Звільнити не можна залишити: чому Резніков продовжує очолювати Міноборони

Можлива відставка міністра оборони Олексія Резнікова — топтема останніх днів. Сам він каже, що не боїться за свою посаду, а остаточне рішення залишається за президентом.
«Мені ні за що не соромно, у мене совість чиста абсолютно. Тому я геть не переживаю. Жоден чиновник не вічний у кріслі. Жоден. Рішення, бути мені міністром оборони або не ні, ухвалює одне людина — Верховний головнокомандувач і президент України Володимир Зеленський, згідно з Конституцією. Він робить подання на призначення, а Верховна Рада призначає», — сказав Резніков на зустрічі з журналістами в неділю, 5 лютого.
Через кілька годин після цієї заяви голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія повідомив, що Резніков очолить інше міністерство, а новим міністром оборони стане головний розвідник — Кирило Буданов. Але вже зранку в понеділок Арахамія написав, що кадрові зміни в оборонній сфері цього тижня не передбачаються.
«Хороший комунікатор»
«Це пов'язано з “Рамштайном” (наступна зустріч відбудеться 14 лютого — ред.) та можливим наступом. Він (Олексій Резніков — ред.) сильний перемовник із розвиненими контактами, а наступна зустріч важлива. Також у лютому чекаємо на можливий наступ, координація Міноборони та Генштабу вже яка є, важливо уникнути колапсу. Оцінили ризики, зокрема змін у Головному управлінні розвідки», — пояснює членкиня комітету з питань національної безпеки й оборони, народна депутатка від «Слуги Народу» Мар'яна Безугла.
З цією думкою погоджуються і в опозиції. Членкиня того ж комітету, нардепка від «Голосу» Соломія Бобровська каже, що Резніков ефективний у комунікації з західними партнерами щодо постачання озброєння. Крім того, Буданов не має досвіду на такій високій політичній посаді, та і щоб увійти у справи міністерства, потрібен час.
«Воєнна розвідка ГУР — це нішева історія, де сьогодні Буданов показує свою ефективність. Посада міністра оборони — це сервісна, обслугова, господарська, політична посада. Це зовсім інші напрямки роботи. Під час війни я б з таким рокіруванням була б дуже обережна. Щоб начальника ГУР ставити на міністра оборони. Тут немає міксу досвідів», — каже Бобровська.
Як кажуть наші співрозмовники у парламенті, сам Буданов уже попередньо погодився стати міністром оборони. Однак перешкоджають норми законодавства.
«Я думаю, що вони (“слуги народу” — ред.) спочатку хотіли призначити Буданова, але не почитали закон, який чітко говорить про те, що міністром оборони має бути цивільна людина. І тут питання — як звільнити Буданова під час воєнного стану? Є вичерпний перелік підстав для звільнення військовослужбовців під час воєнного стану. Буданов не підпадає під жодний», — вважає секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, нардеп від «Голосу» Роман Костенко.
Про те, як зміниться ситуація після «Рамштайну», можна тільки здогадуватися.

Хто проти Резнікова-міністра?
Виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк вважає, що Захід дає зброю Україні не завдяки Резнікову, а насамперед через комунікацію військових та президента Зеленського з партнерами. А ще тому, що такі рішення підтримують їхні виборці. Роль міністра оборони в цьому процесі не вирішальна, вважає Каленюк.
На її думку, Резніков погано розвиває співпрацю з ключовими виробниками сучасної зброї: «В Кореї, наприклад, яка є сьомим у світі виробником сучасної зброї, Україна навіть не має дефенс аташе. Тим часом поляки з корейцями минулого року уклали збройних контрактів на 15 мільярдів доларів, з яких 10 фінансуються самими ж корейцями через воєнні цінні папери. За цими контрактами поляки вже отримали перші гаубиці калібру 155 та купу снарядів. А ще скоро в них буде 1000 корейських танків».
Золоті яйця?
Крісло під Резніковим захитали «яйця по 17 гривень за штуку». Нагадаємо, журналіст Юрій Ніколов оприлюднив розслідування про ймовірне завищення цін на закупівлях харчів для ЗСУ у 2-3 рази.
Після цього з Міноборони звільнили тодішніх заступника міністра оборони В’ячеслава Шаповалова та директора департаменту державних закупівель Богдана Хмельницького. Їм вручили підозри і відправили в СІЗО.
Однак, за словами Резнікова, ці кримінальні провадження не стосуються вищезгаданого контракту. Сам Резніков наполягав, що нібито у паперах є технічна помилка щодо ціни на яйця.
«У документі, оприлюдненому в ЗМІ, вказано аномальну ціну, яку сприйняли як 17 гривень за штуку. На чому й збудували теорію змови. Насправді це звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник. Яйця — єдина категорія з каталогу, яка у додатку до угоди позначається в штуках. Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю», — зазначив міністр.
Резніков навіть зустрівся з Ніколовим, але, як зазначив журналіст, чітко нічого не роз’яснив. В неділю на пресконференції ми запитали в міністра оборони, якою є ціна на картоплю і м’ясо курки для українських військових, на що він відповів: «Я не знаю, тому що я їх не купую. Ні м’яса, ні картоплі. У контрактах зараз послуга на 145 гривень 85 копійок для харчування одного військовослужбовця на добу. 409 найменувань різних продуктів замовляє начпрод військової частини, знаючи, скільки людей йому потрібно нагодувати. Тому я не знаю і не повинен знати, що запитав начпрод. Мені абсолютно байдуже, за якою ціною купує продукти постачальник, тому що він зобов’язаний 3,5 тисячі калорій вмістити в ті 145 гривень».
- Поділитися: