У Києві українці третій день протестують через закон про САП та НАБУ

У Києві відбувається акція проти закону щодо НАБУ і САП
У Києві відбувається акція проти закону щодо НАБУ і САПДенис Булавін / hromadske

У Києві 24 липня люди третій день поспіль вийшли на акцію через закон щодо антикорупційних органів НАБУ та САП.

Про це повідомляють кореспонденти hromadske.

Акції в багатьох містах України розпочалися ще 22 липня. Люди виходили на протести проти законопроєкту № 12414, який обмежує незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП.

Після цього президент Володимир Зеленський заявив, що він із правоохоронними органами готує законопроєкт про «посилення незалежності антикорупційних органів». Увечері 24 липня законопроєкт оприлюднили на сайті Верховної Ради.

Тож учасники акції протесту вимагають, аби парламент негайно розглянув вказаний проєкт закону. Люди вигукують: «Приймайте закон».

Напередодні парламентарі взяли перерву, що триватиме чотири тижні. Мітингувальники написали на плакатах: «Дайте відпустку військовим, а не ВР».

Учасники протесту вигукують «На фронті немає канікул», «Корупція вбиває» та «Ганьба».

Стиліст Олег-Родіон Шуригін-Грекалов розповів нам, що вже третій день виходить на акцію протесту. Він переконаний, що «суспільство має дати відсіч» таким законодавчим ініціативам.

«Якщо корупція триватиме, це передусім вплине на фронт, на закупівлі для військових, і якщо ми це зараз не зупинимо, то програємо цю війну, корупція вб’є наш фронт, ми знову втрапимо в окупацію, а олігархи втечуть за кордон зі своїми мільярдами. А вони мають розуміти, що вони з цієї країни не втечуть», — каже Олег-Родіон Шуригін-Грекалов.

Президент ГО«Українські Студенти за Свободу» Микола Безкровний коментуючи законопроєкт, який подав президент, вказує на те, що доводиться обирати «найкраще з найгіршого». Натомість він підтримує законопроєкт, який сьогодні подали 48 депутатів із різних фракцій про повернення незалежності НАБУ та САП.

«Я не уявляю якби Євромайдан сказав: ну постояли і досить”. Це не так працює[…]. Я особисто більше підтримую за законопроєкт 48 народних депутатів. Але найголовніше, щоб були відкликані ті самі скандальні норми з надмірними повноваженнями генпрокурора… Якщо ми зараз скажемо: “ну хай це буде”. Це не буде краще. Тому зараз ми обираємо найкраще з найгіршого», — каже Микола Безкровний.

На мітинг прийшла народна депутатка Мар’яна Безугла. Вона вийшла із закликом до відставки головнокомандувача Збройних сил Олександра Сирського, а згодом змінила його на заклик до чітких термінів служби для військових та реформи ЗСУ.

Натовп вигукував їй «Ганьба!» і «Безуглу геть!».

Що передувало?

Президент Володимир Зеленський увечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували: «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба».

Перед законодавчими змінами в працівників НАБУ та САП також відбувалися масовані обшуки. СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.

Перипетії з НАБУ та САП не оминули увагу міжнародних партнерів України: протягом останніх днів низка політиків звернулися до Зеленського та української влади із публічними закликами або особисто, наголошуючи на необхідності зберегти антикорупційні інституції.

Після цього президент Володимир Зеленський заявив, що він із правоохоронними органами готує законопроєкт про «посилення незалежності антикорупційних органів».

Згідно з текстом документа, який оприлюднили на сайті ВР, підпорядкування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури генеральному прокурору скасовується, тож САП матиме окремого керівника.

У НАБУ заявили, що взяли участь у підготовці цього законопроєкту, і запевнили, що документ «відновить усі повноваження та гарантії незалежності для НАБУ і САП».