Процедуру приведення нового президента до присяги здійснює глава Конституційного суду, але в разі його відставки інавгурацію може провести його заступник.

Про це в ефірі «Нині вже» на Громадському повідомив один із творців української Конституції, юрист Віктор Мусіяка.

«Є нюанс. Якщо Конституція чітко говорить, що президент не має права передавати свої повноваження кому б то не було, то щодо осіб на найвищих посадах, які мають своїх заступників (голова Конституційного суду, голова Верховної Ради), то є 33 стаття закону про Конституційний суд, яка говорить, що КС представляє у відносинах з органами державної влади голова КС… За відсутності його голови, його повноваження виконує його заступник», – пояснив Мусіяка.

Юрист також розповів про процедуру інавгурації: «У регламенті Ради в процедурі ідеться про те, що є десь 7 етапів, де бере участь глава Конституційного суду: він починає, він заявляє про те, що немає ніяких перепон для прийняття присяги новообраним президентом, потім він передає йому текст присяги, той приймає присягу, передає йому, підписавши. Він бере цей текст і оголошує з трибуни: «новообраний президент прийняв присягу, він набув своїх повноважень»».

Потім глава КС передає главі парламенту цей текст присяги. Також глава КС передає президенту всі атрибути, зокрема, булаву та печатку. 

Судді Конституційного суду 14 травня проголосували за звільнення глави органу Станіслава Шевчука з посади судді. Майже одразу судді Конституційного Суду України обрали новим головою суду Наталію Шапталу.

Підставою для звільнення Шевчука став висновок комісії з регламенту та етики, яка знайшла у його роботі системні та істотні порушення, зокрема, «нехтуванням своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного суду України».

Важливо, що саме глава Конституційного суду проводить інавгурацію і приводить президента до присяги. Та 25 квітня у КС опублікували заяву про неможливість зриву інавгурації президента.

За даними журналістів «Bihus.Info», однією з причин звільнення Шевчука є його брат Рулава Одда, який нібито впливав на кадрову політику судді. Також журналісти з'ясували, що Шевчук в день звернення про його звільнення зустрічався з юристом Зеленського.

Нагадаємо, у Верховній Раді розглядають одразу кілька можливих дат: 17 травня, 19 травня, 26 травня і 28 травня.

Зеленський вимагає призначити його інавгурацію на 19 травня.

Поділитись: