Закриті школи й транспортний хаос: у Франції триває шостий день протестів проти пенсійної реформи

Учасники акції протесту проти пенсійної реформи у Франції біля Будинку інвалідів, Париж, 10 грудня 2019 року
Учасники акції протесту проти пенсійної реформи у Франції біля Будинку інвалідів, Париж, 10 грудня 2019 рокуEPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Тисячі людей знову вийшли на вулиці французьких міст, аби продовжити протест проти оголошеної урядом країни пенсійної реформи.

Організатори планували вивести на вулиці не менш ніж 800 тисяч людей — саме така кількість вийшла на акцію протесту минулої п’ятниці, 6 грудня. Хоча протестувальників вийшло значно менше (за даними поліції, вийшли 339 тисяч) — що визнали і в профспілках, — половина шкіл у цей день не працювали, а рух транспорту — передусім залізниці — паралізувало, повідомляє Reuters.

За даними Associated Press, частині французів уже «вривається терпець», зокрема через протести залізничників: по-перше, їм важче добиратися на роботу, а по-друге, працівники залізниць виходять на пенсію раніше за інших.

Протести відбуваються проти планів уряду Франції запровадити універсальну пенсійну систему в країні — нині їх 42, і кожна з них встановлює свій пенсійний вік і розмір виплат. З 2025 року ці «спеціальні режими» виходу на пенсію повинна замінити універсальна система. Виходити на пенсію можна буде з 62 років, а отримувати повну пенсію без відрахувань — з 64 років. Цей вік планували поступово підвищувати.

Деталі пенсійної реформи французький уряд планує представити в середу 11 грудня. Напередодні прем'єр-міністр Франції Едуар Філіп заявив, що «рішуче налаштований ухвалити» її. Утім міністр фінансів Бруно ле Мер пізніше додав, що уряд країни може змінити графік впровадження пенсійної реформи.

Виступаючи у французькому парламенті у вівторок, 10 грудня, Філіп заявив, що не очікує негайного завершення протестів у будь-якому разі. «Немає жодних магічних оголошень, які б зняли всі питання», — цитує його один із депутатів.

За даними незалежного пенсійного комітету Франції, які наводить Reuters, провал пенсійної реформи утворить дефіцит у розмірі до 17 мільярдів євро, або 0,7% ВВП країни, до 2025 року.