До ветерана, який 7 днів голодує на Майдані через проблеми з військовим кладовищем, досі не прийшов Мінвет

Український ветеран Сергій Янюк, який уже 7 днів голодує на майдані Незалежності через проблеми з будівництвом Національного військового меморіального кладовища (НВМК), досі не бачився з представниками Міністерства у справах ветеранів. Чоловік вважає, що у відомстві намагаються «накидати бруду» на нього.
Про це він розповів кореспондентові hromadske.
За словами ветерана, він слідкує за темою будівництва ще з серпня 2024 року. Тоді він приїхав на місце і побачив там болото. Одного разу Янюк навіть сидів у воді вночі, бо Міністерство ветеранів та НВМК не виходили на звʼязок. Чоловік вимагав зібрати комісію щодо будівництва, зрештою, до нього приїхав тодішній глава відомства Олександр Порхун.
Янюк каже, що під час створення НВМК скасували оцінку впливу на довкілля, не допустили закордонні геодезичні фірми та «почали вирізати ліси».
«Це святе місце для України. Щонайменше, треба було провести конкурс серед архітекторів або створити якусь коаліцію архітекторів, які будуть планувати це все разом, щоб зробити ідеально. А тут назначили архітектора, який у цьому взагалі не “бум-бум”. У нього в житті не було і по масштабах, і по специфікації [таких проєктів]», — заявив ветеран.
Як розповів Янюк, за час голодування він уже схуд на 16 кг. Ні омбудсмени, ні Мінвет з ним не звʼязувалися. А втім, на Майдан до нього приходив депутат Верховної Ради, хоча «руху ніякого». Також ветеран бачився зі старшим офіцером КМВА: «Мені сподобалося, він усе позаписував, що треба було, і пішов думати, як це краще вирішити».
Чоловік наголосив, що нині його дочка та дружина в Латвії, тож на нього «немає ніяких важелів впливу», каже: «Хай погрожують».
Він стверджує, що Мінветеранів нібито дзвонило до інших військових — «просило всяку х*йню нести».
«Вони оце зараз намагаються за допомогою інших військових бруду накидати, щоб вони якось могли подіяти, а доказів то немає взагалі ніяких, тому що ну ніде мене немає — ні в політичних партіях, я взагалі абсолютно вільний», — наголосив Янюк.
Більше про голодування Янюка
Сергій Янюк з минулого тижня голодує біля народного меморіалу памʼяті загиблих військових на майдані Незалежності. Він наголошує на проблемах із будівництвом Національного військового меморіального кладовища (НВМК) та закликає президента Володимира Зеленського звернути на це увагу.
«Воїнів збираються ховати у воді, попри порушення всіх законів. Мінветеранів та Кабмін порушили всі закони», — наголосив ветеран.
З 2016-го до 2022 року Янюк разом із дружиною й донькою жив у Ризі. Після початку повномасштабного вторгнення він повернувся в Україну та доєднався до 130 батальйону Сил територіальної оборони ЗСУ. Захисник зазнав поранення в Ірпені та втратив частину ноги.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснювали в заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.
Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів вплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».
Хоча проєктна документація на будівництво I черги НВМК вже пройшла державну експертизу та отримала позитивний висновок.
- Поділитися: