ЄСПЛ закликав Грузію надати Саакашвілі допомогу та визнав, що його здоров'я перебуває від загрозою

Європейський суд з прав людини попросив ув'язненого експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі припинити голодування. Установа визнала, що через голодування існує ризик незворотної шкоди для здоров'я політика, а також закликала владу країни надати йому медичну допомогу.

Про це йдеться на сайті суду.

ЄСПЛ зобов'язав грузинський уряд проінформувати його про стан здоров'я Саакашвілі, забезпечити його безпеку у в'язниці, а також скласти план одужання політика після припинення голодування.

Суд наголосив, що ухвалює такі рішення щодо урядів країн лише в тих випадках, коли існує реальна загроза непоправної шкоди для людини.

Доповнено. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що у Грузії вирішили створити спеціальну комісію лікарів для перевірки стану здоров’я Саакашвілі. Про це вона сказала після зустрічі з грузинською омбудсменкою Ніно Ломджарією.

Саакашвілі у в'язниці

Наразі політик перебуває у тюремній лікарні, куди його перевели 8 листопада. Уже понад 45 днів Саакашвілі голодує на знак протесту, внаслідок чого стан його здоров'я значно погіршився.

Напередодні цивільна дружина Саакашвілі, народна депутатка України Єлизавета Ясько розповіла, що стан політика у тюремній лікарні значно погіршився і він не може навіть встати з ліжка. Син Міхеіла Саакашвілі, Едуард, опублікував відеозвернення, в якому просить владу Грузії перевести батька до цивільної клініки.

А 11 листопада Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявляла про можливі катування Саакашвілі у тюремній лікарні, де його тримають: омбудсменка відреагувала на відеозаписи, які опублікувала Спеціальна пенітенціарна служба при Міністерстві юстиції Грузії.

На відео, датованому 8 листопада, видно, як Саакашвілі силою витягують з машини і за руки й ноги заносять до приміщення. Політика несуть коридорами до палати і лише там відпускають.

У пенітенціарній службі заявили, що під час переведення до палати Саакашвілі фізично накинувся на співробітників і пошкодив медичну техніку. За фактом цього інциденту Генеральна інспекція Мін’юсту розпочала розслідування.

Це вже не вперше Спеціальна пенітенціарна служба публікує відео з Саакашвілі. Минулого разу там оприлюднили записи, на яких Саакашвілі нібито їсть дитяче пюре у медичному кабінеті. Політик відповів, що справді приймав добавки у медкабінеті, але пізніше відмовився і від них.

Чому Саакашвілі у в'язниці?

Міхеіла Саакашвілі затримали 1 жовтня після його прибуття на батьківщину. Перед початком муніципальних виборів у Грузії він заявив, що 2 жовтня (у день голосування) буде вирішуватися доля країни, і він «не може спостерігати за процесом звіддаля». Проте у Грузії Саакашвілі заочно засуджений, тож експрезидента одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.

У 2018 році Саакашвілі заочно засудили до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.

Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після повернення грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, щоб спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.