Європарламент вимагає включити право на аборт до фундаментальних прав ЄС

Європарламент ухвалив резолюцію, яка закликає Європейську Раду внести право на аборт до Хартії основних прав ЄС. Такий заклик схвалили у відповідь на рішення Верховного суду США, яке може обмежити аборти у Сполучених Штатах.

За відповідну резолюцію проголосували 324 члени Європарламенту, проти — 155.

Так, Європарламент закликав Європейську Раду внести зміни до статті 7 Хартії, додавши, що «кожен має право на безпечний і законний аборт». Депутати закликали країни ЄС декриміналізувати аборти, а також усунути правові, фінансові, соціальні та практичні обмеження, які досі перешкоджають доступу в деяких країнах-членах.

У резолюції наголошують, що країни ЄС повинні гарантувати доступ до безпечних, законних і безкоштовних послуг з абортів, допологових і материнських послуг, добровільного планування сім'ї, дружніх до молоді послуг, а також до профілактики ВІЛ, лікування та підтримки без дискримінації.

Зазначимо, що наразі у Європейській Раді діє принцип одностайності, тому для ухвалення рішення потрібна згода представників усіх країн. А, наприклад, у Польщі аборти майже повністю заборонені.

Також депутати Європарламенту закликали Конгрес США ухвалити законопроєкт про захист абортів на федеральному рівні.

Що за рішення Верховного суду США?

Верховний суд США 24 червня скасував історичне рішення 1973 року у справі Ро проти Вейда, згідно з яким право на аборт почало вважатися конституційним. Тепер цю процедуру можуть заборонити приблизно в половині штатів. Цього разу Верховний суд вирішив, що таке рішення було помилковим, оскільки в конституції США немає конкретної згадки про право на аборт.

Президент США Джо Байден це рішення розкритикував. «Сьогодні Верховний суд чітко позбавив американський народ конституційного права. Вони не обмежили, а просто забрали», — сказав Байден, якого цитує The New York Times.

Президент назвав рішення «реалізацією крайньої ідеології» та «трагічною помилкою Верховного суду». За його словами, здоров'я жінок у США тепер під загрозою. Глава держави доручив Департаменту охорони здоров'я та соціальних служб забезпечити доступність контрацепції — навіть якщо штати намагаються її обмежити.

Байден запевнив, що його адміністрація використовуватиме всі законні повноваження для протидії цьому рішенню, але водночас він закликав до дій Конгрес США.