«Схеми»: Тупицький у 2016-2017 роках тричі їздив в окупований Крим, хоча публічно заперечував це

Наразі голова Конституційного суду України Олександр Тупицький принаймні три рази бував у Криму у 2016 і 2017 роках — тобто після його окупації Російською Федерацією. Сам суддя заявляв, що не бував на півострові, бо проти нього в Росії порушена кримінальна справа.

Про це повідомляє проєкт «Схеми: корупція в деталях» із посиланням на джерела в Державній прикордонній службі України.

Усі три рази Тупицький в’їжджав до Криму через пункт пропуску «Чонгар». Уперше він в’їхав на півострів 20 липня 2016 року, а виїхав — 28 серпня. Потім він відвідував Крим 7-9 квітня й 5-22 серпня 2017 року, загалом пробувши там майже два місяці.

Адвокат Роман Маселко, який раніше був членом Громадської ради доброчесності, у коментарі «Схемам» зазначив, що судові органи та Служба безпеки рекомендували суддям не їздити на окуповані території.

На думку юриста, дії Тупицького є «порушенням етичних правил судді». Адже він, як і всі судді, є носієм дуже важливої інформації: «А якщо їх [суддів] завербувати, то це є питання національної безпеки. Тому такі дії є ризикованими і, на моє переконання, неправомірними».


Тупицький ㅡ голова КСУ?

Наприкінці березня Володимир Зеленський скасував указ президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Тупицького та Касмініна. У документі зазначено, що зробили це «з метою гарантування дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки».

За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін оскаржують указ Зеленського у Верховному Суді, а група народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» звернулася до КСУ з вимогою визнати такі дії президента незаконними.


Сам Тупицький у коментарі «Схемам» заявив, що на півострів не їздив, оскільки в Росії проти нього порушили кримінальну справу: «Якби я відвідував, напевно, були б проблеми». Журналісти нагадують, що раніше Тупицький казав: нев’їзний до Криму лише з 2018 року після накладення проти нього російських санкцій.

Того ж 2018 року, як раніше встановили «Схеми», Тупицький став власником земельної ділянки в Криму, але не зазначив цього у своїй декларації. Про це стало відомо саме тоді, коли Конституційний Суд (який Тупицький очолює) скасував відповідальність за брехню в деклараціях.

У лютому 2021 року Національне агентство з питань запобігання корупції склало на суддю протокол про можливий конфлікт інтересів: він голосував за скасування відповідальності за брехню в деклараціях, не задекларувавши все майно. Але в травні суд закрив справу.

Законопроєкт, який би повернув відповідальність за недостовірні відомості в деклараціях чиновників, Верховна Рада проголосувала 3 червня. Але президент Володимир Зеленський заявив, що ветуватиме законопроєкт через правки, внесені депутатами від «Слуги Народу».