«Продовжить багатовікову традицію»: Кабмін погодив дві форми намогильних плит на Національному військовому кладовищі
Кабінет Міністрів України схвалив постанову про форму намогильних споруд на Національному військовому меморіальному кладовищі.
Про це повідомили Мінветеранів та голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович.
Буде дві форми намогильних споруд — у вигляді хреста й плити із заокругленням у верхній частині. Хрест і плита на НВМК матимуть однакову висоту та повторюватимуть обриси одне одного.
«Завдяки цьому рішенню НВМК продовжить багатовікову традицію (від стародавніх козацьких кладовищ до найбільш знакових українських військових поховань у діаспорі) вшановувати загиблих воїнів у характерний для нашого культурного контексту спосіб», — заявив Дробович.
Водночас ті, хто не асоціює себе із християнством чи просто не бажатиме мати хреста на могилі, зможуть обрати прямокутну плиту. За словами посадовця, це питання заздалегідь офіційно прокомунікували із представниками релігійних організацій за участі Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.
Окрім того, це рішення, за словами очільника УІНП, означатиме реальну інклюзивність, адже в одному просторі буде дотримано інтереси більшості, яка обиратиме хрест, і меншості, яка надасть перевагу прямокутній плиті.
У Мінветеранів зауважили, що незабаром проведуть круглий стіл із залученням фахового середовища щодо матеріалу намогильних споруд, які встановлюватимуть на території кладовища.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, в якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.
Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів вплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».
Хоча зрештою проєктна документація на будівництво першої черги Національного військового меморіального кладовища пройшла державну експертизу й отримала позитивний висновок.
- Поділитися: