У Грузії мітингували проти закону про «іноагентів». Влада збирає акцію у відповідь чисельністю понад 100 тисяч людей

У Грузії противники закону про «іноагентів» вийшли 28 квітня на новий мітинг на площу перед парламентом. Водночас прибічники законодавчої ініціативи збирають власну акцію. У другому читанні законопроєкт можуть прийняти вже 30 квітня.

Про це повідомляє «Эхо Кавказа» (проєкт «Радіо Свобода»).

Акція відбулася під гаслом «Ні — російському закону! Так — Європі». У ній взяли участь представники опозиції, громадські активісти та пересічні громадяни.

Грузинська політична діячка Хатія Деканоїдзе, яка з 2015 по 2016 рік була керівницею Національної поліції України, назвала протести «важливим шляхом збереження суверенітету та незалежності» Грузії.

«У той час, як усі наші міжнародні партнери заявляють про те, що, якщо влада Грузії ухвалить цей закон, то виникнуть дуже важкі наслідки, коли про це говорить наш стратегічний партнер — США, (...) [Мамука] Мдинарадзе заявляє, що “[Грузинська] мрія” готова пожертвувати заради цього закону Євросоюзом та відносинами з Америкою», — сказала вона.

Натомість у «Грузинській мрії» повідомили, що готуються до акції у відповідь. У неділю, 28 квітня, в офісі панівної партії відбулося розширене засідання її представників. Після цього депутат парламентської більшості Мамука Мдинарадзе заявив, що, за попередніми даними, 29 квітня на центральному проспекті Руставелі збереться безпрецедентна кількість громадян, які підтримують законопроєкт «про прозорість іноземного впливу».

Влада очікує, що за пів години збереться понад 100 тисяч людей.

«Запрошуємо всіх, хто цінує свою землю, мову та віру, національну самобутність, традиції, сьогодення та справжнє європейське майбутнє своєї країни, приєднатися до завтрашнього мітингу», — закликав Мдинарадзе.

Противники закону про «іноагентів» вирішили не заважати акції, яку організовує панівна партія, розповів громадський активіст Ладо Мачаваріані.

«Уряд, який постійно говорить про мир, обирає шлях конфронтації та провокацій, організовуючи контракцію 29 квітня. Наша відповідь інша: ми обираємо єдність та справжній мир», — пояснив він.

«Эхо Кавказа» зазначає, що представники парламентської більшості, ймовірно, ухвалять у другому читанні спірний законопроєкт 30 квітня.

Що передувало?

3 квітня політична партія «Грузинська мрія», яку вважають проросійською, повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива  призвела до багатотисячних протестів та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».

За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого.

Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.

Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.

Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що «панівна партія саботує європейський шлях» Грузії.

Уже 8 квітня біля будівлі парламенту Грузії відбулась акція протесту  проти нового законопроєкту. Утім, попри протести на вулиці Комітет грузинського парламенту усе ж таки підтримав законопроєкт про «іноагентів». Тепер законодавці продовжать розгляд документа в сесійній залі.