В Алмати відкрили вогонь по людях на площі, є поранені та загиблі — ЗМІ

На центральній Площі Республіки в Алмати, де перебували активісти та учасники акцій протестів, відкрили вогонь по людях. За даними ЗМІ, загинув щонайменше один чоловік, ще кілька людей отримали поранення.

Про це 6 січня повідомляє «Радио Азаттык» з посиланням на журналістів та активістів на місці події.

Журналіст Ануар Даніяров повідомив, що о 18:43 за місцевим часом з боку проспекту Назарбаєва підійшла бронетехніка, лунали постріли з автоматів.

Активісти Марат Туримбетов та Айгерім Толеужан, які були на площі у цей час, також підтвердили факт стрілянини.

За словами Даніярова, загинула щонайменше одна людина: чоловік 18-20 років, який був поряд із журналістом, отримав вогнепальне поранення в легені та помер дорогою до лікарні.

Кореспондент BBC на місці подій заявив, що звуки з площі «нагадували справжню битву»: «З того, що я можу сказати: звуки пострілів, кулеметів на додаток до шумових гранат і чогось, що нагадує феєрверк».

За словами людей, які проживають поблизу, на площі було чути також розриви гранат. Активіст Марата Туримбетов заявив, що п'ятеро людей дістали поранення.

Доповнено о 19:40. Портал ORDA Kazakhstan повідомив, що під обстріл потрапила знімальна група телеканалу «Алмати»: загинув водій авто, а журналісту роздробило кілька пальців, його госпіталізували.

Представниця ініціативної групи зі створення Демократичної партії Айгерим Тулеужан розповіла, що більшість тих, хто вийшов на площу, становила беззбройна молодь.

Протестувальники вимагали створення спеціального кризового штабу, відмову від введення військовослужбовців Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), відставки уряду, формування тимчасового уряду на чолі з представником громадянського суспільства, а також формування загонів ополчення для захисту населення від провокаторів мародерів.

Нагадаємо, на тлі масових протестів у Казахстані 5 січня там оголосили режим надзвичайного стану. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів ОДКБ по допомогу в придушенні протестів та заявив про «терористичну загрозу».

До ОДКБ, окрім Казахстану, належать Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан — всі вони погодились ввести свій контингент в країну.

Про протести у Казахстані

Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.

Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу — наразі стикаються зі збоями в його подаванні. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.

Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.