Скасування депутатської недоторканності при збереженні існуючого імунітету президента призведе до дисбалансу в українській владній вертикалі, що може стати причиною узурпації влади.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив Олександр Москалюк, юрист, експерт з конституційного права.

Він погодився з тим, що поданий президентом Володимиром Зеленським законопроект про імпічмент глави держави фактично нічого не змінює, і ця процедура залишається нереалістичною.

Юрист зазначив, що «під цим соусом» хочуть протягнути скасування недоторканності народних депутатів.

«Не можна скасовувати депутатський імунітет, при тому абсолютно зберігаючи імунітет президента в тому варіанті, в якому він існує. Якщо ми послаблюємо або скасовуємо депутатський імунітет, то рівно настільки ж потрібно скасовувати чи послаблювати імунітет президента, інакше у нас буде виникати дисбаланс», — наголосив Москалюк.

Експерт вважає, що в такому випадку «фактично» буде змога притягувати депутатів до юридичної відповідальності з політичних мотивів.

«Я хотів би, щоби в нас регулювання було пропорційне — і стосовно президента, і стосовно депутатів. Щоб у нас не було викривлення», — сказав він.

Москалюк зауважив, що таке викривлення з’явилося саме за президента Петра Порошенка.

«Цю історію почав саме Порошенко, коли він всіляко говорив про те, що необхідно скасовувати депутатський імунітет, забуваючи, що реформувати процедуру імпічменту так само необхідно», — заявив експерт.

Зі своїм колегою погодився Денис Гартвіг, юрист, експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ.

Він додав, що повністю скасовувати імунітет президента і депутатів недоцільно.

«Був відповідний висновок Венеційської комісії, в якому було сказано, що повна ліквідація імунітету народних депутатів може нести загрозу Україні через стан верховенства права в країні. Ліквідація імунітету може нести такі наслідки, як політичний тиск на представників опозиції, і це може призвести до ще більшого розповсюдження політичної корупції», — розповів Гартвіг.

Юрист пояснив, що в такій ситуації можуть порушити справу проти депутата, а він захоче «вирішити це питання так, як у нас це робиться».

«Такі популістичні рішення можуть просто призвести до занепаду демократії і до узурпації влади. Те, за чим ми спостерігали у 2010 році, коли поступово влада концентрувалася в одних руках, у сім’ї (Януковича — ред.). І ми знаємо до яких наслідків це привело», — резюмував він. 

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський подав до ВР законопроект про імпічмент.

Глава АП Андрій Богдан заявив, що Зеленський підпише закон про імпічмент президента, як тільки його ухвалить Верховна Рада.

Поділитись: