Звільнення українських послів та протести на Шрі-Ланці: головне за день 9 липня
Президент Володимир Зеленський звільнив п'ятьох українських послів, а на Шрі—Ланці через масові протести у відставку пішли прем'єр—міністр та президент.
Звільнення послів
Президент України Володимир Зеленський підписав укази про звільнення Євгена Перебийноса з посади посла України в Чеській Республіці, Вячеслава Яцюка — з посади посла у Норвегії, а Любови Непоп — з посади посла в Угорщині.
Крім того, Зеленський звільнив посла України в Німеччині Андрія Мельника, а також Ігоря Поліхи, який був послом України в Індії, Мальдивах, Непалі, Шри-Ланці та Бангладеш за сумісництвом.
Протести на Шрі-Ланці
9 липня тисячі протестувальників на Шрі-Ланці штурмували резиденцію президента в місті Коломбо та захопили його адміністративні офіси. На великий суботній протест зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси.
Згодом люди увірвалися до його офіційної резиденції, а також приватної резиденції прем'єр-міністра, яку ще й підпалили. Зрештою прем'єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе та президент Готабая Раджапакса погодилися піти у відставку.
Звільнення Лагути
Президент України Володимир Зеленський звільнив Геннадія Лагуту з посади голови Херсонської обласної військової адміністрації згідно з поданою ним заявою. Замість Лагути виконувати обов'язки голови Херсонської ОВА буде його заступник Дмитро Бутрій.
Обстріли українських міст
Окупанти 9 липня продовжували обстрілювати українські міста та вбивати цивільних жителів — наприклад, запустили по Миколаєву шість ракет із системи С-300, та, на щастя, минулося без жертв. У Харкові від ракетного удару постраждали семеро людей, а в Кривому Розі від обстрілу «Градів» загинула жінка, і ще двоє людей з осколковими пораненнями потрапили до лікарні.
Лише на Донеччині росіяни за добу вбили щонайменше трьох цивільних, ще 23 людини отримали поранення. В ОВА кажуть, що окупаційні війська продовжують обстрілювати всю лінію фронту і відносно тилові міста регіону.
Ситуація на фронті
Генштаб ЗСУ зранку повідомив, що окупанти намагалися встановити контроль над територією Вуглегірської теплоелектростанції та покращити тактичне положення в районі Доломітного, проте українські бійці не дали їм цього зробити й відкинули на попередні позиції. На Краматорському напрямку росіяни намагалися просунутись у районі Григорівки, станом на ранок бої ще тривали.
А вже ввечері Генштаб розповів, що ЗСУ придушили спроби росіян просунутися на Словʼянському напрямку та в районі Марʼїнки. Детальніше про це читайте тут.
Звинувачення у бік Єрмака
Перша українка в Палаті представників Конгресу США Вікторія Спартц подала президенту США Джо Байдену листа щодо нібито зв'язків очільника Офісу президента Андрія Єрмака з кремлем. Крім того, конгресвумен звернула увагу на те, що Єрмак призначив Олега Татарова своїм заступником із питань правоохоронних органів для боротьби з корупцією, хоча той «затягує призначення незалежного антикорупційного прокурора понад рік, що призвело до недієздатності САП та НАБУ».
У Міністерстві закордонних справ України ці звинувачення заперечують та називають їх «неприхованою спробою повернути в американську політику класичні наративи російської пропаганди про начебто зв’язки керівництва України з росією».
Нова допомога Україні
Україна отримає ще 1,7 мільярда доларів безповоротної допомоги від міжнародних партнерів для держбюджету: гроші підуть на покриття витрат державного бюджету з оплати медичних послуг за програмою медичних гарантій. Також США оголосили про виділення 368 мільйонів доларів для підтримки людей в Україні та українських біженців.
Петиція про легалізацію одностатевих шлюбів
Петиція на сайті представництва президента про легалізацію одностатевих шлюбів в Україні набрала необхідні 25 тисяч голосів (і навіть більше). Тепер її має розглянути президент.
Авторка петиції Анастасія Совенко виклала її суть досить коротко: «У цей час кожен день може бути останнім. Хай люди однієї статі отримають можливість створити сім'ю й мати офіційний документ, що підтвердить це. Їм необхідні такі ж права, що й у традиційних пар». Підтримати петицію закликав, зокрема, відомий художник Олександр Грехов, громадські організації тощо.
- Поділитися: