Зеленський підписав указ про конкурс на посаду судді КСУ за квотою президента

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про конкурс для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду за квотою президента. В ОП запевняють, що вперше за історію КСУ суддю за квотою президента обиратимуть «у прозорому конкурсному процесі та без жодного політичного впливу».

Про це повідомили на сайті Офісу президента.

Зокрема, цей указ затверджує положення про проведення відкритого конкурсу з відбору кандидатур на посаду судді КСУ щодо осіб, яких призначає президент, а також персональний склад конкурсної комісії.

Конкурсна комісія має розмістити на сайті офіційного представництва президента оголошення про проведення конкурсу, а також забезпечити добір кандидатур.

Хто в комісії?

  • Мірослав Вижиковський ㅡ доктор юридичних наук, професор Варшавського університету, колишній суддя Конституційного трибуналу Республіки Польща (2001-2010);
  • Дмитро Кухнюк ㅡ кандидат юридичних наук, доцент Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка;
  • Дмитро Лук’янов ㅡ доктор юридичних наук, доцент, завідувач правової кафедри Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого;
  • Олександр Скрипнюк професор, заступник директора Інституту держави і права імені Корецького;
  • Спиридон Флагоітіс ㅡ професор, директор Європейської організації публічного права;
  • Богдан Футей ㅡ доктор права, професор, суддя Федерального суду претензій Сполучених Штатів Америки;
  • Артем Янчук ㅡ доктор юридичних наук, професор Національного авіаційного університету.

Не все так добре?

В ОП зазначають, що для Конституційного Суду починається «нова історія роботи, яка буде взірцем для судової системи». Втім, з цим згодні не всі.

Михайло Жернаков з Фундації DEJURE зазначив, що юридично вакансій суддів КСУ за квотою Президента немає, і не буде до наступного року: фактично Зеленський не звільнив своїм указом суддів Олександра Тупицького та Олександра Касмініна.

У липні Верховний Суд визнав протиправним та скасував указ президента Зеленського, яким той звільнив Олександра Тупицького з посади голови Конституційного Суду.

«Призначення суддів КСУ на вакансії, яких фактично і юридично немає, підірве легітимність усього Конституційного Суду. А з ним ㅡ будь-яких рішень, які ухвалить КСУ надалі. Бо фактично у двох кріслах суддів КСУ сидітимуть четверо людей», ㅡ зазначив Жернаков.

Що передувало?

Наприкінці березня Зеленський скасував указ президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. У документі зазначено, що зробили це «з метою гарантування дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки».

За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін оскаржили указ Зеленського у Верховному Суді, а група народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» звернулася до КСУ з вимогою визнати такі дії президента незаконними.

Речник Зеленського Сергій Никифоров заявив, що президент неприємно здивований рішенням ВСУ та назвав це «відвертою спробою повернути Олександра Тупицького до стерна Конституційного Суду».

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що рішення будуть оскаржувати.