В українському кризовому медіа центрі «Харківська правозахисна група» представила доповідь під назвою «Насильницькі зникнення в Україні та зникнення безвісти під час військового конфлікту на сході країни у 2014-2018 роках».

В українському кризовому медіа центрі «Харківська правозахисна група» представила доповідь під назвою «Насильницькі зникнення в Україні та зникнення безвісти під час військового конфлікту на сході країни у 2014-2018 роках».

Доповідь представив директор організації Євген Захаров.

За його словами, 17 червня виповниться 3 роки з моменту, як Україна приєдналася до міжнародної конвенції ООН з захисту людей від насильницьких зникнень.

Насильницьке зникнення — це арешт, затримання, викрадення чи позбавлення волі у будь-який інший спосіб представниками держави або з її дозволу, за її підтримки чи з її дозволу. Наразі це визначення не імплементоване у Кримінальному кодексі України.

«І хоч це заборонено, на превеликий жаль, у нашій країні за три роки нічого не зроблено для того, щоб цю конвенцію імплементувати в українське законодавство і не допускати насильницьких зникнень», — сказав він.

Правозахисник наголосив, що з початку конфлікту на Донбасі у 2014 році випадки насильницьких зникнень відбувалися «ледь не щодня».

Для самоназваних «ДНР» та «ЛНР» характерні випадки, коли після зникнення людей або знаходять мертвими, або вони перебувають під контролем так званого «міністерства державної безпеки».

Зокрема, «Харківська правозахисна група» займається справою журналіста та блогера Станіслава Асєєва з псевдонімом «Васін», якого звинувачують у шпигунстві.

В цілому організації відомо про понад 80 випадків зникнень на непідконтрольній частині Донбасу, більшість з них — насильницькі.

Також Захаров розповів, що випадки насильницького зникнення трапляються і на підконтрольній Україні території Донбасу. За словами Захарова, з кінця 2014 року кількість зникнень на сході України зменшилась, у 2015 році зафіксовані тільки поодинокі випадки.

В період з квітня 2014 року до початку 2017 року на підконтрольній території Донецької області зафіксовано 2 727 зникнень, доля 1 053 людей досі невідома. На Луганщині 1 205 випадків зникнення, доля 572 людей невідома.

З 2014 року поліція не має інформації про зниклих безвісти на окупованій частині Донбасу. Єдина інформація про зниклих у самоназваній «ДНР» — це дані так званого омбудсмена Дар’ї Морозової, яка в липні 2017 року розповіла про 509 зниклих осіб.

Як повідомлялося, на презентації книги журналіста Станіслава Асєєва у Києві розповіли деталі його затримання.

4 червня у Києві в «Ізоляції» презентували книгу полоненого Асєєва.

Нагадаємо, Станіслав Асєєв з червня 2017 року перебуває у полоні бойовиків «ДНР», рік тому рідні та колеги втратили з ним зв‘язок. Керівництво самоназваної «республіки» спочатку спростовувало затримання Асєєва, а потім визнали, що його затримали і підозрюють у «шпіонажі».

Станіслав Асєєв мешкав у Донецьку з початку окупації, писав для українських ЗМІ під псевдонімом Станіслав «Васін».

Human Rights Watch закликала бойовиків звільнити Асєєва, але до списків на обмін, який відбувся 27 грудня 2017 року, він не потрапив.

Звільнити Асєєва також закликала правозахисна організація «Репортери без кордонів» та Національна спілка журналістів України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ми вимагали звільнити полоненого в «ДНР» блогера Асєєва — інтерв'ю з представником ОБСЄ.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile