Євробачення не в Європі. Чого чекати від наймасштабнішого пісенного конкурсу?

Австралійка Кейт Міллер-Хайдке пройшла у фінал з піснею Zero Gravity про післяпологову депресію, Тель-Авів, Ізраїль, 14 травня 2019 року
Австралійка Кейт Міллер-Хайдке пройшла у фінал з піснею Zero Gravity про післяпологову депресію, Тель-Авів, Ізраїль, 14 травня 2019 рокуEPA-EFE/ABIR SULTAN

Головний європейський пісенний конкурс цього року відбувається не в Європі. Минулого року головну нагороду Євробачення до Ізраїлю привезла з Лісабона виконавиця Нетта Барзілай, яка підкорила журі й глядачів своєю піснею Toy. 12 травня учасники з 41 країни пройшли оранжевою доріжкою на урочистому відкритті, а частина з них уже заспівала у першому півфіналі. Як стартував 64-й конкурс Євробачення і чого від нього варто чекати — у нашому матеріалі.

Як усе відбувається?

14 та 16 травня 35 учасників змагаються у півфіналах. Інші, згідно з умовами конкурсу, потрапляють до фіналу, який відбудеться 18 травня, автоматично. Це передусім представник країни, яка приймає Євробачення, тобто Ізраїлю, а також учасники від країн, що входять до п’ятірки співзасновниць конкурсу — Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії й Іспанії.

За підсумками першого півфіналу, лідерами стали Греція, Білорусь та Сербія, водночас для Чорногорії, ФІнляндії, Польщі, Грузії й Португалії цьогорічне Євробачення вже закінчилось.

Україна цього року не бере участі у конкурсі. Рішення, яке ухвалила щодо цього Національна рада з питань телебачення й радіомовлення, супроводжувалось скандалом. MARUV здобула перемогу на Нацвідборі, і букмекери навіть пророкували їй одне з перших місць на європейському конкурсі. Втім виконавиця повідомила про тиск з боку Нацради, не погодилась на умови Суспільного і відмовилась від участі. У контракті з мовником, зокрема, є вимога не гастролювати у Росії.

Також серед країн-учасниць конкурсу у 2019-му немає Болгарії, яка відмовилася з фінансових причин.

Цьогорічний конкурс відбувається під лозунгом «Dare to dream», що означає «Мрій сміливо». Логотипом змагання стали три трикутники, які об’єднуються у золоту зірку. Вони нагадують дизайн сцени другого павільйону тель-авівського експоцентру, де і відбувається Євробачення. Сцену у березні спроектував німецький дизайнер Флоріан Відер — він споруджує сцени конкурсу з 2014 року. Ведуть конкурс четверо відомих ізраїльських телеведучих — Бар Рафаелі, Ерез Таль, Ассі Азар та Люсі Аюб.

Перший півфінал розпочався з виступу ізраїльської співачки Нетти, яка минулого року перемогла у Португалії, Тель-Авів, Ізраїль, 14 травня 2019 рокуEPA-EFE/ABIR SULTAN
Учасниця з Греції Катерін Дуска стала лідеркою першого півфіналу, Тель-Авів, Ізраїль, 14 травня 2019 рокуEPA-EFE/ABIR SULTAN

Суперечливе місце конкурсу

Одне з основних питань, яке постало після перемоги Нетти на минулорічному Євробаченні: в якому місті проводити конкурс? Зазвичай конкурс приймає столиця. Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху спершу сподівався, що Євробачення відбудеться в Єрусалимі — аби закріпити світове визнання його столицею Ізраїлю. Першим кроком до цього стало перенесення посольств США та ще низки країн із Тель-Авіва до Єрусалима.

Як не намагається Євробачення щороку ствердитися як аполітичний конкурс, досі це не вдається. У вересні 2018-го 140 європейських діячів мистецтва на чолі з екс-учасником гурту Pink Floyd написали відкритого листа, у якому закликали бойкотувати Євробачення в Ізраїлі через його політику на Близькому Сході.

Містами-господарями цьогорічного Євробачення могли стати й інші ізраїльські міста, зокрема Хайфа та Ейлат. Мінімальними умовами для проведення конкурсу були: закритий зал на кілька десятків тисяч глядачів, наявність щонайменше 3000 готельних номерів та можливість забезпечити цілодобові пасажирські перевезення. Але, враховуючи питання безпеки та зручність залу, організатори все ж зупинили свій вибір на Тель-Авіві.

Напередодні відкриття конкурсу ізраїльське видання Haaretz писало: найімовірніше, туристів цього разу до Тель-Авіва приїде близько 5 тисяч — це вдвічі менше, ніж розраховували організатори. На початку травня між Сектором Газа та Ізраїлем сталося чергове загострення, втім підготовці до відкриття конкурсу це не завадило. У Тель-Авіві посилили заходи безпеки, місто цього тижня патрулюватимуть понад 20 тисяч поліцейських.

Символіка Євробачення на парасольках на пляжах Тель-Авіва, Ізраїль, 7 травня 2019 рокуEPA-EFE/ABIR SULTAN
Офіцер прикордонної поліції Ізраїлю патрулює пляж в Тель-Авіві, Ізраїль, 12 травня 2019 року. У дні проведення Євробачення у Тель-Авіві працюватимуть 20 тисяч поліцейськихEPA-EFE/ABIR SULTAN

Кому пророкують перемогу?

Зараз у трійці фаворитів конкурсу — Нідерланди, Швеція та Франція. Щодо представника Нідерландів Дункана Лоуренса незадовго до конкурсу розгорівся скандал: учасника звинуватили в тому, що його пісню оприлюднили в мережі раніше, ніж це дозволяють умови Євробачення. Але жодних санкцій не застосували.

Від Франції на конкурсі виступить 19-річний співак та відеоблогер марокканського походження Білал Хассані — у жіночому образі та з піснею Roi — «Король». Її для Хассані написав дует Madame Monsieur, який представляв Францію на Євробаченні минулого року.

Учасники від п’яти країн уже брали участь у Євробаченні раніше. Серед них — російський співак Сергій Лазарєв, який 2016 року у фіналі посів 3 місце, та угорець Йоці Папай, який у 2017 році став восьмим. Також повернуться на конкурс виконавець Серхат від Сан-Марино, Тамара Тодевська від Північної Македонії та Невена Божович від Сербії: усі вони в різні роки не пройшли до фіналу.

У десятці потенційних переможців також представники Ісландії — техно-панк тріо Hatari із епатажним танцювальним треком Hatrið mun sigra («Ненависть переможе») та номером у стилі БДСМ. На батьківщині група відома провокаційними живими перформансами.

Від Грузії на конкурсі виступить Ото Немсадзе із баладою Keep on Going. У 2013 році хлопець брав участь в українському вокальному шоу «Голос країни» у команді Святослава Вакарчука і зайняв друге місце.

Учасник від Франції Білал Хассані (в центрі) на репетиції, Тель-Авів, Ізраїль, 13 травня 2019 рокуEPA-EFE/ABIR SULTAN
Білоруська представниця ZENA під час першого півфіналу, Тель-Авів, Ізраїль, 14 травня 2019 рокуEPA-EFE/ABIR SULTAN

Хто приїде з гостей?

Поза конкурсною програмою на Євробаченні у Тель-Авіві заспіває американська поп-діва Мадонна. Як пише Haaretz, її виступ обійшовся організаторам у щонайменше 1 мільйон доларів. 14 травня ВВС повідомляло, що виступ Мадонни під питанням: виконавчий продюсер конкурсу Юн Ула Санн зазначив, що підписаного контракту із зіркою досі немає.

Але у коментарі агентству Reuters співачка підтвердила, що таки виступить на Євробаченні. «Я ніколи не припиню грати музику — тим більше на догоду чиїйсь політиці, і я ніколи не припиню говорити про порушення прав людини, де б у світі вони не ставалися… Моє серце розривається щоразу, коли я чую про невинні втрачені життя у цьому регіоні та про насильство, яке виправдовується політичними цілями», — зазначила Мадонна. Фонд співачки «Ray of Light», який виступає на захист соціальної рівності й прав жінок, зокрема підтримує й низку палестинських проектів.

На сцені конкурсу Мадонна виконає дві пісні — свій популярний хіт та нову пісню з альбому Madame X, який побачить світ у червні. До Тель-Авіва Мадонна має прибути у супроводі 160 представників команди.

Українці на сцені Євробачення усе ж будуть: у день фіналу виступить Андрій Данилко в образі Верки Сердючки — разом із зірками різних років Євробачення, які співатимуть пісні одне одного. Так, Сердючка виконає пісню Нетти Барзілай Toy, а з її хітом 2007 року виступить минулорічна представниця Кіпру Елені Фурейра. Ім’я переможця Євробачення стане відоме за підсумками фіналу 18 травня.

Американська співачка Мадонна виступає під час концерту в рамках свого турне Rebel Heart у місті Пасай на Філіппінах, 24 лютого 2016 рокуEPA-EFE/STRINGER