Зеленський — прем’єру Великої Британії перед самітом НАТО: «Чекаємо від партнерів конкретних дій та рішень»
Президент України Володимир Зеленський вважає, що Україна зробила усе потрібне, щоб отримати план дій щодо членства у НАТО. Очікує від партнерів на саміті Альянсу 14 червня на конкретні дії та рішення.
Таку позицію Зеленський озвучив прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону під час телефонної розмови 14 червня. Вона відбулась після саміту «Групи семи», який минув 11-13 червня під головуванням Великої Британії, і перед самітом НАТО, що розпочинається сьогодні.
В Офісі президента зазначили, що під час розмови ключову увагу співрозмовники приділили питанням євроатлантичної інтеграції України. Зеленський наголосив на важливості чіткої перспективи членства в Альянсі для України.
Президент розповів також Джонсону про безпекову ситуацію на Донбасі та біля кордонів України. Наголосив, що повного відведення російських військ не відбулося і рівень військової загрози для України залишається високим.
Зеленський згадав також про подальшу співпрацю України з Великою Британією у сфері розвитку оборонних спроможностей України та зміцнення українського флоту, а також про протидію «Північному потоку-2».
Саміт НАТО
14 червня має відбутися саміт країн-членів НАТО. Україну, як і інших партнерів Альянсу, що не є його членами, на захід не запросили. Водночас президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що на саміті запланували обговорити «дорожню карту» для України щодо виконання нею кроків для вступу в Альянс.
Глава МЗС Польщі Збігнєв Рау вважає помилкою Альянсу рішення не запрошувати президента України Володимира Зеленського на саміт НАТО.
Вступ України в НАТО
Для вступу в НАТО кожна країна-кандидат має виконати так званий план дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програму з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.
Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.
Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжується. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.
- Поділитися: