В останній момент перед підписанням закону щодо НАБУ і САП Зеленського намагалися відмовити Макрон і Кошта — FT

Президент Франції Емманюель Макрон та голова Європейської ради Антоніу Кошта телефонували українському президенту Володимиру Зеленському, намагаючись переконати його не підписувати закон про обмеження повноважень антикорупційних органів НАБУ і САП.
Про це пише Financial Times із посиланням на неназвані джерела.
За слова співрозмовників видання, Макрон і Кошта зателефонували «в останній момент», намагаючись відмовити українського президента. Крім них, у той же день на цьому наполягали посли країн G7 у Києві.
Один із них заявив, що їх понад дві години тримали в закритій кімнаті без телефонів, що він вважає спробою «заткнути їм рота» і не дати повідомити свої уряди про події в Києві.
FT також навів слова одного з депутатів від фракції «Слуга народу», який розповів, як законодавців збирали на голосування за законопроєкт про обмеження повноважень НАБУ і САП.
За його словами, Офіс президента наказав депутатам повернутися до столиці для проведення термінового засідання, повідомивши що «бос» пильно стежить за ними й відзначає будь-який прояв опору.
Що передувало?
Президент Володимир Зеленський увечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба». Наступного дня мітинги продовжилися.
Перед законодавчими змінами у працівників НАБУ та САП також відбувалися масовані обшуки. СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.
Пізно вночі після вечірніх протестів Зеленський вийшов із відеозверненням, у якому запевнив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, але без впливу рф. Уже зранку він зустрівся з керівниками правоохоронних органів, із якими обговорив рішення, що, за його словами, дозволять зміцнити роботу кожної інституції, розв’язати наявні суперечності та прибрати загрози.
Після цього президент пообіцяв подати до Верховної Ради законопроєкт, який матиме «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій», але водночас «забезпечить силу системі правопорядку». НАБУ і САП привітали цю ініціативу.
Перипетії з НАБУ та САП не оминули увагу міжнародних партнерів України: протягом останніх днів низка політиків звернулися до Зеленського та української влади із публічними закликами або особисто, наголошуючи на необхідності зберегти антикорупційні інституції.
- Поділитися: