Зеленський схвалив довічний фінмоніторинг високопосадовців

Президент Володимир Зеленський підписав закон про довічний фінмоніторинг високопосадовців. Ухвалення цього закону — останній крок для початку перемовин про членство України в ЄС.

Про це йдеться в карті закону №9269д на сайті Верховної Ради.

Тепер, замість трьох років після звільнення з посади, топпосадовці матимуть фактично довічний статус politically exposed persons (PEP), або політично значущі особи.

Суб’єкти первинного фінансового моніторингу (СПФМ), тобто, наприклад, банки, повинні застосувати до PEP, членів їхніх сімей і пов’язаних із ними людей ризикоорієнтований підхід.

Цей законопроєкт є важливим з огляду на умови Міжнародного валютного фонду, EFF та Єврокомісії.

Раніше голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зазначав, що це дуже важливий крок на євроінтеграційному шляху України: «Закон не лише імплементує окремі стандарти FATF, але й слугує додатковим аргументом для відкриття перемовин про вступ до ЄС вже цього року».

Більше про PEP

Як пише Національний банк, політично значущі особи (PEP) — це особи, що займають важливі державні посади. Це президенти держав, прем’єр-міністри, міністри та їхні заступники, депутати, політичні діячі вищих рангів, високопосадовці судової системи, правоохоронних органів, юстиції, оборони, керівництво Національного банку тощо.

PEP в Україні діляться на три категорії: національні публічні діячі, іноземні публічні діячі та публічні діячі міжнародних організацій. Перелік приблизно однаковий в усіх країнах та відповідає рекомендаціям FATF.

Прирівняними до РЕР особами є члени сім’ї державних діячів та пов’язані особи (наприклад, ділові та бізнес-партнери).

Вступ України до ЄС

У червні Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Рада ЄС вважає, що наразі Україна виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.

Тоді віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Стефанішина зазначила, що Україна розраховувала на вищу оцінку від Єврокомісії. А втім, вона сказала, що для Єврокомісії визнання будь-якого прогресу менш ніж за рік після набуття статусу кандидата є безпрецедентним. Окрім того, вона переконана, що Україна буде готова до членства в ЄС у найближчі два роки.