ЗМІ: Росія у 2017 році здійснила кібератаку на поліцію Нідерландів. Ймовірно, це пов’язано з розслідуванням MH17

У вересні 2017 року поліція Нідерландів зазнала кібератаки, до якої, як вважає розвідка країни, були причетні хакери з пов’язаного з Кремлем угруповання Cozy Bear. Сталося це через кілька місяців після початку кримінального розслідування збиття рейсу MH17.

Про це повідомляє нідерландське видання de Volkskrant із посиланням на чотири анонімні джерела в спецслужбах країни.

Про злам поліцію повідомила Служба загальної розвідки й безпеки Нідерландів (AIVD). Точний масштаб кібератаки невідомий: зокрема, постраждала система безпеки поліції, внаслідок чого зловмисники могли отримати доступ до її внутрішніх даних.

За даними джерел de Volkskrant, нідерландська розвідка підтвердила причетність до кібератаки хакерського угруповання Cozy Bear, пов’язаного з російською Службою зовнішньої розвідки. Є версія, що це було угруповання Fancy Bear, пов’язане з ГРУ.

На момент зламу серед правоохоронців «панувала величезна паніка» — зокрема й тому, що тоді вони почали вести розслідування MH17. Крім того, AIVD не знала, як довго зловмисники мали доступ до даних. Зрештою, вразливості системи усунули.

Офіційно AIVD і поліція відмовилися підтверджувати чи спростовувати факт кібератаки. У 2017 році у своєму щорічному звіті розвідка лише вказала, що після збиття рейсу MH17 Росія стала звертати більше уваги на політику й судову систему Нідерландів.

У квітні 2018 року Нідерланди офіційно заявили, що РФ причетна до кібератаки на Організацію із заборони хімічної зброї (яка тоді розслідувала причетність Кремля до отруєння Скрипалів у Солсбері), й вислали чотирьох росіян зі своєї території.

Збиття рейсу MH17

Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс із Амстердаму до Куала-Лумпура, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Росії, яка розташована у Курській області.

Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.

9 березня 2020 року в Нідерландах розпочалися судові слухання у цій справі. Підсудними є троє росіян та один українець, яких Міжнародна слідча група вважає причетними до завезення з РФ в Україну «Бука», яким збили літак, а також до його вивезення назад у Росію:

  • громадянин РФ Ігор Гіркін-Стрєлков, тодішній «міністр оборони ДНР»;
  • громадянин РФ Сергій «Хмурий» Дубінський, підлеглий Стрєлкова, генерал-майор російської армії, який очолював так звану військову розвідку бойовиків;
  • громадянин РФ Олег Пулатов (позивні «Гюрза» та «Халіф»), підлеглий Дубінського, керував 2-им відділом «ГРУ ДНР»;
  • громадянин України Леонід Харченко (позивний «Крот»), який керував одним із підрозділів «ГРУ ДНР» та разом із Пулатовим супроводжував «Бук» до Сніжного.

Їх усіх оголосили у міжнародний розшук. На засідання суду вони не з'являються.