Закон про мову: Угорщина сподівається з'ясувати «проблемні питання» із Зеленським

Міністерство закордонних справ Угорщини відреагувало на підписання президентом Петром Порошенком закону про функціювання української мови як державної заявою, у якій вказало, що сподівається з'ясувати «проблемні питання» закону із новообраним президентом Володимиром Зеленським.

Про це повідомляє Радіо Свобода з посиланням на заяву МЗС Угорщини.

У МЗС Угорщини закон назвали таким, що «відповідає духові Петра Порошенка».

«Ми зацікавлені у відновленні врівноважених і дружніх відносин між Угорщиною та Україною, і сподіваємося, що новообраний президент буде відкритий до цього», — вказано у заяві.

«Радіо Свобода» зазначає, що міністерство також повторило вже озвучені заяви щодо утиску прав нацменшин з боку закону про мову — «бо відбирає вже раніше надане право на використання рідної мови».

Нагадаємо:

  • 25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Після цього Зеленський анонсував «ретельний аналіз закону про мову» після вступу на пост президента.
  • У Верховну Раду надійшло чотири постанови про скасування закону про українську мову, які парламент відхилив під час засідання 14-го травня.
  • Закон просила не підписувати громадська організація «Інститут правової політики та соціального захисту імені Ірини Бережної». Утім суд відмовився навіть розглядати позов.
  • Одразу після відхилення постанов голова Верховної Ради Андрій Парубій підписав законопроект.

Законопроект покликаний унормувати законодавство України про мову після того, як Конституційний суд скасував ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова». Він передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%. Низка обласних та місцевих рад визнали російську мову регіональною. Окрім того, регіональною у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.