Президент Володимир Зеленський у студії програми «Свобода слова з Савіком Шустером», 6 грудня 2019 року
Фото:

Офіс президента

Вже 9 грудня у Парижі вперше за три роки відбудеться зустріч лідерів «нормандської четвірки», де президент Володимир Зеленський вперше зустрінеться з президентом РФ Володимиром Путіним.

Напередодні саміту Зеленський прийшов у студію до Савіка Шустера та розповів про свої очікування від цих переговорів. Зібрали головні тези з виступу президента.

Їду, аби подивитись Путіну в очі

Я така людина, дуже sensitive (чутлива — ред.). Ми говорили з президентом Російської Федерації, коли повернули моряків, ми говорили з ним по телефону, але це телефонна розмова. Я хочу побачити людину і я хочу привезти з «Нормандії» розуміння і відчуття, що дійсно всі хочуть поступово закінчити цю трагічну війну. Я це зможу точно зрозуміти за столом… Для мене дуже важливо, якщо ми говоримо про припинення вогню, ми будемо говорити не в мінському форматі, не на засіданні у тристоронній групі, а будемо дивитись очі в очі з президентом Російської Федерації.

Потрібні конкретні результати перемовин

Я хочу точно розуміти, що якщо ми йдемо по Мінську (йдеться про Мінські угоди — ред.) — обмін: скільки людей? що таке «всіх на всіх»? Тому що там є списки узгоджених і неузгоджених (полонених — ред.). Найголовніше — скільки людей ми можемо повернути додому? Якщо припинення вогню, хто за це несе відповідальність? Не тільки ОБСЄ.

Двостороння зустріч з Путіним буде

Так. Всі двосторонні зустрічі будуть у всіх президентів. У всіх. Не нервуюся (перед зустріччю з Путіним — ред.), я хочу результат. Єдине, через що я нервуюся, ну просто зустрілися, побачилися і сказали: «так, ми плануємо». Я дуже не люблю нерезультативність будь-яких перемовин. Це єдине, чого я боюсь.

Про звернення Вакарчука, Порошенка та Тимошенко

По-перше, мені дуже подобається, що серед цієї прекрасної трійки нових політиків саме колишній президент (Порошенко — ред.) не згоден з тим, що саме він підписав. По-друге, коли вони щось підписують, вони мають розуміти — ніхто не хоче капітуляції, ніхто не хоче віддавати наші території! А через що вони тоді збираються в цілому?

Про вибори на окупованих територіях

У момент виборів, коли вони стануться в тимчасово окупованих Донецьку і Луганську, Україна повинна повністю контролювати український кордон. Я впевнений в цьому. Складна ситуація? Як до цього домовитися? Буде дуже складно, і це є правдою… Як я зрозумів за ці 6 місяців — політика любить мовчання. Якщо зараз вам я розповім всі деталі, з якими я їду на ці перемовини, я буду без зброї за столом, за яким деякі люди будуть озброєні

Про прямі переговори з «ДНР» і «ЛНР»

Україна не розмовляє з бойовиками… Ми ж розуміємо, що там багато людей, ми розуміємо, не можна сказати, що там всі сепаратисти, це ж неправда. Там є люди, які перетинають КПВВ, я з ними зустрічався, вони хочуть припинення війни, вони кажуть: «Ми не хочемо в Росію, ми українці». З цими людьми ми повинні розмовляти.

Мало того, я вважаю, у ТКГ у нас повинні бути представники Донбасу, які переїхали в Київ, в інші міста. Якщо вони (представники РФ — ред.) кажуть розмовляти з мешканцями окупованих територій, бо ми не знаємо, що їм потрібно, то все дуже просто: давайте розмовляти з усіма, хай мешканці, які переїхали, теж приїдуть до Мінська і скажуть, чому переїхали.

Про амністію бойовиків

Закон про амністію голосувався декілька років тому у Верховній Раді, він просто не був підписаний, тому коли ми побачимо після «Нормандії» можливість, що у нас виводяться війська, озброєні незаконні формування, якщо у нас дійсно буде безпека на тій території, якщо у нас з’явиться можливість проводити вибори, ми будемо говорити про амністію. Амністію людей, у яких немає рук у крові.

Закон про особливий статус Донбасу

Закон про особливий статус Донбасу є, він діє до 31 грудня. Чи продовжувати цей закон і голосувати у Верховній Раді? Це можна зробити тільки після повернення з «Нормандії». Якщо ми побачимо, що є якісь кроки важливі на зустріч один одному, то дійсно, ми будемо говорити про цей закон.

Поділитись: