Єгор Жуков після оголошення вироку, Москва, Росія, 6 грудня 2019 року
Фото:

Влад Докшин/«Новая газета»

Акції протесту в столиці Росії почались улітку, через недопуск незалежних кандидатів на вибори до Московської міської думи. Кожна субота липня і серпня була для москвичів лотереєю, адже під «гарячу руку» силовиків потрапляли в тому числі й ті, хто в протестах не брав участі. Під час затримань силовики жорстоко поводились навіть з неповнолітніми, для деяких акції закінчилися переломами, для інших — обшуками, кримінальними провадженнями й вироками.

Процеси проти фігурантів «московської справи» набули широкого розголосу. Сьогодні, 6 грудня, суд в РФ виніс вирок щодо фігурантів «московської справи» Єгора Жукова, Павла Новікова та Микити Чирцова. Розповідаємо, хто вони і в чому їх звинуватили.

Студент Вищої школи економіки Єгор Жуков

Єгора Жукова визнали винним в закликах до екстремізму і засудив до 3 років позбавлення волі умовно. Також йому заборонили 2 роки займатися діяльністю, яка передбачає використання інтернету.

«Сподіваюся, ви вже навчилися не сприймати як перемогу покарання невинних людей», — заявив Жуков на виході з суду.

Я радий, що я на волі. Проте це абсолютно несправедливе рішення. Вони перетворили суд в репресивний інститут. Ми повинні розуміти, що це все політика.

Єгор Жуков, учасник московських протестів

Єгор Жуков брав участь у московських мітингах влітку і розповідав про акції на своєму каналі в YouTube.

Після протестів 27 липня в черговому відео Жуков казав, що влада «злякалася», вирішила «робити ставку на силовиків», а ті «отримали остаточний карт-бланш на будь-які дії» і порушили справи проти незалежних кандидатів.

В одному з роликів студент припустив, що і сам, можливо, стане обвинуваченим у цій справі, а вже 2 серпня Жукова затримали, пред'явивши йому звинувачення в участі у «масових заворушеннях».

Згодом Слідчий комітет Росії припинив кримінальне провадження щодо Жукова за участь у «масових заворушеннях», порушивши справу про заклики до екстремізму.

І нібито саме в його роликах на YouTube лінгвістична експертиза знайшла заклики до екстремізму. Спочатку за справою блогера активно стежили російські ЗМІ, його підтримували студенти та співробітники Вищої школи економіки, репер Оксімірон, вони прийшли на вирок до Жукову і 6 грудня.

Прес-секретар президента Росії Путіна Дмитро Пєсков визнав, що справа Жукова резонансна. Та про причини ажіотажу Пєсков говорити не став: «Ми не закриваємо очі ні на що. Ми дуже уважно все відстежуємо. Але і не схильні перебільшувати».

Активіст Микита Чирцов

Фігуранта «московської справи» Микиту Чирцова засудили до одного року позбавлення волі в колонії загального режиму.

Чирцова визнали винним в застосуванні насильства до представника влади. Суд встановив, що на акції він штовхнув у груди поліцейського Юрія Михаленка.

Микита Чирцов в залі суду, Москва, Росія, 6 грудня 2019 року
Фото:

Влад Докшин/«Новая газета»

Обвинувачення вимагало засудити Чирцова до 3 років 6 місяців позбавлення волі, хоча потерпілий поліцейський сказав, що фізичного болю від дій Чирцова він не відчув.

Проти Чирцова кримінальну справу порушили ще наприкінці серпня через участь в неузгодженій акцій 27 липня. Хлопця затримали в Мінську місцеві правоохоронці, повідомивши йому, що він у розшуку. З Білорусі його видворили. За кілька днів Чирцова відправили в СІЗО у Москві.

Дантист Павло Новіков

Павло Новіков живе в Москві та працює дантистом. Згідно з висновком обвинувачення, він вдарив пластиковою пляшкою поліцейського-кінолога на неузгодженій акції 27 липня. Новіков свою провину визнав і вибачився перед потерпілим Олексієм Широким.

Судове слідство у його справі тривало три години. Обвинувачення просило засудити його до 3 років колонії загального режиму. Прокуратура заявила, що врахувала той факт, що підсудний визнав свою провину. Новікову виписали штраф в 120 тисяч рублів (майже 45 тисяч гривень).

Павло Новіков в залі суду, Москва, Росія, 30 жовтня 2019 року
Фото:

Влад Докшин/«Новая газета»

Свої дії Новіков пояснив у суді «спалахом гніву», коли побачив, як поліцейський вихоплює з натовпу і затримує людину.

«Я ... спостерігав, що відбувається, намагався захистити дівчину. Усвідомлюю необгрунтованість свого вчинку. Засуджую себе за те, що не міг впоратися з собою», — сказав Новіков в останньому слові, передає кореспондент «Новой газеты».

Мерчендайзер Володимир Ємельянов

На акції в Москві 27 липня Володимир Ємельянов потягнув за форму бійця Росгвардії й таким чином нібито застосував насильство стосовно представника влади. Суд дав йому 2 роки умовно.

Володимир Ємельянов в залі суду, Москва, Росія, 6 грудня 2019 року
Фото:

Лилит Саркисян/«Новая газета»

Під час слухання Ємельянов розповів, що хотів допомогти учасникам мітингу, адже бачив, що силовики перевищують свої повноваження.

«Я відчув свою громадянську відповідальність перед людьми, до яких застосовували фізичну силу, взяв на себе відповідальність зупинити незаконні дії з боку співробітників Росгвардії. І зі свого боку, провини в тому, що я намагався врятувати людину, я не бачу», — сказав Ємельянов.

Росгвардієць визнав що не бачив, хто саме тягнув його за бронежилет, і уточнив, що не має претензій до Ємельянова і не хоче для нього суворого покарання.

Прокуратура просила для нього 4 роки колонії загального режиму.

Сторона захисту ж зазначила, що Ємельянов доглядає своїх 74-річну бабусю, яка має інвалідність та 92-річною прабабусею, тому йому варто призначити покарання, не пов'язане з позбавленням волі.

Єгор Лісних, Максим Мартинцов і Олександр Мильников

За версією слідства, Лісних, Мартинцов та Мильников повалили на землю росгвардійця.

Обвинувачені своєї провини не визнають. Прокуратура просила для них від 3 до 4 років позбавлення волі.

«Мені сумно це все бачити, я працюю, я віддав борг батьківщині, у мене ніколи не було судимості. Я просто потрапив у таку ситуацію, тому що моїм обов'язком було засвідчити факт насильства. Я вважаю це несправедливим», заявив Мартинцов.

Єгор Лісних сказав, що сподівається на справедливий вирок з оцінкою дій ОМОНу, Росгвардії і дій учасників.

«Я сподіваюся, не доведеться звикати до кийків. Тому що якщо ми звикнемо до кийків, далі підуть гумові кулі і сльозогінний газ», — сказав він.

Виступаючи з останнім словом, Лісних вирішив зробити пропозицію своїй дівчині.

«Я хочу попросити свою дівчину стати моєю дружиною. Якщо вона не проти — прошу вас дати дозвіл, щоб нас розписали в СІЗО», — попросив він у суду.

Дарина Блінова, дівчина Єгора, прийняла його пропозицію і тепер на руці вона носить зроблену ним в СІЗО обручку.

Олександр Мильников у останньому слові сказав, що у нього єдине прохання до суду залишити йому можливість забезпечувати сім'ю.

Лісних засудили до 3 років колонії загального режиму, Мартинцова до 2 років і 6 місяців. Мильникову призначили покарання у вигляді 3 років умовного терміну.

Також сьогодні, 6 грудня, Міщанський районний суд Москви оштрафував журналіста Іллю Азара на 300 тисяч рублів за участь в акції 31 серпня в Москві. Азара затримали увечері 2 вересня. На нього склали протокол за статтею повторне порушення порядку проведення акції за участь в акції 31 серпня. Приводом для цього стала його фотографія з ходи в Facebook. Під слідством залишаються 12 фігурантів. Суди тривають.

Поділитись: