З українських портів від липня вийшло 300 суден. Більшість везли продовольство в Африку та Азію — Зеленський

Президент Володимир Зеленський повідомив, що від липня, коли запрацювала «зернова угода», Україна експортувала морем майже 8 мільйонів тонн продовольства. Більшість — до Африки та Азії.

Про це Зеленський сказав у традиційному вечірньому відеозверненні 16 жовтня.

«І хоча наші експортні можливості ще далеко не повні, все ж ми змогли експортувати майже 8 мільйонів тонн продовольства морським шляхом — це понад 300 суден», — відзначив президент.

За його словами, 60% цього обсягу було спрямовано в Африку та Азію. Зеленський назвав це «глобальною місією» України і заявив, що завдяки українському постачанню цілі регіони світу зберігають соціальну й політичну безпеку.

«Коли росія заблокувала наші українські порти й зламала нормальні ланцюжки постачання продовольства, вона повернула увесь світ у ситуацію, ніби й не було цих десятиліть міжнародної роботи для продовольчої безпеки»,— наголосив він.

Утім, коли в липні українські порти знову запрацювали на експорт агропродукції, Україна почала постачати «саме той обсяг продовольства, який повертає світовому ринку стабільність», відзначив президент. Причому саме тим сегментам ринку, які забезпечують споживання «найбільш крихких країн Африки й Азії».

Зеленський наголосив на важливостізробити все, щоб український зерновий експорт тільки розширювався.

«Це й для наших людей робочі місця, і експортні доходи. Плюс кошти, щоб провести посівну наступного року. Але й для всього світу — одна з ключових гарантій стабільності. Те, як Україна допомагає збереженню нормального життя у світі, лише посилює репутацію нашої держави», — сказав він.

Президент також заявив, що цього тижня очікує нових міжнародних результатів для України.

«Зернова угода»

Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Дзеркальну угоду з ООН та Туреччиною підписала росія. Між собою Україна та рф не підписували домовленостей.

Угода передбачає розблокування трьох українських портів — «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» — для вивезення зерна та продовольства. Контроль над портами залишається за українською стороною.

У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства й добрив. У Туреччині Спільний координаційний центр проводить інспекцію кораблів, що прямують з України.

Перше після 24 лютого судно з українським зерном вийшло з Одеського порту 1 серпня. Відтоді кораблі регулярно доправляють українську агропродукцію до іноземних покупців.