Якщо китайська вакцина не пройде клінічні випробування, Україні повернуть гроші — Ляшко
Якщо китайська вакцина проти коронавірусу Sinovac Biotech, яку вже замовила Україна, не пройде завершальний етап клінічних випробувань, все сплачені кошти Україні повернуть.
Про це в ефірі «Громадського радіо» заявив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
Він зазначив, що це нормальна практика — укладати контракт на поставку вакцини до завершення клінічних випробувань, інші країни також робили так, зокрема, з вакцинами Pfizer/BioNTech та Moderna.
«Контракт відбувається під банківські гарантії. Тобто Україна перерахувала гроші, але це не означає, що ми вже зараз будемо отримувати цю вакцину», — сказав Ляшко.
Головний санлікар уточнив, що поставки вакцини розпочнуться лише після реєстрації препарату від Sinovac Biotech.
«У разі якщо вона не буде завершена до часу, який визначений в умовах контракту, то гроші повернуться в Україну на рахунки держпідприємства "Медичні закупівлі України". Всі ризики нівельовано», — запевнив він.
Також Ляшко нагадав, що Україна веде переговори з іншими виробниками, зокрема, британською компанією AstraZeneca.
Раніше ми розповідали, що міністр охорони здоров’я Максим Степанов провів переговори з керівництвом AstraZeneca.
Що це за китайська вакцина?
30 грудня українська влада оголосила про укладення угоди на поставку 1,9 млн вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac). Вона випускається у шприці та зберігається при температурі від +2 до +8 градусів, тобто її можна зберігати у звичайному холодильнику. Дозвіл на вакцинацію людей із груп ризику цим препаратом у Китаї видали ще 28 серпня. Однак, як пише Reuters, лише у грудні з'явилася інформація про проміжні результати третьої (заключної) фази клінічних досліджень цієї вакцини.
Тоді індонезійська фармацевтична компанія Bio Farma заявила, що вакцина сприяє виробленню антитіл у 97% людей (нею вакцинували 1600 пацієнтів). Проте це не означає, що вакцина настільки ефективна. Згодом у Bio Farma зазначили, що ефективність препарату ще не визначена, а проміжний звіт, можливо, буде доступний у січні. Крім Індонезії, третю фазу клінічних випробувань китайського препарату провели в Туреччині (1325 пацієнтів, ефективність 91%) та Бразилії (проміжні результати очікуються 7 січня 2021 року).
Коли вакцину від Sinovac доставлять в Україну?
За умовами договору, першу партію вакцини — 700 тисяч доз — мають доставити в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, або одним з компетентних органів США, Великої Британії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, Ізраїлю, Індії, Мексики, Бразилії, або за централізованою процедурою компетентним органом Європейського Союзу.
Отримання дозволу на застосування препарату в Китаї та інших країнах очікується у січні 2021 року, а подати вакцину на прекваліфікацію до ВООЗ планують у лютому 2021 року.
- Поділитися: