Зеленський запропонував Байдену влаштувати тристоронній переговорний майданчик з Путіним
Президент України Володимир Зеленський заявив, що хотів би створення переговорного майданчика щодо врегулювання ситуації на Донбасі у форматі «США—Росія—Україна».
Про це він сказав на зустрічі з представниками іноземних ЗМІ 28 січня.
Зеленський заявив що хотів би вірити, що президент США Джо Байден зможе організувати такий переговорний майданчик. За його словами, це був би паралельний процес.
«Як президент я маю стукати у всі двері, говорити з усіма лідерами, пропонувати різні формати та майданчики — майданчики домовленостей [про припинення воєнних дій], майданчики навіть не результату, а початку обговорення», — сказав Зеленський.
Інші пропозиції
У грудні минулого року Зеленський заявляв, що в України може з'явитися ще один майданчик для перемовин з РФ у форматі «Україна-США-Росія», який співпрацюватиме з «нормандською четвіркою» та обговорюватиме окремі питання.
А у січні керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що Зеленський пропонує Байдену провести тристоронню зустріч за участю президента Росії Володимира Путіна. Єрмак запевняв, що американські партнери висловили зацікавленість таким форматом.
Попередні переговори
Напередодні, 27 січня, Зеленський та Байден завершили чергову телефонну розмову — другу в січні та третю за два місяці. До цього вони вже розмовляли 2 січня та 9 грудня.
Головною темою, очевидно, було питання загострення російської агресії та стягування сил РФ до українських кордонів. За підсумками цих переговорів Білий дім підтверджував свою підтримку України та наголошував на «рішучій відповіді» від Сполучених Штатів, союзників та партнерів у разі нового вторгнення Росії.
За цей час Байден також кілька разів говорив із президентом Росії Володимиром Путіним. Але за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у США наполягали на зменшенні напруженості з Україною, у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО.
Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. А НАТО та США на вимоги Росії навіть надали свої відповіді Кремлю у письмовій формі. Проте значних поступок не відбулося, тому в Росії скаржаться, що в цих відповідях «немає позитивної реакції щодо головного питання» — нерозширення НАТО на схід.
Російська загроза
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявляв, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. За даними міністра оборони України Олексія Резнікова, біля кордонів України залишаються 130 тисяч російських військових.
Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте згодом у Росії висунули вимоги щодо «гарантій безпеки», які зокрема передбачають нерозширення НАТО на схід. Згодом Росія висунула додаткові умови, що передбачають виведення військ НАТО з частини країн, зокрема Болгарії та Румунії.
Заступник голови МЗС РФ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».
- Поділитися: