Наразі немає підстав вважати, що закон, який зобов’язує їх змінити назву із вказівкою на приналежність до Російської православної церкви, суперечить Конституції України. Про це заявив юрист з конституційного права Сергій Різник в ефірі програми «Нині вже» на Громадському.

««Для мене сумнівів немає – поки що я не бачу жодних підстав вважати що закон неконституційний, хоча остаточну відповідь дасть Конституційний суд. Я би хотів звернути увагу на те, що один з депутатів говорив, що звернення до Конституційного суду буде подаватися щодо підстав порушення процедури ухвалення (закону – ред)» — зазначив Різник.

Він пояснив, що Конституційний суд має дві основні підстави визнання законів неконституційними: власне, порушення процедури і по суті (за змістом закону).

«Я так розумію, навіть самі потенційні суб’єкти подання до конституційного суду поки що не знаходять змістовних підстав, в чому тут закон може суперечити конституції. Щодо порушення процедури – треба дивитися особисте голосування й все інше. Хоча я, чесно кажучи, наразі не помітив підстав так вважати», — розповів юрист.

Він додав, що Конституція України — це акт українського народу, тому ставити під сумнів рішення парламенту, яке спрямоване на захист інтересів українців, немає причин.

Нагадаємо, Рада зобов'язала УПЦ МП вказувати у своїй назві приналежність до Російської православної церкви.

Після ухвалення закону у залі парламенту побилися депутати.

В УПЦ МП назвали цей закон антиконституційним і заявили, що він порушує право на свободу віросповідання та дискримінує за релігійною ознакою мільйони віруючих громадян України.

Напередодні прихожани УПЦ МП під Радою влаштували акцію проти перейменування церкви на РПЦ.

Раніше речник Української православної церкви Московського патріархату архієпископ Климент заявив про неможливість перейменування церкви на Російську православну.

Натомість предстоятель саморозпущеної Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявляв, що після надання Томосу Українській православній церкві частина Московського патріархату (МП), яка не захоче приєднуватися до єдиної помісної православної церкви, має перейменуватись у «Російську православну церкву в Україні».

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

Після того, як в Україні створили єдину Православну церкву — у державі перестали існувати УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква. Вони саморозпустилися, а нова церква є їхньою спадкоємицею.

Водночас УПЦ Московського патріархату продовжить існувати окремо, однак її присутність в Україні більше не відповідає канонам. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

Тепер новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул) та 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.

Російська православна церква (РПЦ) назвала «канонічно нікчемним» Об’єднавчий собор у Києві.

Поділитись: