«Закінчити школу» в Minecraft, «одружитися» в Animal Crossing. Як відеоігри допомагають під час пандемії

«Закінчити школу» в Minecraft, «одружитися» в Animal Crossing. Як відеоігри допомагають під час пандемії
Nintendo

Пандемія коронавірусу змінила звичний уклад нашого життя. Поки невідомо, чи надовго, але наслідки цих змін видно вже зараз. Архітектура глобалізованого світу, в якому будь-які дві точки сполучені транспортним маршрутом, поступово руйнується. Навіть люди неподалік одне від одного вже не можуть, як раніше, перебувати ближче, ніж того вимагає соціальне дистанціювання.

Традиційні для суспільства ритуали — як-от зустрічі з друзями, побачення, весілля, похорони — або ставлять на паузу, або підлаштовують під нову реальність. Замінником для фізичної взаємодії став віртуальний простір: робочі наради тепер проводять у Skype, Teams чи Zoom, нічні клуби стримлять рейви, шкільні уроки показують онлайн у віртуальній реальності.

Один із пластів нової «коронавірусної реальності» — відеоігри. Достатньо можливості вийти онлайн — й ігрові персонажі стають віртуальними образами реальних людей, не скутими обмеженнями соціального дистанціювання. На прикладі двох популярних ігор — Minecraft та Animal Crossing — hromadske розповідає, як люди вчаться взаємодіяти по-новому в ігровому форматі.

Minecraft: освіта й віртуальна Земля

Ви опиняєтесь у величезному світі без жодних вказівок, що робити. Навколо вас — самі лише кубічні блоки. Методом спроб і помилок ви визначаєте, що можете деякі з них руйнувати, деякі — збирати і пізніше в щось перетворювати.

Так виглядає приблизний опис суті Minecraft. Є окремий термін для опису ігор такого штибу — «пісочниця», бо, як і в пісочниці на дитячому майданчику, межі перетворення оточення визначає лише ваша уява.

Менш ніж за десять років Minecraft — творіння шведського програміста Маркуса Перссона — став найбільш продаваною відеогрою в історії і має нині понад 112 мільйонів активних користувачів щомісяця. Портал GamesRadar відніс Minecraft до переліку ста ігор, які стали визначальними для минулого десятиліття.

«Пласких персонажів гри можна побачити на простирадлах дітлахів у всьому світі, її Education Edition використовують на уроках, а найвідоміші стримери планети досі віднаходять магію Minecraft, таким чином тримаючи гру в колективній свідомості», — пише видання.

Стример і ютубер Деніел Кондрен з Ірландії збудував кар’єру за рахунок залучення своїх глядачів до створення чогось на Minecraft-сервері. Одне з його найпопулярніших відео — «Я змусив 200 гравців Minecraft перетворити острів на кав’ярню Starbucks» — має майже 3,5 мільйони переглядів на YouTube.

Так через сервер Minecraft люди можуть взаємодіяти між собою у відкритому просторі, де можна створювати фактично будь-що — бібліотеку цензурованих текстів, Міжнародну космічну станцію (в партнерстві з NASA), ба навіть Землю в масштабі 1:1.

Під час епідемії COVID-19 можливості Minecraft знайшли нове застосування. Наприклад, в Японії школярі молодших класів, які через коронавірусний карантин сидять удома, організували в Minecraft випускний. Церемонію провели як годиться: в актовій залі та з врученням символічних дипломів. У Росії студенти одного з вишів прослухали в Minecraft лекцію з програмування. А учні кількох американських освітніх закладів у Бостоні (і не лише там) створюють у грі віртуальні копії своїх кампусів і планують провести там церемонії отримання дипломів.

Зрештою, сам розробник пішов назустріч побажанням освітян і відкрив безкоштовний доступ до свого освітнього контенту Minecraft: Education Edition. По суті, це набір світів, створених у грі, де відображені явища науки: від давньогрецької історії до відновлюваної енергетики.

А уряд Польщі створив свій сервер Minecraft, аби заохотити дітей лишатися вдома на час епідемії COVID-19 — на сайті Grarantanna.pl, крім цього, відкрили доступ до онлайн-ігор та пазлів.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Animal Crossing: весілля й дні народження

Minecraft — це все ж віртуальний світ із власною логікою (приміром, ігровий час там у кілька разів швидший за реальний). Але ігровими засобами можна створити й симуляцію реального життя — це намагається зробити лінійка популярних відеоігор Animal Crossing.

За розробкою симулятора стоїть японська компанія Nintendo. Animal Crossing — це історія з відкритим фіналом про людину, що потрапила в спільноту людиноподібних тварин. Гравець взаємодіє з ними, виконує квести й поступово відкриває навколишній світ. Ключове слово — «поступово»: адже ігровий час достеменно відповідає справжньому, тобто навіть за кілька днів побачити все, що пропонує гра, не вдасться.

20 березня вийшла остання на сьогодні гра лінійки Animal Crossing — New Horizons. На відміну від попередніх чотирьох ігор серії, де гравець раптом опиняється в місті з людинотваринами, в New Horizons він створює нову спільноту на безлюдному острові.

В інтерв’ю The Verge продюсер нової гри Хісаші Ноґамі висловив сподівання, що «для багатьох прихильників Animal Crossing вона стане порятунком від тривог, аби знаходити втіху в цей складний час». Сюжет гри випадковим чином перегукується із реальністю: перебування на безлюдному острові (не враховуючи антропоморфних істот) разюче нагадує життя в умовах вимушеної самоізоляції.

«Отримуєш задоволення від того, що знаходиш новий, рідкісний вид риби, яку досі не бачив; що вітаєшся із сусідкою і отримуєш із нагоди поселення ідеальну ванночку для пташок. Ця гра — про життя у світі, де твоя найбільша турбота — коли вдасться зібрати яблука з дерев: сьогодні чи завтра. Це гра — про пошук нового дому», — зазначає Рас Фруштік, оглядач видання про технології Polygon.

І додає: тиждень гри в Animal Crossing: New Horizons разом із друзями «посилює відчуття, що ти живеш у поєднаному світі, а не на безлюдному острові, де застряг сам». Чи це не саме те відчуття, якого так бракує у світі, охопленому пандемією?

Певно, з цим може погодитися віртуальне подружжя Шармін Аші та Назмула Ахмеда. Віртуальне — тому що своє «весілля» вони зіграли в Animal Crossing: New Horizons. Через коронавірус реальну церемонію, заплановану на 12 квітня, довелося скасувати. І тоді Назмул вигадав план: запросити персонажа Шармін із гри на свій острів під приводом допомоги в зборі ігрових ресурсів.

«Він запросив на острів усіх наших друзів, і вони наче стояли по обидва боки проходу. Він поклав кілька троянд на підлогу, аби я їх підібрала, сукню, яку я мала вдягти, і так далі. Усе це було дуже-дуже мило», — ділиться враженнями Шармін.

І це не єдиний приклад використання Animal Crossing для відтворення соціальних ритуалів онлайн. Так, батьки британки Софії організували їй у грі вечірку з нагоди дня народження, куди запросили її шкільних друзів. «Подарунками» для дівчинки стали ресурси в грі, як-от фрукти.

В Animal Crossing: New Horizons також влаштовують віртуальні побачення і навіть вправляються в соціальному дистанціюванні — тобто збереженні безпечної відстані одне від одного, яка мінімізує ризик можливого зараження коронавірусом. І, як і в Minecraft, там також можна організувати церемонію вручення дипломів, як це зробив користувач Reddit під ніком Faichu — «адже, скоріш за все, в травні вона не відбудеться».

Як зазначають оглядачі видання Insider, «New Horizons — спосіб не лише розслабитися в часи глобальної кризи, а й зберегти контакти в добу, коли люди по всьому світу змушені відмовлятися від знакових для себе публічних подій заради соціального дистанціювання».

І хтозна, чи не станеться так, що в майбутньому шлюби в Animal Crossing визнаватимуться за дійсні, а університетські лекції в Minecraft будуть звичною практикою?

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу editor.hromadske@gmail.com з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.