Єврокомісія зідзвонилася з 5 країнами ЄС щодо українського зерна. Але поки без домовленостей — ЗМІ

Заступник голови Єврокомісії Валдіс Домбровскіс провів відеоконференцію з представниками п'яти країн Центральної Європи щодо імпорту сільськогосподарської продукції з України. Однак розмова завершилася без домовленостей.

Про це пише польське видання RMF24.

Переговори з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією продовжаться завтра на рівні міністрів сільського господарства.

За даними кореспондентки RMF24, Єврокомісія готова піти на поступки і розширити перелік товарів, які буде заборонено ввозити з України.

Поки Єврокомісія погодилася лише на заборону імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику. Зараз неофіційно йдеться про готовність додати до списку також інші продукти з переліку, представленого міністрами сільського господарства п'яти країн, наприклад яйця та м’ясо.

Міністри заявляли, що імпорт сільськогосподарської продукції з України «спричиняє серйозні ринкові збурення та завдає шкоди сільгоспвиробникам ЄС», особливо в країнах, які межують із Україною або розташовані неподалік.

Що передувало?

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт сільськогосподарських товарів з України. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще до цього заборонило перероблення та введення до кормового й харчового ланцюгів українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, адже через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться в них.

Згодом президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн надіслала листи п’ятьом країнам — Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині — з пропозиціями щодо розв’язання проблем імпорту українського зерна. Зокрема, Єврокомісія вирішила виділити додаткові 100 мільйонів євро допомоги фермерам, які зазнали збитків.

Водночас Україна домовилася про збереження транзиту зерна з УгорщиноюСловаччиноюПольщеюРумунією та Болгарією.