Європарламент закликав Грузію помилувати та звільнити Саакашвілі
Депутати Європарламенту ухвалили резолюцію, в якій висловлюють «серйозну стурбованість» погіршенням стану здоров’я колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі, що перебуває під вартою на батьківщині з жовтня 2021 року.
Про це повідомляється на сайті Європарламенту.
Євродепутати відзначають різку втрату ваги Саакашвілі та припускають, що він міг постраждати від отруєння важкими металами під час ув’язнення. Вони закликають нинішню грузинську президентку Саломе Зурабішвілі скористатися своїм конституційним правом і помилувати Саакашвілі.
У Європарламенті вважають, що спосіб поводження з ув’язненими у Грузії, зокрема з експрезидентом, є «лакмусовим папірцем для відданості грузинського уряду європейським цінностям та проголошених європейських прагнень».
Євродепутати нагадують, що грузинська влада зобов’язана забезпечити належне медичне лікування та поважати основні права й особисту гідність Саакашвілі відповідно до конституції та міжнародних зобов’язань.
Крім того, резолюція закликає розглянути можливість накладення санкцій на грузинського бізнесмена Бідзіна Іванішвілі за його роль у «погіршенні політичного процесу в Грузії». Євродепутати вважають, що він зацікавлений у затриманні Саакашвілі «в межах особистої вендети».
Що з Саакашвілі?
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі перебуває в ув'язненні на батьківщині. Ще у 2018 році його заочно засудили до трьох років ув’язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після його повернення в жовтні 2021-го грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, аби спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.
На знак протесту Саакашвілі почав голодування, після чого стан його здоров’я погіршувався. Зрештою Саакашвілі перевели з Руставської в’язниці до Глданської тюремної лікарні у Тбілісі, хоча сам він наполягав на переведенні в цивільну лікарню. Після чергового погіршення здоров’я Мін’юст Грузії запропонував перевести Саакашвілі у військовий госпіталь, після чого він тимчасово погодився припинити голодування.
Адвокати, родичі та прихильники Саакашвілі наголошують на погіршенні здоров'я політика та закликають відправити його на лікування за кордон.
6 лютого Тбіліський міський суд відмовився задовольнити клопотання адвокатів Саакашвілі й не відклав виконання вироку через стан здоров'я експрезидента. Представник Пенітенціарної служби Грузії Ніка Абрамішвілі заявив, що поданий суду звіт не містить достовірної інформації про тяжкість хвороби Саакашвілі й не може бути підставою для відстрочення.
Як зазначають ЗМІ, зі сторони захисту Саакашвілі за час процесу перед судом постало до 20 свідків — учасників експертиз медцентру «Емпатія» та ради лікарів при омбудсмені Грузії тощо.
Сам Міхеіл Саакашвілі, який не був присутній через стан здоров'я ні на засіданні, ні на оголошенні рішення навіть дистанційно, відреагував у Facebook. У дописі англійською він назвав засідання суду «посміховиськом», а свій вирок — «смертним». Саакашвілі також звернувся до українців. Він заявив, що є «особистим в'язнем путіна», і подякував за підтримку української влади.
- Поділитися: