Глава Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополит Онуфрій (ліворуч) передає «святий вогонь» під час Великодньої служби в церкві Києво-Печерської Лаври, Київ, 30 квітня 2016 року
Фото:

 EPA/ROMAN PILIPEY

Верховна Рада ухвалила законопроект, яким зобов'язала Українську православну церкву Московського патріархату вказувати у своїй назві приналежність до Російської православної церкви.

Законопроект № 5309 (Про свободу совісті та релігійні організації щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України) підтримали 240 народних депутатів.

Проект зобов'язує Українську православну церкву Московського патріархату вказувати у своїй повній статуній назві приналежність до релігійної організації за межами України — «керівний центр якої знаходиться в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала територію України».

Проектом також визначено: якщо упродовж 4-х місяців після набуття законом чинності релігійна організація (тобто УПЦ МП) не внесла відповідні зміни до своєї назви та не подала ці дані в реєстр, її статут втрачає чинність у тій частині, де визначена її назва.

Перед голосуванням за трибуною виступали представники різних фракцій. Проти ухвалення закону виступив лише представник фракції «За життя». Він зазначив, що головою Української православної церкви України є митрополит Онуфрій: «Усе інше — це спекуляції».

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій назвав рішення «історичним» та закликав депутатів його підтримати. Після голосування за закон між депутатами сталася бійка. За кілька годин Парубій підписав закон і направив його на підпис президентові.

В УПЦ Московського патріархату назвали закон антиконституційним і закликали президента застосувати до цього закону право вето.

«Ухвалений законопроект порушує право на свободу віросповідання та дискримінує за релігійною ознакою мільйони віруючих громадян України, що належать до Української Православної Церкви (Московського патріархату — ред.), а також не відповідає Конституції України, Загальній декларації прав людини та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», — зазначили у заяві УПЦ МП.

Згодом в УПЦ МП заявили, що вони не бачать підстави змінювати назву відповідно до закону щодо назви релігійних організацій, які є частиною релігійної організації (об'єднання), керівний центр якої знаходиться в Росії. В МП пояснили це тим, що їхній керівний центр знаходиться у Києві.

Зазначимо, що законопроект внесли до Ради ще в 2016 році, проте поставили на порядок денний у вересні 2018, проголосували у грудні 2018.

Напередодні прихожани УПЦ МП під Радою влаштували акцію проти перейменування церкви на РПЦ.

Раніше речник Української православної церкви Московського патріархату архієпископ Климент заявив про неможливість перейменування церкви на Російську православну.

Натомість предстоятель саморозпущеної Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявляв, що після надання Томосу Українській православній церкві частина Московського патріархату (МП), яка не захоче приєднуватися до єдиної помісної православної церкви, має перейменуватись у «Російську православну церкву в Україні».

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

Тепер новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул) та 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.

Російська православна церква (РПЦ) назвала «канонічно нікчемним» Об’єднавчий собор у Києві.

Тисячі людей прийшли на Софійську площу, аби взяти участь у події.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Кого оберуть, того і будемо підтримувати»: як у Києві чекали на предстоятеля нової української церкви (РЕПОРТАЖ)

11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь.

У відповідь на це синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем. Константинополь, зі свого боку,  відмовився розривати відносини з РПЦ.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

Поділитись: