Ювілей «Червоної рути» та «Номери» Сенцова: чого чекати культурі від 2019-го

Стрічка за мотивами п’єси українського політв’язня Олега Сенцова «Номери», тінь над бієнале, старі та нові фестивалі і дослідження Гуцульщини – Громадське розповідає про культурні події наступного року.
Українські фестивалі
Ірина Білик, Олександр Пономарьов, Руслана, «Скрябін», Ані Лорак, Катя Chilly, Наталя Могилевська, Марія Бурмака та інші – стали зірками української естради завдяки фестивалю «Червона рута». У 1990-х він гримів на всю країну, та з часом ставав дедалі менш гучним, а згодом майже повністю зник. Але у 2019-му «Червоній Руті» виповнюється 30 років. З цієї нагоди вона запрошує всіх на ювілейний фестиваль. В Чернівці, на центральну площу.
Thirty Seconds to Mars, The Prodigy, Bring Me The Horizon, Nothing But Thieves. Якщо для вас це просто назви — скрольте на два абзаци нижче. Якщо ні — ось корисна інформація: всі ці прекрасні гурти приїдуть влітку до Києва виступити на фестивалі UPark. Цьогорічним хедлайнером стане автор хіта Human Rag'n'bone Man. Це той, що гримів два роки тому. Ну, два — це, звісно, не тридцять.
Також у липні 2019 знову буде Atlas Weekend. Хто там буде виступати поки що організатори не кажуть, але якщо стилістично лайнап UPark для вас — ок, Atlas Weekend — теж підійде. До того ж, торік фестиваль визнали одним із найкращих в світі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фестиваль Atlas Weekend визнали одним з найкращих у світі
У 2019-му ГогольFest знову поїде до Маріуполя розбудовувати місто, впроваджувати креативні індустрії та небанально використовувати міський простір. Десь так звучить тема фестивалю. Як завжди будуть перформанси, спектаклі, концерти, арт-інсталяції та мистецькі майстерні. Головна подія: підприємства Ріната Ахмєтова знову зіграють симфонію гудків. Жарт. Просто будинок культури «Молодіжний» перетворять на центр сучасного мистецтва «Готель Континенталь».
У березні відбудеться 16 фестиваль документального кіно «Docudays UA». Вперше за свою історію фестиваль запровадив платну подачу фільмів на конкурс. Також серед нововведень — Ukrainian doc preview: закритий показ фільмів, які знаходяться на стадії чорнового монтажу або постпродакшину.
Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» традиційно відбудеться наприкінці травня. Тематично називатися він буде «Сусідство» і його ідея — привернути увагу до співіснування в одному просторі та на основі спільних цінностей: побутових, культурних, політичних, економічних. Ну і звісно, там буде купа нових українських книжок.
Україна на міжнародній арені
«Я як пес, за культуру буду бити в ніс» — заявив відомий український художник Арсен Савадов на пресконференції, присвяченій його проекту для 58-а Венеційської бієнале. Але на неї у 2019-му поїде не він, а кураторський проект «Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні».
У день відкриття бієнале над Венецією має пролетіти найбільший транспортний літак у світі, а його тінь має впасти на венеційські сади з павільйонами бієнале. Ну, це — такий план. Як буде – подивимося навесні. Організатори цього перформансу про технологію процесу поки розповідають не дуже впевненно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тінь «Мрії» над Венецією: чому не можуть порозумітися українські митці
2019 стане роком української культури в Австрії. 40 заходів у п’яти містах — Відні, Лінці, Граці, Інсбруку та Зальцбургу. Там ми покажемо, що цікавого та важливого робили останні сто років: кіноавангард 20-30-х років ХХ століття, творчість музикантів-шістдесятників та сучасну українську культуру. Серед основних подій — участь українських митців у фестивалі вуличного мистецтва Calle Libre, покази української документалістики разом з фестивалем Docudays UA, український стенд на книжковому фестивалі Buch Wien. Також українські програми будуть на Віденському кінофестивалі Viennale та на кінофестивалі Let’s CEE.
Українські кінострічки
Наступного року в український прокат вийдуть комедії, фантастика, кілька документальних стрічок, зокрема «Захар Беркут», «Будинок слово», «Стус», «Черкаси». Окрім цього, тривають зйомки фільму Олега Сенцова «Номери». Кіно за однойменною п’єсою українського політв’язня має вийти на екрани навесні 2019.
У лютому відбудеться прем’єра останньої стрічки режисера Леоніда Кантера — «Людина з табуретом». В основі сюжету — історія подорожей Леоніда разом із друзями до Тихого океану.
З наступного року Український культурний фонд не фінансуватиме фільми патріотичного спрямування — формулювання «патріотичне кіно» взагалі зникло з документів бюджету. Тепер фонд даватиме гроші на виробництво аудіовізуальних продуктів.
Візуальне мистецтво
Одним із головних проектів наступного року дли української культури стане виставка в Мистецькому Арсеналі про гуцульську художницю, фольклористку та фотографиню Параску-Плитку Горицвіт. Вона досліджувала Гуцульщину — завдяки їй залишилася інформація про місцеві звичаї, церковні обряди... За 71 рік життя Горицвіт написала 46 книг, до яких зробила десятки маленьких книжок із ілюстраціями. Параска фотографувала односельчан, дітей та природу і залишила понад 4000 тисячі світлин.
У квітні наступного року у Довженко-центрі покажуть виставку-запуск Музею кіно. У рамках проекту планують оцифрувати періодичні видання з архіву, реставрувати афіші до кінофільмів 1920-х років та створити сайт, присвячений діяльності Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ). Також покажуть фільми цього періоду — «Звенигора» Довженка, «Людина з кіноапаратом» Дзиги Вертова, «Тарас Трясило» Чардиніна.
- Поділитися: