Іпотека не для всіх. Чому військова з трьома дітьми та загиблим на фронті чоловіком не змогла скористатися «єОселею»

Днями військовослужбовиця Євгенія Колесніченко написала у своєму фейсбуці, що хотіла взяти кредит на купівлю житла для своїх трьох дітей через програму «єОселя» — і як у неї нічого не вийшло. Ми вирішили розпитати Євгенію про її досвід і з’ясувати, чому розрекламований державою сервіс не спрацював.
Втратила чоловіка, а сама воює — щоб дітям не довелося
Євгенія і її родина — з Авдіївки. Жили там Колесніченки до першого вторгнення росії, а вже 2014-го — переїхали в Київ. Євгенія та її чоловік Євген — батьки трьох дітей. Після повномасштабного вторгнення обоє хотіли піти на війну, однак вирішили, що піде хтось один.
Під час оборони Бахмута в листопаді 2022 року чоловік наступив на розтяжку та загинув. Жінка залишилася вдовою. Тоді Євгенія повернулася з-за кордону, де була з дітьми, — з наміром іти на фронт.
Історією жінки hromadske поділилося наприкінці минулого року. Євгенія пригадує, що хотіла піти до війська, щойно почалася війна, але тоді чоловік відмовив. Пішла вже після його смерті — стала парамедикинею й отримала позивний Ївга.
«Вирішила йти в медичний батальйон. Рятувати бійців, аби таких жінок, як я, вдів, стало хоч трохи менше. Хочу повернути якомога більше військових додому чи назад у стрій — щоб були більш-менш здорові. Залишила своїх доньок і сина на сестру, а сама подалася до “Госпітальєрів”. А потім, за декілька місяців, мобілізувалася до ЗСУ».
Моя мотивація — воювати замість своїх дітей, аби їм потім не довелося. Так я їх захищаю. Я маю в цьому замінити чоловіка. Хоч і не можу повноцінно, бо він був снайпером. Проте це все ще — плюс одна людина у війську.Євгенія Колесніченко (Ївга), військовослужбовиця 5 ОШБр
Але повернімося до питання житла для її родини. У квітні 2024-го військова написала:
«… моя родина зібрала бінго зі статусів:
- ВПО і житло зруйноване, територія окупована.
- Чоловік загинув під час виконання [бойового завдання — ред.].
- Я чинна військовослужбовиця.
Настав час таки здобути житло, насамперед дітям. І звісно ж, я йду читати про єдину на зараз можливість — “єОселю”.
Але розумні законотворці вирішили, що якщо я отримала компенсацію за загибель чоловіка, то не можу оформити іпотеку. Також я не можу її оформити, бо я мобілізована, а не підписала контракт.
Уся сіль у тому, що компенсацію після загибелі зараз розбивають на 4 роки — щоб накопичити, я маю ще почекати. […] Також з дітей зняли виплати ВПО. Бо скільки можна жити коштом держави».
Ніхто ж навіть не говорить про безплатне державне житло (що було б вельми непогано, враховуючи всі фактори); але ж я не можу навіть кредит на нього взяти. Я просто шокована «вдячністю» моїй родині від цієї грьобаної країни. Дуже «вмотивовано» продовжу її захищати.Євгенія Колесніченко (Ївга), військовослужбовиця 5 ОШБр
У коментарі hromadske Ївга доповнила, що отримує за загибель чоловіка лише третину коштів від загальної суми виплат. Решта ж компенсації заморожена — вона належить батькам чоловіка, які зараз перебувають на окупованій території. Через це вони не можуть ні отримати виплати самі, ні відмовитися від них на користь онуків.
Аби зрозуміти, чому ж Євгенія не може розраховувати на державний кредит, військова консультувалася з правниками. Вони дійшли висновку, що жінка справді може отримати лише один з видів допомоги:
«Адвокати пояснили, що якщо я отримую цю компенсацію за загибель чоловіка, то більше ні на що не маю права від держави. Та хочу наголосити, що я хочу житло купити — мені потрібен лишень кредит. Судитися з державою я не можу, бо я чинна військовослужбовиця, у мене немає на це часу.
Через медіа хочу привернути увагу до своєї проблеми, яка може стати поштовхом поміняти щось у законодавстві чи критеріях відбору кредиторів».
«Укрфінжитло»: або гроші за загиблого, або квартира в кредит
Аби прояснити ситуацію, ми звернулися до представниці платформи «Укрфінжитло» Анжеліки Зборошенко. Саме «Укрфінжитло» разом з «Дією», Мінцифри, Мінекономіки запускали програму «єОселя» під патронажем президента Зеленського.
Платформа залучає забудовників і банки-партнери, яким надає транші, щоб вони кредитували людей. «Укрфінжитло» також підбиває статистику: хто, що і на яких умовах отримав.
Представниця організації стверджує, що платформа лише дотримується постанови уряду, а умови надання кредитування прописані у відповідному нормативно-правовому акті.
Справді: якщо кандидат чи члени його сім'ї отримують допомогу за загиблого військового, вони вже не можуть брати участі у програмі «єОселя». Логіка держави полягає в тому, що така людина може купити квартиру, не бравши її в кредит. Тобто держава допомагає або так, або так.
Анжеліка Зборошенко зазначила: «За півтора року від початку роботи програми 9356 родин придбали собі житло в кредит. Найбільший відсоток позичальників в “єОселі” — військовослужбовці й інші залучені до Сил оборони. Їх майже 60%».
А от щодо питання Євгенії Колесніченко, то представниця «Укрфінжитла» порадила добиватися змін через Мінекономіки чи йти оскаржувати норму в судовому порядку.
Безплатного житла не буде, якщо є виплата за загиблого
Для hromadske ситуацію прокоментувала юристка Алла Бєлошенко з ГО «Юридична сотня».
Вона зауважила: «В Україні з 2016 року діє урядова постанова, що стосується забезпечення житлом військовослужбовців і членів їхніх родин. Відповідно до неї, вони отримували й надалі можуть отримувати квартири, якщо підпадають під вимоги постанови.
До минулого року Євгенія Колесніченко могла б стати в чергу, бо мала таке право. Але 2023-го до постанови додали зміну: для членів родини загиблого є обмеження, якщо вони вже отримали компенсації».
Правниця припускає, що для Євгенії найкращий варіант — придбати житло за виплати за загиблого чоловіка.
Питання компенсації я б не виносила в площину «вдячності» чи «невдячності». У нас багато військових і членів їхніх родин — крім виплат, вони мають різноманітні пільги. Деякі вже працюють, деякі запрацюють після війни. Держава дбає про соціальний захист ветеранів і їхніх сімей, але часом це завелике навантаження.Алла Бєлошенко, юристка з ГО «Юридична сотня»
Суголосна цьому й відповідь Міністерства економіки. На запит hromadske там відповіли, що чинні правила програми «єОселя» формували з огляду на обмеження державного бюджету — тому навмисно вирішили уникнути ситуацій, коли одна людина могла б отримати різні види допомоги одночасно.
Наостанок юристка Алла Бєлошенко додала: «Якщо військова переконана, що ситуація несправедлива, вона може звернутися з ініціативою щодо перегляду обмежень до вищих органів. Передусім це саме Мінекономіки та Мінветеранів, які в перспективі можуть підтримати такі зміни».
- Поділитися: