Виконавча директорка міжнародної правозахисної організації Amnesty International в Україні Оксана Покальчук назвала рішення Рівненського міського суду про визнання винними двох активістів в адмінпорушенні через їхній пікет з плакатами за імпічмент президента Володимира Зеленського «ситуацією, яка виходить навіть за межі абсурдного».

«Шокована новиною про те, що Рівненський міський суд визнав винними Дар’ю та Романа, які 25 травня вийшли в Рівному з плакатами за імпічмент президента України Володимира Зеленського… Рішення про визнання Дар’ї та Романа винними суперечить основоположним правам людини та принципам справедливого суду, тому має бути негайно скасовано. Якщо цього не станеться, для нас усіх з’являться серйозні причини боятися за свободу вираження думки в Україні», – написала Покальчук.

Водночас сповіщення органів влади про намір провести мирне зібрання не є правопорушенням, оскільки в Україні не існує «порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій».

«Ця правова колізія вже була успішно оскаржена в Європейському суді з прав людини, який постановив, що притягнення до адміністративної відповідальності за такі "порушення" саме по собі є порушенням статті 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Конституція та закони України також не передбачають таких понять, як "санкціонований мітинг" або "несанкціонований мітинг". Рівненська суддя Н. М. Діонісьєва повністю проігнорувала ці факти», – наголосила Покальчук.

Аналогічним ігноруванням рішень ЄСПЛ та Верховного Суду України обурився і співзасновник ГО «Правова ініціатива» Михайло Лебедь. 

«У постанові суду першої інстанції по Роману Філюку суддя Рівненського міського суду все ж згадала про одне з рішень ЄСПЛ по Україні. Але ігнорує аргументацію щодо комплексного аналізу Конституції і законодавства України, яка свідчить, що вимога повідомляти владу про намір проведення мирних зібрань не є імперативною, а отже, не може бути достатньо чіткою для того, щоб вважатися "порядком організації і проведення" мирних зібрань», – зазначив Лебедь. 

Раніше суд визнав винними у порушенні порядку проведення акцій та мітингів 16-річну Дар’ю Коцюрубу та 20-річного Романа Філюка, які організувала пікет у Рівному із вимогою імпічменту президента Володимира Зеленського. 

Двох активістів звинуватили в тому, що вони не попередили офіційно про намір провести свою акцію і тим самим порушили «встановлений порядок організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій». Відповідно до статті 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, їм обом оголосили попередження.

  • 25 травня 2019-го у Рівному двоє людей вийшли на центральну площу, вимагаючи імпічменту президента Володимира Зеленського. На 16-річну Дар'ю Коцюрубу та 20-річного Романа склали адмінпротокол за порушення порядку проведення акцій, мітингів. На матір Дар'ї склали протокол за статтею 184 — неналежне виховання дітей.
  • Зеленський відреагував на дії поліції в Рівному Facebook-постом на наступний день після затримання, закликавши Міністерство внутрішніх справ не вживати жодних заходів щодо двох протестувальників, які вимагали його імпічменту.
  • Проте організаторка акції Дар'я Коцюруба заявила, що не отримала від Зеленського «адекватної реакції» на дії поліції.
  • Голова Нацполіції Сергій Князєв назвав це й інцидент «заполітизованою історією».
  • А Коцюруба звинуватила Князєва у брехні через слова про те, що за подібну акцію її вже притягали до відповідальності.
Поділитись: