Мовний омбудсмен: Верховний Суд поставив крапку в питанні застосування нового правопису

Верховний Суд підтвердив чинність та обов’язковість застосування українського правопису, чинну редакцію якого Кабмін затвердив постановою від 22 травня 2019 року.
Про це повідомили в Офісі уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня.
«Український правопис […] успішно подолав чергову спробу послаблення позицій державної мови. Захистивши його, ми зміцнюємо основу основ національної ідентичності», — наголосив мовний омбудсмен.
Кремінь нагадав, що в січні 2021 року Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною та скасував постанову уряду про запровадження нового українського правопису.
Уповноважений заявив, що відстоював непохитність аргументів уряду в апеляційному та Верховному Суді, та додав: «Вони довели чинність та обов'язковість застосування українського правопису». В його Офісі рішення назвали «історичним».
Посадовець наполягає на необхідності масштабного використання чинного правопису в усіх сферах суспільного життя та нагадав, що вже минув 5-річний перехідний період, протягом якого діяли як старі, так і нові норми.
«Ми вимагаємо використовувати правопис повсюдно, але водночас наполягаємо на тому, щоб Міністерство освіти і науки України посилило своє відповідальне лідерство та спонукало до виконання дорожньої карти», — зауважив Кремінь.
Він також нагадав, що з 2025 року національний мультимедійний тест проводитимуть на основі чинної редакції українського правопису.
Що передувало?
Окружний адміністративний суд Києва 28 січня 2021 року скасував постанову Кабінету Міністрів, якою у 2019 році ухвалили нову редакцію українського правопису. Його подала херсонська школярка через можливі складнощі зі ЗНО.
Заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць запевняла, що уряд має повноваження здійснювати державну політику у сфері розвитку та функціонування державної мови у всіх галузях, тому вважає рішення ОАСК незаконним.
Також вона додала, що уряд має право спрямовувати та координувати роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у сфері мови.
Вже у травні 2021-го Шостий апеляційний адміністративний суд задовольнив скаргу Кабінету Міністрів щодо рішення Окружного адміністративного суду Києва, який визнав протиправною постанову уряду про нову редакцію українського правопису.
- Поділитися: