», незважаючи на епідемічні ризики. Більшість з них уперше викладали перед телекамерами. Робота вчителем у класі суттєво відрізняється від дистанційного викладання, тому навіть найдосвідченіші педагоги не мають тут переваги», — розповідає Анна Сидорук для hromadske.

Згодом учителів почали захищати активніше. У тому числі президент Володимир Зеленський. А кілька депутатів фракції «Слуга народу» одягли футболки з написом «Маю право на помилку» та влаштували акцію біля трибуни Верховної Ради. Про це у Facebook написав голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій та депутат від «Слуги народу» Сергій Бабак.

Він розповів hromadske, що організатори розпочали роботу над помилками. Відтепер вони залучають інших вчителів та методистів, які слідкують за ходом уроку та можуть сказати про помилку ще на етапі зйомки.

«Уроки цього тижня були змонтовані раніше, тому ще можливі помилки. На наступні тижні у нас є більше часу, аби все перевірити», — розповідає Сергій Бабак.

Депутат додає, що вони планують ще близько восьми тижнів роботи над проєктом. Новопечерська школа у Києві безкоштовно надала свої приміщення для зйомок.

Вчителька освітнього проєкту Всеукраїнська школа онлайн
Фото:

сторінка у facebook керівниці напрямку освіти і науки в Офісі президента Аліси Ляліної

Що кажуть самі вчителі

Учитель української мови та літератури Новопечерської школи Ігор Хворостяний пояснював правила 9-класникам на прикладі пісень Біллі Айліш. Викладач зробив розбір складнопідрядних речень з текстів співачки, а проілюстрував презентацію її смішними фото. Його урок про складне речення на YouTube-каналі Міносвіти уже має 67 тисяч переглядів.

Ігор каже, що ніколи не буває задоволеним своєю роботою повністю. Але головне для нього — що за короткий термін вдалося запустити таку масштабну річ, яка багатьом допомагає.

«Досвід такої роботи був — це онлайн-курси з мови й літератури для підготовки до ЗНО. Різниця в тому, що Всеукраїнська школа онлайн — не дистанційне навчання. Це не повноцінний онлайн-курс (із інтерактивними можливостями, супровідними матеріалами тощо). Це відео теоретичного матеріалу з поясненнями вчителя, аналізом типових завдань. І крапка. І МОНУ так і пояснило: це додатковий інструмент для дистанційного навчання», — розповідає hromadske Ігор Хворостяний.

Та вчителю також не вдалося уникнути помилок. Каже, що «найстрашніша» його помилка — сказане «ГіннесУ» замість «ГіннесА». Решта — питання стилістики, бо вчитель часто обирає розмовні варіанти слів. Це його усвідомлений вибір, бо для Ігоря важливо говорити з аудиторією підлітків максимально доступною мовою.

«Дорослі на мої помилки реагували по-різному. Були ті, хто підтримав (усі помиляються, живого мовлення взагалі без помилок практично не існує), були в'їдливі коментатори. Я намагаюся розділяти: конструктивні зауваги — це те, що не можна й не треба ігнорувати, перехід на характеристику мене як людини — дно, на яке опускатися я не хочу», — розповідає вчитель.

Викладач математики Дмитро Номіровський, який також узяв участь у проєкті, зазначив, що помилки траплялися, та їх важко буде уникнути й надалі. До того ж, усі вчителі працюють безкоштовно і мають дуже велику завантаженість.

«Сценарії уроків, ілюстративні матеріали, презентації вчитель робить сам, без будь-якої допомоги. Коректорів та редакторів у проєкті просто немає. Ніякої можливості переглянути і внести правки в уже змонтоване відео не існує. Чому? А тому, що монтаж іде в ніч перед ефіром на ТБ», — розповів Номіровський про свій досвід участі у зйомках ще до того, як організатори залучили інших вчителів для перевірки матеріалу.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Вчителька освітнього проєкту Всеукраїнська школа онлайн
Фото:

сторінка у facebook керівниці напрямку освіти і науки в Офісі президента Аліси Ляліної

Участь політиків та зірок 

Хоча переважна більшість телеуроків відбувається лише за участі вчителів, деякі заняття відвідують також зіркові гості: Володимир Дантес, Джеррі Хейл, Аліна Паш, Світлана Тарабарова, Григорій Решетнік, Наталія Могилевська, Анатолій Анатоліч, Лілія Ребрик, Злата Огнєвіч, Вікторія Батуі, Гарік Бірча та інші.

Серед учителів навіть є депутат від «Слуги народу» — Сергій Колебошин. Він у минулому — викладач фізики з 20-річним досвідом. В ефірі hromadske він розповів: 

«Щодо моїх уроків, то це найкраще, що у 2020 році зі мною було. Оскільки я занурився в мою улюблену професію — вчителювання. Я з 2017 року не був у класі, ані віртуальному, ні в реальному, тому мені суперпросто. Я нагадую, що варто займатися та мати при собі підручник чи конспект. Бо це все ж не просто блог, а реальний урок. Які часи, такі й уроки».

Також він запевняє, що це не є піаром його як політика. Він щиро долучився до участі, коли організатори розпочали набір учителів.

Те, що Сергій Колебошин є хорошим вчителем, підтверджує співзасновник студії онлайн-освіти EdEra Ілля Філіпов. Він каже, що вони вже співпрацювали з Сергієм, який до своєї політичної діяльності дійсно вчителював, був директором ліцею в Одеській області та має досвід зйомки в онлайн-проєктах.

«Ні для кого не секрет, що Всеукраїнська школа онлайн відіграє, в тому числі, піар-роль для Офісу президента та партії. Але якщо відріктися від якихось політичних переконань, то це теж логічно, бо вони є організаторами та це дійсно хороша ідея. Коли ми з командою створюємо онлайн-курси, то намагаємося не залучати політиків, аби це не виглядало заангажовано. Проте, у нас був курс для вчителів початкових класів і ми запрошували у якості лекторки тодішню очільницю МОН Лілію Гриневич, бо вона була ініціаторкою держстандарту і тому логічно було дати їй слово», — каже Ілля Філіпов.

У коментарі hromadske голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак запевняє, що його участь в онлайн-уроці з української мови для 10 класу в якості учня та, до прикладу, участь колеги по депутатському корпусу — Жана Беленюка — не була з їхнього боку бажанням пропіарити політичну силу. Жан Беленюк, за його словами, більш відомий як чемпіон з греко-римської боротьби, ніж як депутат, а сам Сергій Бабак своєю участю хотів підтримати вчителів, яким легше тримати контакт із реальними учнями. Залучити до зйомок дітей через карантин немає можливості.

«Якщо у представників інших політичних сил є бажання стати вчителем і вони мають відповідні компетенції — будь ласка. Проте таких пропозицій у нас ще не було», — каже Сергій Бабак.

Вибір телеканалів

Щодо вибору телеканалів, на яких транслюється онлайн-школа, Сергій Бабак зазначає, що для організаторів було важливим не те, хто є власником каналу, а охоплення та вікові особливості цільової аудиторії. Щоранку о 10:00 онлайн-школу показують на таких каналах: 5 клас — «Плюс-Плюс» та «112 Україна»
, 6 клас — «ZOOM» та «News One»
, 7 клас — «5 канал» та «ZIK
», 8 клас — «Індиго» та «УНІАН
», 9 клас — «Рада» та «UA:Культура
», 10 клас — «UA:Перший
», 11 клас — М1.

Ярослав Зубченко в колонці для видання «Детектор медіа» наводить один з прикладів, чим такий вибір каналів, на його думку, може загрожувати:

«У першому випуску телевізійних уроків канал ZIK залишив рухомий рядок новин. Уже наступного дня його під тиском прибрали, натомість вдосконалили видачу повідомлень до та після школи. Тепер один з останніх записів перед уроками та один із перших після них завжди розповідає про Віктора Медведчука. Тож школярі і їхні батьки мають змогу дізнатися про благодійність кума Путіна, його думки щодо УПЦ МП, дій влади або ринку землі».

Саме з цих причин вчителям однієї зі шкіл Львова заборонили використовувати телеуроки, які транслюватимуть канали «112 Україна», «Zik» та «NewsOne», для підготовки власних онлайн-уроків.

Сергій Бабак зазначає, що перелік телеканалів наразі змінюватись не буде, та нагадує, що для тих, хто має доступ до інтернету, уроки є на YouTube-каналі Міносвіти.

Вчителька освітнього проєкту Всеукраїнська школа онлайн
Фото:

сторінка у facebook керівниці напрямку освіти і науки в Офісі президента Аліси Ляліної

Що кажуть батьки

Ми запитали батьків з різних міст України, чи задоволені вони Всеукраїнською школою онлайн, чи є вона корисною для їхніх дітей та як вони ставляться до того, що в якості учнів у ній беруть участь зірки та політики.

Анна, мати школярки 7 класу, Кривий Ріг:

Ми шукали таку можливість, бо в регіонах усе сумніше, ніж у столиці. Наші вчителі намагалися кидати якісь лінки в вайбері, але це не було дуже ефективно. Тепер у нас з 10 до 12 є спільна справа на всю країну, і я думаю, що це була дуже вдала ідея. 

Ми дивимося сім'єю разом. Це теж дуже єднає дітей та батьків. Діти порівнюють з учителями зі своїх шкіл та навіть інколи віддають перевагу онлайн-вчителям з Києва. 

Я, як мама, категорично проти участі політиків в освітньому процесі. Але діти з ними дуже мало знайомі, тому більше часу доведеться пояснювати, хто це. Проте, на наших уроках ми поки що політиків не бачили. Мені достатньо того, що держава попіклувалася, аби в період карантину наші школярі продовжували свою освіту.

Ірина Кузнєцова, мама школярів 5 та 7 класу, Бердянськ:

Наша школа вже місяць вчиться віддалено. Усі заняття надсилають в гугл-класрум, уроки проходять у Zoom, вчителі постійно на зв’язку, дають консультації, їм можна написати або подзвонити. Тож для нас онлайн-школа стала просто додатковими заняттями, а не головним джерелом інформації. Крім того, за більшістю предметів ми пішли по програми далі, ніж викладають на заняттях в онлайн-школі.

Я вважаю, що онлайн-школа — дуже гарний варіант навчання. Діти замкнуті у чотирьох стінах. Потрібне якесь послаблення, ігри. Мене вони вже іноді навіть не дуже сприймають, ну бо я мама, а не вчителька, і також можу їм докучати. А тут, наприклад, цікаво бути подивитись, як дружина президента підкреслювала члени речення. Це класно. І добре, що ми, батьки, не залишилися один на один з уроками.

Юрко Граблі, батько школярки 6 класу, Київ

У нашій школі далеко не всі вчителі володіють гаджетами і розбираються в технологіях, завдання висилали через Вайбер без пояснень, що сильно демотивувало доньку: «Я не розумію!» — і слізки. Тому питання дивитись/не дивитись не стояло.

Дитина каже, деякі уроки були цікавими, а англійська — ні, бо теми уроків уже давно пройдені в школі. Крім того, наша школа дещо «сильніша» і дає глибші знання.

Щодо селебріті на уроках — це, вочевидь, спроба зробити шоу а-ля Х-фактор чи Танці з зірками, щоб додати ваги цим урокам. Це зайве. Ще більш зайвим вважаю участь в уроках політиків (може ще священників посадять, лікарів, екстрасенсів?). Якийсь дешевий піар в дусі «лінії партії». В цілому виходить не щиро, не по-справжньому... Не розумію, одним словом.

Тетяна Рекунова, мама школярки з 5 класу, Київ

Донька вчиться у 5 класі, зазвичай вчиться добре. Телеуроки рекомендували дивитися вчителі, навіть розклад підстроюють під них. Взагалі-то це гарна ідея, не у всіх є нормальний інтернет та не всі школи своїми силами проводять на онлайн-платформах уроки.

Але рівень дуже різний у шкіл. Наприклад, у нашій школі англійська має досить високий рівень, телеурок один раз подивилися і сенсу не має витрачати час. Математика — теми, які ми вчили місяць тому. Тож дивимося заради повторення. Українська мова ще більш-менш актуальна. Історія як раз сподобався урок, цікаво і пізнавально. Руханка — прикольна ідея і виконання, також цікаві гості. 

Доньку вразила гостя уроку Олена Зеленська, але вона не зрозуміла, чому вона виступає в ролі учениці 5 класу, вона ж доросла.

Взагалі політики дітей не цікавлять, а от Усик та переможець «Танців із зірками» захоплюють. На мою думку, піар політиків у таких програмах не є необхідним, навіть дратує, це не дитяча справа. І навіть немає різниці, до якої коаліції вони належать. А от цікаві гості, публічні люди — це дуже заохочує.

Вероніка Удальцова, мама школяра 7 класу, Харків

Продовжуємо насолоджуватись Всеукраїнською школою online. Дивимось з різних джерел. Але бідні школярі — глядачі 5 каналу Увесь час бегущая строка повідомляла суцільні новини про смерті від вірусу, бруд політики, війни та інше. Дитячий розум, що так легко відволікається, може засвоїти не ту інформацію.

Загалом дуже задоволена уроками. Цікаво, приємно, доступно, з технологіями, наочними матеріалами, музикою. І руханки — форева.

Зірок дуже цікаво дивитись! Вони додають родзинку, різноманіття, бажання подивитись усі уроки і дізнатись, хто ще приходив. 

Депутат Жан Беленюк? Будучи чемпіоном світу з греко-римської боротьби, він не змішується з політикою, а навпаки — є великим прикладом для багатьох дітей як чемпіон, що потрібно багато займатись, щоб досягти успіху, і при цьому все одно залишатися простою, доступною людиною.

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 9:00 та о 18:00.

Поділитись: