Колишній бранець кремля Станіслав Асєєв відвідав вʼязницю Седная в Сирії після падіння режиму Асада

Станіслав Асєєв у Сирії
Станіслав Асєєв у СиріїХ / Stanislav Aseyev

Український письменник, колишній бранець кремля та доброволець Станіслав Асєєв відвідав сирійську вʼязницю Седная, відому як «бійня для людей» через жахливі тортури над ув’язненими за часів режиму Башара аль-Асада. З візитом допомогло Головне управління розвідки Міноборони.

Про це він розповів у Х.

«Коли я вперше дізнався про цю фабрику смерті, то вирішив, що неодмінно маю побачити масштабну “Ізоляцію” на власні очі. І ось я тут», — наголосив журналіст. 

Він пообіцяв, що матеріал про поїздку опублікує «трохи пізніше». За словами Асєєва, тема «настільки об'ємна і унікальна», що навіть сама Седная — «лише частинка близькосхідної мозаїки».

Як розповів Асєєв, саме очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов «вирішив питання» його поїздки в Сирію. «Просто передав телефон зі словами “узгодити деталі завтрашнього рейсу”», — зауважив він.

Також письменник подякував спецпідрозділу ГУР, географія роботи якого «приголомшлива й охоплює кілька континентів». Він не уточнив, про кого саме йдеться, а втім, розповів: «Це молоді, спортивні, інтелігентні люди зі знанням кількох мов (зокрема арабської), чудовим почуттям гумору та глибоким розумінням релігійного контексту регіону. Так глибоко, що я, релігієзнавець, просто сидів і слухав».

Вони цілодобово гарантували безпеку журналістові попри паралельні завдання, як-от евакуація українських громадян із Сирії та «багато негромадської роботи».

Посольство в Бейруті також надало Асєєву дипломатичну підтримку й «теплий прийом» у Лівані.

Про в’язницю Седная

Седная — давно відома правозахисникам установа, розташована за 30 км на північ від Дамаска в Сирії. В’язниця перебувала під юрисдикцією міністра оборони та управлялася військовою поліцією. За даними Amnesty International, на її території є дві будівлі, які можуть вмістити 10-20 тисяч ув’язнених.

Седная стала відомою через практики застосування тортур і надмірної сили після бунту ув’язнених у 2008 році. А з початком кризи в Сирії у 2011 році цю в’язницю називають «кінцевим пунктом призначення» — як цивільних опонентів влади, так і військовослужбовців, підозрюваних у протистоянні режиму.

Після падіння режиму Асада сирійські повстанці та волонтери звільнили в’язнів та шукали, чи існує секретний підземний рівень у закритій військовій тюрмі.

Хто такий Станіслав Асєєв

Станіслав Асєєв — український письменник, журналіст і правозахисник. У 2017-2019 роках перебував у концтаборі створеної росіянами «ДНР», який облаштували на заводі «Ізоляція» в Донецьку.

У 2021 році він став лавреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка за книгу «В ізоляції», присвячену спогадам про життя під російською окупацією.

Після мобілізації, на початку травня 2024-го, він зазнав струсу мозку в боях за селище Очеретине на Донеччині. А вже у липні йому в шию влучив уламок. У жовтні він вирішив звільнитися зі служби у Збройних силах України.