Львівська міська рада закликала президента повернути незалежність НАБУ та САП

Депутати Львівської міської ради під час сесії звернулися до президента Володимира Зеленського та Верховної Ради України із закликом захистити незалежність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Відповідне звернення депутати підтримали під час сесії 24 липня.
Депутати висловили «глибоку стурбованість» через ухвалення 22 липня закону №12414, який, на їхню думку, суттєво послаблює інституційну автономію ключових антикорупційних органів. Особливу увагу вони звернули на поправки, внесені в останній момент — без публічного обговорення й антикорупційної експертизи.
Депутати зазначають, що НАБУ та САП були створені як незалежні органи для розслідування найвищого рівня корупції, а їхня незалежність стала одним із головних здобутків реформ, що відкрили Україні шлях до європейської та євроатлантичної інтеграції.
«Послаблення цих органів — це крок назад, що ставить під загрозу як довіру громадян, так і підтримку наших міжнародних партнерів. Нагадуємо: росія напала на Україну, зокрема щоб не допустити її відриву від корумпованого “русского міра”, де влада і безкарність зрощуються в одну систему», — йдеться у зверненні.
Тож депутати Львівської міської ради закликали президента ініціювати законодавчі зміни, які гарантують збереження інституційної незалежності НАБУ та САП. Також вони звернулися до депутатів Верховної Ради з вимогою переглянути ухвалений закон та повернути норми, які гарантують автономність антикорупційних органів, а також ініціювати законодавчі зміни, які захистять реформу антикорупційної системи.
Що передувало?
Президент Володимир Зеленський увечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували: «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба».
Перед законодавчими змінами в працівників НАБУ та САП також відбувалися масовані обшуки. СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.
Зеленський наполягає, що «кримінальні провадження не мають тривати роками без законних вироків», ймовірно, маючи на увазі закиди в «неефективній роботі» НАБУ. А глава СБУ Василь Малюк заявляв, що антикорупційному бюро «необхідно очищуватися від впливу російських спецслужб».
У НАБУ ж наголошують: навіть якщо провина окремих працівників буде доведена, це не є підставою для ліквідації незалежності антикорупційних органів.
Перипетії з НАБУ та САП не оминули увагу міжнародних партнерів України: протягом останніх днів низка політиків звернулися до Зеленського та української влади із публічними закликами або особисто, наголошуючи на необхідності зберегти антикорупційні інституції.
- Поділитися: